obrechye.ru

Креми и мази - третман на херпес народни лекови

2011 година

Херпес - вирусна болест, е толку активен дека се изложени на 90% од сите луѓе, и за повеќето луѓе тоа не мора да имаат видливи симптоми, за неколку години, само што постои во телото. До точка на вирусот е потисната од страна на имунолошкиот систем, но, порано или подоцна, прави се чувствува многу јасно. И веднаш се поставува прашањето - како да се излечи херпесот и да се отстранат нејзините симптоми: меурчиња на усните, тесно се наоѓаат едни на други, предизвикувајќи непријатни и болни чувства на горење и чешање.

Херпесот е прилично подмолно заболување кое може да се манифестира на мукозните мембрани на најнепредвидливите места во телото. Меѓутоа, најчестата манифестација на оваа болест е осип, кој ги повикува луѓето со треска или студ на усните. Главната работа е да се запамети дека дури и пред третманот на херпес со народни лекови или традиционални лекови, неопходно е да се разберат причините за нејзиниот ненадеен развој и манифестација.

Прво, сезонското намалување на активноста на имунолошкиот систем на телото, кое најчесто се случува во пролет и зима, за време на периодите на авитаминис, може да придонесе за ова. Второ, развојот на вирусот е предизвикан од болести кои го намалуваат имунитетот - настинки, грип или болно грло. Трето, херпесот се развива поради хипотермија или прегревање, тешки емоционални пореметувања или труење. Покрај тоа, болеста може да се забележи кај жените за време на почетокот на менструалниот циклус, продолжениот физички напор или продолженото изложување на сонцето.

Треба да се запамети тоа студено на усните е исклучително заразна, многу лесно се пренесува од човек на човек преку бакнежи, обичен прибор или употребата на еден кармин.

Започнете третман на херпес народни лекови треба да се борат со штетни навики: пушење, злоупотреба на алкохол или прекумерна потрошувачка на кафе. Веднаш штом ќе почувствувате непријатни чувства во подрачјето на усните, болни лупење или горење, не допирајте го местото на инфекцијата со рацете, за да не го ширите вирусот низ целото тело. Новите на усните на меурите не може да се чешла или да се гмечи, а исто така и да остане на сонце долго време.

Традиционалниот третман на херпес во повеќето случаи вклучува употреба на разни лекови кои се засноваат на природни компоненти. Најдобри резултати покажуваат ел масло, кои треба да ја подмачкуваат областа на инфекцијата на усните колку што е можно побрзо - најдобро на секои 2 часа. Добар ефект врз тинктурата на вирусот на прополисот - предизвикува формирање меурчиња, а потоа се применува омекнување крем со природни состојки, најдобро со инфузии од камилица или нане. Некои луѓе, кои често страдаат од херпес, препорачуваат луѓето да користат херпес лекови ушна маст, извлечени од ушите со памук, кој мора да биде подмачкан погодени подрачја на усните. Подеднакво ефективна е и употребата на сок Kalanchoe - најдобро е да го исцедиш од свежи лисја и да го употребувате свежо.

Некои методи што ги користат искусни "пациенти" се прилично радикални и болни, но овој третман на херпес фолк лекови постојано ја докажува својата ефикасност. На пример, треба да земете лажичка и да ја ставате во топол чај, само да се приготвувате и да силно. Кога лажицата се загрева, мора да се примени на заболените усни.

Во случај кога вирусот почна да се развива поради хипотермија, може да се надмине со најчестата сол на маса - неколку од неговите зрна можат да се применуваат на студ неколку пати на ден и во блиска иднина да очекуваат лек.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Херпес на вратот: причини и методи на лекувањеХерпес на вратот: причини и методи на лекување
Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.
Гениталниот херпес во бременоста е опасна болестГениталниот херпес во бременоста е опасна болест
Генитален херпес кај мажи: третманГенитален херпес кај мажи: третман
Херпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекувањеХерпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекување
Херпес кај дете: не само третман со народни лековиХерпес кај дете: не само третман со народни лекови
Херпес во устата: хроничен пат на патологијаХерпес во устата: хроничен пат на патологија
Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?
Херпес на носот. Третман на инфекцијаХерпес на носот. Третман на инфекција
Антивирусни лекови за херпес: како да се избере?Антивирусни лекови за херпес: како да се избере?
» » Креми и мази - третман на херпес народни лекови