obrechye.ru

Исхрана за црниот дроб - основа за третман на хепатитис и цироза

Во третманот на болести на органите на гастроинтестиналниот тракт, многу се дава на исхраната. Исто така, тоа е од големо значење во третманот на заболувања на црниот дроб, бидејќи ниту еден лек не може да биде поефикасен од правилно одбраната исхрана за црниот дроб. Меѓу болестите на овој орган најчесто се јавуваат хроничен хепатитис, поретко - цироза. Во овие болести е оштетување на ткиво на црниот дроб, каде што не може да ја врши својата функција доволно - за синтеза на протеини кои се вклучени во метаболизмот на мастите, неутрализирање на различни отрови кои влегуваат во телото. Компензаторните способности на црниот дроб се одлични, но кога се исцрпени, прогресивно хепатална инсуфициенција, што се заклучува со развојот хепатална кома.

На болното тело му треба мир и исхрана на прво место. Ова е диета за црниот дроб. Во исхраната, пред сè, неопходно е да се исклучат оние производи што можат да им наштетат. На црниот дроб не може да се толерира алкохол, масна, пуши, пржени, зачинета храна, конзервирана храна и напредок, бои и вкусови, свеж леб од пченично брашно. И што може да се јаде со хепатитис и цироза?

Оброците треба да бидат чести, најмалку 5-6 пати на ден, но во мали делови. Начинот на подготовка е важен. Преферираните јадења се парен, варени, печени и целосно исклучени пржени и пушени. Температурата на храната е исто така важна - не треба да биде ниту ладна, ниту жешка, но само топла.

За нормално функционирање на телото, реставрацијата на клетките на црниот дроб бара употреба на доволно количество протеини. Затоа, исхраната за црниот дроб мора да содржи протеински производи. Дневно за болести треба да консумирате најмалку 70-90 грама протеини. Можете да ги користите месо со ниско-маснотии, риба, млечни производи, јајца, ореви. За црниот дроб е многу корисно да се користи сирење, тој мора да биде вклучен во дневното мени. Млечните производи се претпочитаат во форма на кефир, кисело млеко, нискомаслено ферментирано млеко, но не и маснотии.

Особено се препорачуваат житарици, леќата и овесот. Овие житни култури може да се готват за појадок или како гарнир за време на вториот курс за ручек.

Неопходно во дневната исхрана на пациент со хепатитис или цироза треба да има присуство на зеленчук и овошје. Од зеленчукот се особено добри цвекло, краставици, домати, тиквички, тиква, компири. Зеленчуците содржат многу влакна потребни за нормална перисталтика и варење, што има позитивен ефект врз функцијата на црниот дроб. Модар патлиџаните треба да бидат исклучени од употреба, бидејќи тие се тешки за црниот дроб. Зелка од сите видови може да се конзумира само со добра подносливост. Моркови во свежа форма и сок од моркови не се препорачуваат, понекогаш е можно да се користи мала количина варени моркови.

Исхраната за црниот дроб не го ограничува внесот на јаглени хидрати. Се препорачува употреба на баксели, компоти, желеа, муса. Добро е да се земаат свежи овошни сокови дневно, мед, печени јаболки, супа од куче, зелен чај.

Сите горенаведени услови кореспондираат терапевтска исхрана при лекување на црниот дроб број 5. Во акутните болести и егзацербацијата на хронични болести, поригорозна верзија на ова диета број 5а, на кој пациентот треба да биде 2-4 недели, потоа оди на диета број 5.

Ние испитавме колку е важна диета за лекување на хепатитис и цироза. Црниот дроб со хроничен хепатитис, а особено цироза, не може да се опорави и да работи како здраво лице. Но, неопходно е да се знае дека усогласеноста со исхраната може да го спречи понатамошниот развој на болеста. За ваквата исхрана, пациентот треба да биде трајно во иднина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болест на црниот дроб, како да се боримеБолест на црниот дроб, како да се бориме
Кои се заболувањата на црниот дроб и нивните симптоми?Кои се заболувањата на црниот дроб и нивните симптоми?
Болести на внатрешните органи. Дифузни промени на црниот дробБолести на внатрешните органи. Дифузни промени на црниот дроб
Цироза: знаци, третман, предвидувањаЦироза: знаци, третман, предвидувања
Исхрана со болен црн дробИсхрана со болен црн дроб
Фиброза на црниот дроб: причини, видови, третманФиброза на црниот дроб: причини, видови, третман
Болка во црниот дробБолка во црниот дроб
Кога е ултразвукот на црниот дроб?Кога е ултразвукот на црниот дроб?
Цироза на црниот дроб. Колку да живееш со таква дијагноза?Цироза на црниот дроб. Колку да живееш со таква дијагноза?
Нормални и патолошки димензии на црниот дроб според КурловНормални и патолошки димензии на црниот дроб според Курлов
» » Исхрана за црниот дроб - основа за третман на хепатитис и цироза