obrechye.ru

Цироза: знаци, третман, предвидувања

Една од најопасните болести на нашето време - цироза на црниот дроб, знаци дека апсолутно сите возрасни луѓе треба да знаат. Ова е неопходно за навремено да се консултирате со лекар ако се појават првите симптоми на оваа болест.

Постои погрешно мислење дека луѓето кои злоупотребуваат алкохол страдаат од цироза на црниот дроб. Тоа не е така. Хроничните алкохоличари, всушност, развиваат цироза на возраст од 40 години. Сепак, ова е една од причините што го провоцираат уништувањето на телото.

Порталната цироза на црниот дроб (исто така е наречена и алкохол) се развива против позадината на прекумерната потрошувачка на алкохол. Неговата посебна опасност е дека долго време не се појавуваат симптоми што му овозможуваат да се сомнева во фатална дијагноза. Сепак, по некое време знаците почнуваат да покажуваат, сигнализирајќи дека болеста поминала многу далеку. Кога порталната цироза е забележана:

 • Зголемен црн дроб и (или) големина на слезината
 • Брз замор, прогресивна слабост
 • Надуеност, надуеност
 • Брза сатурација, губење на апетитот
 • Исчезнување на либидото и потенцијата кај мажите, аминореја кај жени
 • Нос, грло, внатрешно крварење

Цироза на црниот дроб, кои симптоми може да се открие дури и од луѓе со умерен животен стил, може да бидат предизвикани од други причини:

 • Труење со токсини или метали, лекови
 • Злоупотреба на масна, зачинета, зачинета храна
 • Вирусен хепатитис
 • Криптогена цироза. Особено сложена форма, потеклото на која лекарите не знаат. Работи брзо, често има смртоносен исход. Индикација за третман - трансплантација на здрав орган
 • Генетика. Некои деца наследуваат од своите родители способноста на црниот дроб да се акумулира вишокот бакар (Вилсонова болест) или железо (хемохроматоза). Со текот на времето, црниот дроб, пренаселен со овие метали, е уништен.
 • Компликации после пептичен улкус (склерозирачки холангитис)
 • Автоимун хепатитис, во која телото почнува да произведува тела кои ги уништуваат здравите клетки
 • Вродено отсуство жолчни канали.

Како да се утврди цироза на црниот дроб? На ова прашање постои банален, но единствен вистински одговор. Осомничени за цироза на црниот дроб, чии знаци ќе бидат наведени подолу, неопходно е да се изврши итен преглед. Здравите луѓе треба да се подложат на медицински испитувања најмалку еднаш годишно.

Цироза на црниот дроб знаци е доста очигледна, иако не сите од нив се манифестираат веднаш. Тие вклучуваат:

 • Зголемување на црниот дроб и слезината, тежината "под лажицата"
 • Гадење, повраќање, недостаток на апетит
 • Жолтица која може да се прошири на белките на очите, екстремитетите или целото тело
 • Надуеност, оток
 • Губење на тежината
 • Пореметувања во однесувањето: нервоза, поспаност во текот на денот, несоница во текот на ноќта, нарушена меморија и внимание
 • Појавата на "ѕвезди" на горниот дел од телото
 • Црвенило на дланките

И покрај фактот дека цироза на црниот дроб може да биде фатална, ако навремено дијагностицирање и третман може да се справи со тоа, бидејќи црниот дроб има способност да се регенерира. Има случаи кога, дури и со доцнење на жалбата до лекарите, животот на пациентот беше продолжен за 12-15 години.

Ако болеста не се лекува, може да дојде до компликации, што доведува до смрт.

 • Енцефалопатија предизвикана од продукти на труење со црн дроб. Карактеризиран со намалување на менталните способности, моторни нарушувања, кои предизвикуваат цироза на црниот дроб, чии знаци не биле дијагностицирани на време.
 • Гастроинтестинални и цревни крварења
 • Смрт на црниот дроб

Со цел да се избегне болеста или успешно да се излечи, потребно е комплетно да се исклучи од својот живот факторите што доведуваат до цироза:

 • Неправилна исхрана
 • Нездравите зависности

Навремените испити од експерти ќе му помогнат на главниот филтер да остане целосно до крајот на животот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Воспаление на црниот дроб: симптоми на хепатитис и цироза.Воспаление на црниот дроб: симптоми на хепатитис и цироза.
Ако се развие асцит со цирозаАко се развие асцит со цироза
Болест на црниот дроб, како да се боримеБолест на црниот дроб, како да се бориме
Ако болката во црниот дроб, отколку да се третираат: општи препоракиАко болката во црниот дроб, отколку да се третираат: општи препораки
Болест на цироза на црниот дроб: колку живеат со негоБолест на цироза на црниот дроб: колку живеат со него
Болести на внатрешните органи. Дифузни промени на црниот дробБолести на внатрешните органи. Дифузни промени на црниот дроб
Фиброза на црниот дроб: причини, видови, третманФиброза на црниот дроб: причини, видови, третман
Болка во црниот дробБолка во црниот дроб
Кога е ултразвукот на црниот дроб?Кога е ултразвукот на црниот дроб?
Цироза на црниот дроб. Колку да живееш со таква дијагноза?Цироза на црниот дроб. Колку да живееш со таква дијагноза?
» » Цироза: знаци, третман, предвидувања