obrechye.ru

Болка во црниот дроб

Многу луѓе се прашуваат зошто Дали болката повредува? Со цел да се одговори на сето тоа, за почеток треба да се разбере дека самата црниот дроб не може да боли, затоа што телото е лишен од болка нервни завршетоци, но тие завршетоци многу во околните капсула. Затоа, поправилно е да се постави прашањето на овој начин - зошто боли во црниот дроб?

Болка во црниот дроб произлегуваат од органи водат поради какви било надворешни фактори, како што се физиолошки може да се нарече болка во црниот дроб по подолго крстот - во овој случај, крв тече во телото, тоа се зголемува во големина и притиска целата тежина на капсулата за што се јавува болката. Но, ова се физиолошки причини кои не можат да дадат долгорочни патолошки промени кои сигурно ќе се манифестираат во случај на некоја болест.

Болести кои можат да предизвикаат болка во црниот дроб:

 • Цироза

Болеста на црниот дроб, која се карактеризира со замена на паренхимот сврзно ткиво. Замената се случува неповратно, така што со текот на времето телото целосно ја губи својата функционалност. Причините за цироза на црниот дроб - долга алкохолизација на телото и вирусен хепатитис.

 • Хепатитис

Група на болести кои предизвикуваат акутни и хронични воспалителни процеси во црниот дроб. Севкупно, се познати повеќе од 7 видови на хепатитис, кои се разликуваат поради почетокот и сериозноста на болеста. Хепатитис можат да бидат предизвикани од страна на двете инфективен агенс е вирус или бактерија, и други надворешни фактори, кои вклучуваат продолжено употреба на алкохол, потентен лекови или продолжено изложување на радијација.

 • Стеатоза

Болеста се карактеризира со акумулација на масни инклузии во хепаталните клетки. Причини стеатоза доста, и вклучуваат метаболички нарушувања (дијабетес, дебелина), токсични фактори (алкохол, токсини, лекови), малнутриција (изгладнување или прејадување), и други.

 • Апсцес

Апсцес е воспаление на ткивата, придружено со гноен ексудат. Причина за појава апсцес на црниот дроб може да биде пиоген агент, односно бактерија лоцирана во телото, која сега е прилично редок феномен, или амеба која го напаѓа црниот дроб од дебелото црево.

 • Оток

Тумор може да биде и бениген и малиген. Во секој случај, туморот ќе ја зголеми големината на црниот дроб, кој пак ќе притисне на капсулата, предизвикувајќи болка во црниот дроб. Причините за појава на тумори се доста - од горенаведените болести до инфективни агенси.

 • Циста

Патолошка празнина во ткивото на црниот дроб. Причините за циста во црниот дроб - конгенитална патологија на жолчните канали, кои се развиваат неправилно и се претвораат во кариес.

Како што може да се види, постојат многу болести кои можат да предизвикаат болка во црниот дроб. Откривање и лекување на овие болести треба да се прави, се разбира, на лекар, но ако студијата не се откриваат никакви хронични болести, и болката не запира, можеби ќе сакате да се држат на посебна диета, која ќе придонесе за враќање на нормална функција на црниот дроб.

Совети за правилна исхрана за нормална функција на црниот дроб:

 • Прво на сите, не заборавајте да се придржувате до петкратен оброк.
 • Второ, целосно елиминирање на исхраната пржена храна и таму е само варени или печени.
 • Минимизирајте ја потрошувачката на сол (не повеќе од 12 грама на ден).

Препорачани производи:

 • супа од зеленчук, млечни производи и плодови;
 • леќата и каша;
 • тестенини;
 • пилешко или посно месо;
 • груб леб;
 • посно риба.

Забранети производи:

 • алкохол;
 • печурки;
 • спанаќ;
 • црниот дроб;
 • газирани пијалаци;
 • чоколада;
 • сладолед;
 • какао.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е на десната страна под ребрата, не секој знае, но тоа е многу важно!Што е на десната страна под ребрата, не секој знае, но тоа е многу важно!
Болест на црниот дроб, како да се боримеБолест на црниот дроб, како да се бориме
Ако болката во црниот дроб, отколку да се третираат: општи препоракиАко болката во црниот дроб, отколку да се третираат: општи препораки
Болка во десниот хипохондриум, давајќи го зад себе: причинитеБолка во десниот хипохондриум, давајќи го зад себе: причините
Фиброза на црниот дроб: причини, видови, третманФиброза на црниот дроб: причини, видови, третман
Што е инфилтрација на масни црн дроб?Што е инфилтрација на масни црн дроб?
Кога е ултразвукот на црниот дроб?Кога е ултразвукот на црниот дроб?
Хепатомегалија - што е тоа и како се манифестира?Хепатомегалија - што е тоа и како се манифестира?
Намали болката на десната страна под ребрата? Побрзајте на лекар!Намали болката на десната страна под ребрата? Побрзајте на лекар!
Можен проблем со црниот дроб. Симптоми на повреда на неговите функцииМожен проблем со црниот дроб. Симптоми на повреда на неговите функции
» » Болка во црниот дроб