obrechye.ru

Професионална хигиена на усната шуплина. Стоматолошки хигиеничар. Средство за лична хигиена на усната шуплина

Професионалната хигиена на устата е важна процедура која помага да се одржи здравјето на забите и непцата. Се изведува во стоматолошка ординација од специјалист. Индикации за професионална хигиена се: забен камен, плакета, кариес, лош здив, воспаление на непцата.

Што е ова?

Професионалната хигиена на усната шуплина се состои од збир на здравствени процедури кои вклучуваат ултразвучно чистење (отстранување на забен камен), белење, чистење од плакета, полирање на површината на забот со специјални пасти, мелење. Професионалната хигиена треба да се одржува еднаш на секои шест месеци. Се смета за составен дел на секоја фаза на стоматолошки третман. Професионална хигиена е отстранување на плака и камен од хигиеничар. Тоа мора да се случи пред терапевтски, хируршки и други видови третман.хигиена на усната шуплина

Зошто?

Професионалната хигиена на устата е важен дел од грижата за забите и непцата. Дури и секојдневно чистење со најдобрата четка и паста за заби двапати дневно не го спречува формирањето на плоча и камен на 100%. Професионалната грижа во стоматолошката канцеларија ви овозможува брзо да ја отстраните жолтата нијанса на забите, формирањето на камења и други проблеми. Оваа постапка се смета за одлична превенција од кариес, како и вообичаени болести на непцата, воспаление, крварење.

Емајл осветлува по третман со неколку тонови, станува мазна, сјајна, добро негувана. Постапката не е белење, но ги отстранува депозитите на цигари, бојата на пигменти од храната. По чистење за два часа не можете да пушите, пиете чај, кафе, вино, има обоени производи. Потребно е да се дозволи забите да се прекриваат со природен заштитен филм.отстранување на тартар цена

Како поминува

Спроведува постапка на стоматолошки хигиеничар во клиника. Благодарение на современите машини и производи за професионална нега, на клиентите му се достапни многу методи отстранување на плочи и камен.

 • Чекор 1. Лекарот го отстранува каменот над непцата и под нив со помош на специјален пескална машина или ултразвучен скалер. Во текот на постапката, пациентот може да доживее болка, бидејќи забен камен е тежок, и често е на тешко достапни места, како и помеѓу забите. Хемикалиите може да го оштетат, па специјалист избира помеѓу можната краткотрајна болка (скалер) и оштетување на емајлот (хемикалии). Скалерот правилно ја отстранува плаката и не штети.
 • Чекор 2. Специјалистот го отстранува пигментираниот слој со посебен уред. Под висок притисок, единицата снабдува воздух, вода и натриум бикарбонат. Плакета е поделена не само на емајлот, туку и меѓу забите.
 • Чекор 3. Завршната фаза на професионалната хигиена ја полира површината со абразивни материи.

Стоматолошкиот хигиенст дефинитивно ќе препорача понатамошна стоматолошка нега. Повторете ја постапката за професионално чистење се препорачува на секои шест месеци или една година.стоматолошки хигиеничар

Средства за хигиена

Грижата за забите и непцата е дневна хигиенска процедура која се смета за природна потреба. Препорачано миеш забите паста наутро и навечер после јадење. Сепак, не секој знае дека секојдневното чистење не е способно да гради бариера за кариес. Индивидуалните средства за орална хигиена вклучуваат, покрај четката за заби и пастата, голем број дополнителни уреди. Стоматолозите советуваат да обрнат внимание на нив и да додадат на процедурите за хигиена.

 • Забниот конец (коса) ефикасно ги отстранува остатоците од храната во интерденталниот простор.
 • Чистачи за јазикот (четки, гребење). Тие ги елиминираат бактериите од површината на јазикот, минимизирање на појавата на болести на усната шуплина.
 • Rinsers. По четкање на забите, исплакнете ја устата со специјален лосион за триесет секунди.
 • Белење агенти. Денес, можно е да се прават забите полесни за еден тон дома користејќи белење пасти и активни гелови.
 • Прашоци. Средства за хигиенски прав се дизајнирани за чистење на протезата, како и загради.
 • Penka. Посебна пена за усната шуплина раствора мека облога на забите. Може да се користи по оброк или четкање со четка за заби.
 • Иригатор. Тој дава прилив на вода под притисок, чистејќи ја усната шуплина на тешко достапните места.
 • Третман и профилактичко гума за џвакање. Се освежува здивот, ја елиминира плаката.

професионална хигиена на усната шуплина

Професионалната хигиена на усната шуплина за деца се изведува од одредена возраст. Не можете да ја извршите постапката ако забите се уште се млечни производи. Чистењето треба да биде понежни и помалку трауматично. Се одржува во канцеларијата на детски стоматолог.

Проблеми

Ако не се грижите за вашите заби, ќе се појават големи проблеми во устата. Формирајте навика еднаш годишно да го посетите стоматологот, дури и ако забите не болат, а непцата не крварат. Превентивното испитување и чистење ќе помогне да ги задржите вашите заби здрави за годините што доаѓаат. Кои се можните проблеми во усната шуплина, ако ги игнорирате процедурите за лекување? Првиот знак на лошо здравје е лош мирис од устата. Таа се јавува поради недоволно четкање на забите, како и поради процесите на гниење и крварење.зошто треба да ги миеш забите

Бактериите се размножуваат во устата, што доведува до гнилост мирис, формирање на жолта и сива плоча, формирање на камења, особено на далечни заби. Кариес, исто така, е последица на лошата хигиена. Како резултат на тоа, доведува до уништување на забот и пораз на соседните. Непотребно е да се каже дека чистотата на усната шуплина влијае на здравјето на човекот и на здравјето на остатокот од телото.

Како да се грижите

Зошто ми треба за миење на забите? Прашањето што го поставуваат не само децата, туку и возрасните. Хигиената на усната шуплина е важна за здравјето и самодовербата. Непријатен мирис, жолта плакета, кариес - сето тоа се последиците од недостатокот на соодветна хигиена. Индивидуалната нега на усната шуплина станува ефикасна, ако следите одредени правила за чистење на забите. Стоматолозите се советуваат да го стартуваат секој пат со еден ред и да се држат до секвенцата, во спротивно можете да прескокнете дел. Чистењето со четка за заби треба да се одвива со едно темпо неколку минути. Ако ја вршите оваа процедура пред оброците, не заборавајте да ја исплакнете устата после јадење.Професионална хигиена на деца

Важно е да се набљудува соодветната техника за чистење, инаку емајлот многу брзо ќе се избрише. Експертите советуваат да ја користат четка за ултразвук за да ја зачуваат површината на забите, како и не заборавајте да ги користите гребените за јазикот. Пушењето се препорачува по цигарите да користат лосиони, пасти за белење, медицински гуми за џвакање, кои не само што го елиминираат мирисот, туку и не дозволуваат плочката да остане на забите. Неодамна, голем дел од парите се добиени во форма на прав. Тие создаваат изобилна пена и освежуваат здив. Стоматолошката заштита е вклучена во годишниот превентивен преглед и чистење. Не заборавајте да ја посетите стоматолог, тогаш вашето здравје на забите ќе трае многу долго време. Запомнете, важен фактор кој обезбедува убава и здрава насмевка е навременото однесување на хигиената и отстранување на забен камен. Цената на оваа постапка е мала, започнува од 1000 рубли.

Контраиндикации

Како и сите профилактички процедури за подобрување на здравјето, професионалната хигиена е контраиндицирана. Отстранување на забен камен (цената зависи од клиниката) не се препорачува кај бремени жени и доилки, мали деца, луѓе кои страдаат од бронхијална астма и други болести на белите дробови и респираторниот тракт. Не прави стоматолошки процедури за лицата со ХИВ, хепатитис, туберкулоза, како и вирусни заболувања (настинки, грип). средства за индивидуална орална хигиена

Цена:

Професионалната хигиена на усната шуплина е евтина процедура ако некој ја споредува неговата цена со други услуги во стоматологијата. Цената зависи од многу фактори: регионот, професионалноста на лекарот, угледот на клиниката, состојбата на забите на пациентот, сложеноста на работата, должината на постапката. Приближен опсег на трошоци за услуги: од 1000 до 5000 рубли.

Осврти

Професионалната хигиена на усната шуплина, како што велат многу пациенти во стоматолошките операции, е задолжителна фаза во грижата за здравјето на забите. Оваа постапка го чисти емајлот, го одбегнува барем еден тон. Благодарение на професионалната хигиена, насмевката изгледа естетски пријатна, општата состојба на забите се подобрува. Ова е одлична превенција на расипување на забите и заболување на непцата. Нејзините главни предности, судејќи според прегледите, се отстранување на забен камен, ефектот на белење, зајакнување на забите, намалување на ризикот од орални заболувања, намалување на крварењето на непцата.

По чистењето, забите изгледаат добро подготвени, резултатот веднаш се забележува. Многумина ги сметаат предностите за ниска цена, во споредба со другите методи и безболноста. Сепак, некои забележуваат дека во текот на процесот се јавуваат болни сензации. Покрај тоа, за неколку дена, чувствителноста на забите останува висока. Честите постапки му штетат на емајлот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат периодонтитисот дома - искуството на предцитеКако да се третираат периодонтитисот дома - искуството на предците
Забот се оддалечи од гуми за џвакање: зошто се случува ова и како да се справиме со тоа?Забот се оддалечи од гуми за џвакање: зошто се случува ова и како да се справиме со тоа?
Кои пасти се: профилакса и третман на болести на усната шуплинаКои пасти се: профилакса и третман на болести на усната шуплина
Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!
Камен за заби - како да се ослободите? Паста за заби од забен камен. Отстранување на забен камен -…Камен за заби - како да се ослободите? Паста за заби од забен камен. Отстранување на забен камен -…
Чистење ултразвучни заби: осврти и фотографииЧистење ултразвучни заби: осврти и фотографии
Болести на усната шуплинаБолести на усната шуплина
Кои болести на непцата се најопасни и штоКои болести на непцата се најопасни и што
Стоматолошки хигиеничар: кој е она што го прави, должностите. Детски стоматолошки хигиенистСтоматолошки хигиеничар: кој е она што го прави, должностите. Детски стоматолошки хигиенист
Стоматолошка превенција за превенција на болести на забите и непцатаСтоматолошка превенција за превенција на болести на забите и непцата
» » Професионална хигиена на усната шуплина. Стоматолошки хигиеничар. Средство за лична хигиена на усната шуплина