obrechye.ru

Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи

Како да се отстрани отокот од лицетоКако да се отстрани отекувањето од лицето? Тешко е да се најде лице кое не го поставило ова прашање. Потечени очни капаци, мали очи многу го менуваат нашиот изглед. Како да се ослободиме од нив и да го избегнеме нивниот изглед во иднина, ќе разговараме за ова во оваа статија.

Зошто лицето излегува?

Од најчестите причини, може да се наречат овие:

 • многу течности се пиеле ноќе;
 • имаше алергија на козметиката;
 • оток може да се појави на одредено место, кое го погодивте претходниот ден;
 • имаше проблеми со ефикасноста на бубрезите;
 • дефект на кардиоваскуларниот систем;
 • лош одлив на лимфа (карактеристика во топла сезона).

Ова се главните причини за задушеност. За проблемите на телото може да се зборува само ако ситуацијата со оток се повторува цело време.

Како да се отстрани отекувањето од лицето?

Помогнете да се ослободите од грдиот отекување на алатките за лице. На пример: ладна вода и мраз. Во утринските часови, ако забележите оток во вашето тело, прво исплакнете со ладна вода, а потоа извлечете смрзнат коцка над неа. На овој начин, можете да го прилагодите протокот на крв и да го доведете вашето лице во нормала.

Како да се отстрани отекувањето од лицето на други начини?

Како брзо да се отстрани отекувањето на лицето

 • Зелениот чај, исто така, ќе биде ефикасен. За да го направите ова, треба правилно да се вари и да се нанесува со газа на лицето во облик на компресија околу 20 минути.
 • Решен суров компир ќе дојде на вашето спасување. Се што ви треба е да го мелете со блендер или редовно ренде и да се нанесете на лицето со газа. Маската држи околу 15 или 20 минути, а потоа исплакнете со ладна вода.
 • Земете специјални лекови за да помогнете да се ослободите од подпухнатост. Но запомнете дека повеќето од нив имаат диуретичен ефект.
 • Колку брзо да се отстрани отекувањето на лицето со свеж краставица? Многу едноставно: пресечете го зеленчукот во средни кругови и нанесете ги на кожата 15-20 минути, а исто така можете да го претворите во маса (блендер или ренде) и, користејќи газа, нанесете на отечени места.
 • Неколку лажички свежо исечена тиква треба да се претворат во каша на мал оган, потоа се мешаат со лажичка мед и оставаат да запалат 10 минути. По ова, составот треба да се олади и да се нанесе на лицето со помош на газа. Почекајте маската да дејствува (20-25 минути) и исплакнете со ладна вода.

Како да се отстрани отокот од лицето, ако причината лежи во нарушување на функциите на телото?

Ако се сомневате дека болеста на внатрешните органи и присуството на соодветните симптоми, треба да се јавите кај специјалист. Впрочем, елиминирање на подпухналоста на лицето нема да работи додека не се елиминира коренот. По испитувањето, лекарот ќе ги пропише потребните лекови и ќе ви каже како да ги избегнете таквите ситуации.

Едем на лицето, третманЕдем на лицето, чија терапија мора да се спроведе врз основа на тоа зошто се појавила, може да биде предизвикана од обичен замор, алергија или убод од инсекти. Но, во секој случај, ако горенаведените методи не помагаат да се подобри состојбата на кожата, тогаш најверојатно тоа е кршење на бубрезите, срцето, црниот дроб или ендокриниот систем.

Бидете здрави и внимателно следете го вашето тело. Не пијте многу течности ноќе и не злоупотребувајте сол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?
Отекување на рацете и нозете. Причини, третманОтекување на рацете и нозете. Причини, третман
Како да се отстрани отекувањето на нозете: практичен советКако да се отстрани отекувањето на нозете: практичен совет
Потечено лице: причини и методи на отстранувањеПотечено лице: причини и методи на отстранување
Надуено лице наутро: што да направам?Надуено лице наутро: што да направам?
Очите изникнаа наутро? Причини за појава на кесиОчите изникнаа наутро? Причини за појава на кеси
Зошто очниот капак е отечен над окото и што треба да сторам во овој случај?Зошто очниот капак е отечен над окото и што треба да сторам во овој случај?
Надуени горните очни капаци: главните причини и методи за отстранување на проблемотНадуени горните очни капаци: главните причини и методи за отстранување на проблемот
Едем на очните капаци. Кој е третманот?Едем на очните капаци. Кој е третманот?
» » Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи