obrechye.ru

Микроелемент е важна компонента, без која е невозможен целосен живот

Микроелементи и витамини - тоа е она што на човекот му треба секој ден, без нив нормална функција на телото е едноставно невозможно. Тие треба многу малку и доаѓаат, најчесто, заедно со производи од органско потекло, кои лесно се асимилираат. Микроелементот е хемиски елемент, кој бара само десет илјадити дел од грам. Покрај храната, тие се влеваат во телото со воздух, вода и се акумулираат во различни органи.

Зошто се потребни?

микроелемент е

Функцијата што ја извршуваат макро и микронутриенти е различна, за макронутриенти се потребни само повеќе од стотина грама. Ензимите и нивните активатори се многу важни во човечкото тело, со помош на нив се остваруваат сите животни процеси. Активаторите на ензимите се микронутриенти, од кои се познати повеќе од двесте. Ако има нерамнотежа во телото, содржината на елементите во трага се намалува, и како резултат на тоа, се појавуваат разни болести.

Метали

Постојат многу метали во масата на Менделеев, и речиси сите од нив се потребни од телото за нормална витална активност. Најмногу од сè во телото на соли на калиум, потребно е за работата на внатрешните органи, садови, со помош на тоа, вишокот на вода се излачува. Без него, едноставно е невозможно да се работи на мускулите и на најосновните мускули на телото - на срцевиот мускул. Поголемиот дел од калиумот се наоѓа во спанаќ и магдонос, суви кајсии и изоуми, како и други зеленчуци и овошја.

микроелементи и витамини

Цинкот учествува во формирањето на коските, како и придонесува за заздравување на раните. Тоа е обилен во трици, зрнести пченица жито, груб леб.

Железото е дел од хемоглобинот и учествува во трансферот на кислород, неговата загуба се јавува постојано, што резултира со анемија. Многу е внатре Полско брашно, црн леб, житарици, зеленчук, салата, зеленчук и зелка.

Бакарот помага да се апсорбира железото од телото, а исто така претставува дел од миелинот, тој го опкружува нервните влакна. Овој микронутриент се наоѓа во морска храна, како и зеленчук и груб леб.

Литиум претходно им помогнал на човештвото во третманот на гихт и егзема, денес се користи во психијатрија за лекување на депресија. Тој е способен да ја спречи склерозата, како и срцевите заболувања. Литиум влегува во телото со минерални води, но не сите, а некои, како и со морски или рок сол, таму е во доматите и компирите.

Калциумот е многу важно место во телото, со помош на својата форма коските и забите, крвта е минимизиран, импулсот нерв се спроведува, учествуваше во работата на срцето, помага во разградување на мастите и јаглехидратите, формирање на соодветен имунолошки одговор. Неговата апсорпција од цревата се случува со директна помош на витамин Д, како и за размена на тоа во органот надлежен паратироидни жлезди. Содржат калциумско млеко и млечни производи, грашок, јаболка, цели зрна пченица, свежи краставици, зелка од сите видови, ротквица.

Хром во телото - важен микроелемент, тоа е регулатор на размената на јаглените хидрати соединенија, и вишокот на прашина може да предизвика астма. Нејзиниот главен извор е пивски квасец, како и црниот дроб.

Неметали

Селен долго време беше генерално се смета за отров, и тоа е така, но сто илјадити дел од грам на овој елемент е антиоксиданс, го зголемува имунитетот, влијае на работата на срцето и крвните садови. Влегува во телото со пивски квасец и лук.

макро и микроелементи

Функцијата на магнезиум е да учествува во имунолошкиот систем, таа е во состојба да обезбеди антитоксични, анти-стресни, антиалергиски и антиинфламаторни ефекти. Овој микронутриент е катализатор кој му помага на телото да го апсорбира витаминот Б6. Со недостаток на магнезиум, менталните нарушувања се развиваат, а ако е дефицитарна, почнува да доаѓа од коските. Изворот е орев и зеленчук, овесни снегулки, грашок, чоколада, какао и пченка.

Кобалтот е дел од крвните клетки, а исто така учествува во панкреасот, ги регулира метаболните процеси и содржината на адреналин во крвотокот, е дел од многу витамини, на пример, Б12. Благодарение на него, косата од бакар и манган подоцна станува сива, телото е подобро во форма по сериозна болест. Во суштина, овој микроелемент доаѓа со кисело млеко, бубрези, јајца, пченица, хељда, какао, пченка.

Јакоста на коските и забите не може да се замисли без присуство на флуор во нив, чиј недостаток предизвикува кариес, прекумерно напротив, промовира прекумерен раст на коските во вид на раст. Тој влегува во телото со многу производи, а особено со чај.

Арсен може да биде и отров, и лек, неговиот или неговиот недостаток предизвикува алергија. Тој влегува во телото со неколку видови мекотели и риби, како и со сите видови храна, освен рафиниран шеќер.

Со манган организам клетките се развиваат правилно, и се вари витамин Б1, железо и бакар, кои се вклучени во хематопоеза. Го има овој елемент и антитоксично дејство, и влегува во телото со брусница, костен и пипер.

содржина на микронутриентиСилициум или силициум, придонесува за нормален раст на коските, е дел од сврзното ткиво. Нејзиниот недостаток предизвикува сува кожа, кршливи коса и нокти, расположение и благосостојба се намалуваат. Тоа влијае на капиларите, намалување на нивната пропустливост и кревкост. Голем број на силикон се најде во конска опашка и други лековити билки, како мајка-и-маќеа, коприва, каучот трева. Нивната инфузија помага да се пополни недостатокот на силикон во телото. Постојат силициум во трици, овес и црн леб, домати, кромид, репа, семки од сончоглед и целер.

Ванадиум влијае на имунолошкиот систем, благодарение на него, фагоцитите, клетки кои го штитат организмот од бактерии, можат да мигрираат во ткивото. Тоа влегува во телото заедно со кафеав ориз, ротквица, морков, `рж, цвекло, цреши, јагоди, хељда, компир салата и влажен.

Најпознатите

Фактот дека на телото й треба јод, секој знае од училишната клупа, тој учествува во синтезата на тироидните хормони. Неговиот недостаток води кон развој на многу болести кои се поврзани со овој орган и влијаат на општата состојба на целиот организам. Јодот доаѓа со морска храна, особено со морско овошје или специјална сол. Овој микронутриент е учесник во сите енергетски процеси во кои се вклучени тироидните хормони.

Благородни метали

На благородни елементи во трагови се злато и сребро, им треба многу малку. Златото може да го подобри бактерицидното дејство на среброто, исто така учествува во нормалното функционирање на имунолошкиот систем. Сребрената е позната уште од античките времиња за нејзините бактерицидни и антисептични, антиинфламаторни својства. Поголемиот дел од бактериите познати на човекот се инактивирани под влијание, тој е ефикасен против вируси и протозои.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нарушување на метаболизмот во човечкото тело, неговите последициНарушување на метаболизмот во човечкото тело, неговите последици
Ензимот е катализатор за биохемиските процеси во телотоЕнзимот е катализатор за биохемиските процеси во телото
Производи кои содржат цинк и нивните бенефицииПроизводи кои содржат цинк и нивните бенефиции
Локацијата на лимфните јазли на човечкото тело (на вратот, во препоните и под рацете)Локацијата на лимфните јазли на човечкото тело (на вратот, во препоните и под рацете)
Анемија: висока содржина на железо во храната ќе помогне да се справите со проблемотАнемија: висока содржина на железо во храната ќе помогне да се справите со проблемот
Микроелементи во човечкото тело: нивната улога и важност. ТабелаМикроелементи во човечкото тело: нивната улога и важност. Табела
Калиум во човечкото телоКалиум во човечкото тело
Функција на витамини. Главните функции на витамините во човечкото телоФункција на витамини. Главните функции на витамините во човечкото тело
Што е елемент во трага? Потребни микроелементи за човечкото телоШто е елемент во трага? Потребни микроелементи за човечкото тело
Зошто на телото им треба цинк? Зошто ви треба цинк во телото на маж и жена?Зошто на телото им треба цинк? Зошто ви треба цинк во телото на маж и жена?
» » Микроелемент е важна компонента, без која е невозможен целосен живот