obrechye.ru

Едем на лицето по 40-годишна возраст: причини, третман

Со возраста, човечкото тело престанува да функционира совршено. Честопати постојат различни болести и непредвидени ситуации. Во оваа статија сакам да разговарам за проблем како едем на моето лице после 40 години.

оток на лицето по 40 години

Причина 1. Болести

Секој знае дека со возраста, човечкото тело функционира полошо и полошо. Постојат сите видови неуспеси и проблеми во работата на разните системи на телото. Зошто може да има оток на лицето по 40 години? Значи, често ова е резултат на различни болести:

 1. Проблеми во работата на бубрезите. Во овој случај лицето отекува во долните очни капаци. Кожата станува мека, водена. Самиот оток може да се движи под кожата по притискање. Во исто време, екстремитетите, градите и абдоменот можат паралелно да се развијат.
 2. Проблеми во работата на кардиоваскуларниот систем. Ако срцевиот мускул не работи добро, лицето на пациентот може да стане мало, надуено. На палпација, кожата се појавува цврста, отокот не се движи. Постои проблем не наутро, туку главно во вечерните часови.
 3. Тромбоза супериорна вена кава. Едем на лицето по 40 години може да се појави поради проблематичен одлив на крв од главата, што предизвикува појава на оваа состојба. Во овој случај, лицето на пациентот, исто така, добива цијанотична нијанса.
 4. Остеохондрозата е проблем на средовечни и постари лица. Во овој случај, станува збор за остеохондроза на цервикалниот `рбет. Со овој проблем, пациентот отекува околу лицето во долните очни капаци, образите, има чувство дека главата е полна со течност.
 5. Оперативна интервенција. Во овој случај, отекувањето на лицето се јавува во 98% од случаите. Проблемот трае околу една година и пол или две недели.

едем на лицето по 40 години

Причина 2. Алергиски реакции

Едем на лицето по 40 години може да се појави поради различни алергиски реакции. Тука е потребно да се каже дека еден пациент на таква возраст може да доживее алергија дури и за прв пат. Во таков случај, алергенот (одреден прехранбен производ, залак од инсекти, лекови за лекови) ќе биде премногу долг или премногу активен за да биде виновен. Се појавува ангиоедем, која исто така е придружена со чешање, тешкотии при дишењето, осип.

Причина 3. Стрес и несоница

Отекувањето на лицето наутро често се јавува поради несоница, кога телото на пациентот воопшто не се одмара. Исто така, причината може да биде непријатно заспано држење што го блокира нормалното функционирање на бубрезите. Стресот исто така може да стане провокатор на оваа состојба, бидејќи замор често предизвикува овој симптом.

Причина 4. Прифаќање на алкохолни пијалаци

Едемот на лицето по 40 години може секој ден да го вознемири оној што злоупотребува алкохол. Значи, постои течност задржување во телото, што влијае на состојбата на лицето. Често, оваа состојба може да се појави по единечен внес на алкохол. На пример, ако некое лице пиеше премногу пиво еден ден претходно. Работата на бубрезите повеќе не е идеална (како на млада возраст), постои натрупување на течност, и како последица - оток.

оток на лицето по четириесет години

Причина 5. Инфективни болести

Едем на лицето по четириесет години често се формира и заради заразни болести. Тие можат да се појават со следниве проблеми:

 1. Вирус или бактериски конјунктивитис (оток главно околу очите).
 2. Синусит.
 3. Различни инфекции на кожата.
 4. Областа околу очите може да стане воспалена поради јачмен.
 5. Со абсцесот на забот, површината на образите и вратот може да стане воспалена.

Причина 6. Преземање на одредени лекови

Постои листа на лекови кои можат да предизвикаат оток во лицето. Тоа може да биде некои антидепресиви, кортикостероиди, антиинфламаторни лекови. Ако пациентот зема одредени лекови, треба да дознаете дали можат да предизвикаат таков симптом оток на лицето.

Други причини

Едемот на лицето по 40 години може да се појави и поради други причини:

 1. Долг престој на сонце. Областа на очите, челото отекува.
 2. Возбуда е резултат на дебелина.
 3. Да се ​​доведе до едем на лице може да тумори, и малигни и бенигни.

оток во лицето наутро

Што треба да направам?

Што можам да направам за да се справам со едемот на моето лице по 40 години? Значи, ако грешката не е болест, треба да го прилагодите вашиот животен стил:

 1. Често на постара возраст, отокот предизвикува премногу солена храна. Храната е најдобро недосалива. Тоа е добро за здравјето.
 2. Исто така неопходно е целосно да се одбие од приемот на брза храна, полу-готови производи. Таквите производи можат да ја задржат водата во телото, што доведува до појава на едем.
 3. Секојдневна вежба на телото е важна. Впрочем, секој знае дека седечката работа доведува до проблеми со отстранувањето на течноста. Значи, во паузите треба да направите мали физички вежби. Периодично е неопходно да се посети салата. Како спречување на задушеност, можете да изберете дневни прошетки на свеж воздух.

оток на третман на лице

Лекови

Ние понатаму ја разгледуваме темата "едем на лицето: причини, третман". За да се отстрани отежнатост, прво мора да ја одредите причината за нејзиното појавување. И само кога болеста исчезнува, нема да има таков симптом.

 1. Едем во случај на алергиска реакција. Се отстранува со обични антихистаминици. Тоа може да бидат лекови како "Лоратадин", "Тавегил", "Супрастин".
 2. Доколку бубрезите не функционираат правилно, лекарот може да ја пропише употребата на диуретици (помага како лек како "Трифас").
 3. Ако отокот е предизвикан од пиење алкохол, можете да земете лек како "Верошпирон", кој исто така е диуретик.

Но мора да се каже дека само лекарот треба да ги пропише сите лекови. По само-лекувањето може да доведе до влошување на пациентот.

едем на лицето на причината за лекување со народни лекови

Народни рецепти

Ако размислуваме за таков проблем како отекување на лицето, причините, третманот со народни лекови - тоа е исто што и што треба да престанете. Впрочем, ако употребата на лекови без назначување на лекар може негативно да влијае на состојбата на пациентот, тогаш традиционалната медицина никогаш нема да му наштети. Кои се начините за борба против подпнатоста на лицето што се појавува по 40 години?

 1. Дневно во утринските часови треба да го протривате лицето со коцки мраз. Па, ако тие се создадени од билни инфузија - камилица, нане, мудрец, вар, не обична вода.
 2. Исто така можете да направите контрастни бањи за лицето, наизменични ладна и топла вода.
 3. За да се отстрани алергискиот едем, може да го исплакнете носот со солен раствор.
 4. Одлична борба со едем на лицето, различни диуретични инфузии. Во овој случај, најчесто се користат бели пупки, листови од лисја и спори.

Одлична борба против проблемот е и сите видови маски кои треба да се направат не само за жените, туку и за средовечните мажи.

 1. Брзо го отстранува едемот на лицето на суровини компири. Решетката треба да го протрира лицето. Но, подобро е да се регенерирате компирот на мал ренде и да ја ставите чорбата на лицето 20 минути. Потоа, сè е нежно измиено со топла вода.
 2. Дакиско-кисела маска многу добро се бори со едем на лицето. За подготовка, една кафена лажичка ситно сецкани копар треба да се меша со две кафени лажички кисела павлака. Маската треба да биде на лицето најмалку 15 минути.
 3. Совршено го отстранува едемот на леќата. Значи, прво треба да го мелете во мелница за кафе. Следно, треба да се стави во ленена чанта и да го натопите неколку секунди во врела вода. После тоа, сè се лади и се нанесува на отеченото лице.

Има многу народни лекови за борба со подпухнатост. Вие само треба да го избере оној кој најмногу одговара на одредена личност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бременост на нозете: причина, третман, симптомиБременост на нозете: причина, третман, симптоми
Потечено лице: причини и методи на отстранувањеПотечено лице: причини и методи на отстранување
Ајде да зборуваме за оток на Quincke. Симптоми на оваа алергиска реакција и прва помошАјде да зборуваме за оток на Quincke. Симптоми на оваа алергиска реакција и прва помош
Едем на очните капаци. Кој е третманот?Едем на очните капаци. Кој е третманот?
Што е тромб во ногата?Што е тромб во ногата?
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
Едем на горните очни капаци, чија причина е секојЕдем на горните очни капаци, чија причина е секој
Надуени нозе: причина за проблемот и како да се решиНадуени нозе: причина за проблемот и како да се реши
Енема на Квинке: Причини и прва помошЕнема на Квинке: Причини и прва помош
Зошто моите зглобови излегуваат?Зошто моите зглобови излегуваат?
» » Едем на лицето по 40-годишна возраст: причини, третман