obrechye.ru

Компири: корисни својства

До денес има многу сорти на компири, околу 50 000. Овој зеленчук може да биде виолетова, бела, жолта, па дури и розова. Веќе се навикнавме да го готвиме во разни видови: печете, испржете, готви, каша и дарники, додадете разни боршо и супи, пити и пити. Тешко е да се замисли празникот без садови во кои компирот се користи (сам или како една од состојките). Корисни својства на тоа се доволно широки, за нив ќе разговараме понатаму.

Скроб, кој е направен од корените на корењата, е нашироко познат по својот прицврстувачки имот. Покрај тоа, се користи за подготовка на различни јадења (на пример, бакнежи). Да не зборуваме за фактот дека скроб има ефект на обвивката и е корисен за гастроинтестиналниот тракт.

Нискокалоричниот катофел го прави одличен производ за различни диети. Во овој случај, компири компири, корисни својства на кои се многу различни, најдобро со други зеленчук, како и кефир и други кисело млеко производи. Треба да се напомене дека овој зеленчук е исто така многу популарен во текстилната и хартија индустрија.

Малкумина знаат што компирот е корисен за време на разни болести. Но сепак нејзината употреба е навистина уникатна! Поради високата содржина на калиум, компирот широко се користи како диуретик, со помош на кој непотребната течност може да се отстрани од човечкото тело. Тоа е многу корисно во болестите на црниот дроб, бубрезите и мочниот меур.

Свеж компир сок позитивно влијае на стомакот и често се зема за време на чиреви, гастритис. Исто така може да го намали притисокот. Суровини компири, корисни својства кои се манифестираат не само за време на голтање, придонесува за третман на рани, изгореници, егзема, помага при дерматитис и други кожни болести. Покрај тоа, овој зеленчук има одлични антиинфламаторни својства.

Компири: корисни својства

Како што веќе споменавме погоре, овој зеленчук има одлично заздравување на раните и анти-воспалителни својства. Во овој случај, резаните и рендан компир се нанесуваат на раните, како и ги истеруваат погодените области и ставаат завој, што мора да се менува на секои 5 часа.

Доста често, се користат компири чии корисни својства, исто така, имаат диуретичен карактер, со хипертензија, кога на пациентот не се препорачува да консумираат многу течност. Сокот не останува во телото, но најважно - не консумираат многу сол, бидејќи инаку терапевтскиот ефект на компирот нема да се манифестира или ќе биде недоволен.

Со цел да се задржи колку што е можно повеќе корисни својства за време на подготовката, потребно е да се вари или да се пече без чистење, како што велат "во униформа". Така, ќе можете да чувате во неа голема количина на калиум, ензими, цинк и разни минерали.

Особено внимателно треба да биде при купувањето компири, за да продолжите да користите квалитетен производ и да го користите вашето тело. Во сезоната на зреење на зеленчук е подобро да се даде предност млади компири, бидејќи има повеќе добар и богат вкус отколку во минатогодишната жетва. Корените мора да бидат цврсти, без зеленикава боја, што укажува на содржината на отровната супстанција која е формирана поради останувањето на компирот под директна сончева светлина долго време. Во овој случај, можете дури и да се отруе, па не треба да купувате компири.

Исто така е неопходно да се запамети дека чипсот од чипс, кој денес е толку популарен, не прави никакво добро (и, напротив, штети здравје). Тие содржат многу канцерогени, кои негативно влијаат на телото како целина. Во овој случај калориска вредност на компирот во чипс е далеку од иста како во варена (или дури и пржена) форма. Ако зборуваме за млад зеленчук, содржината на калории е околу 60-80 kcal на 100 g од производот, но чиповите содржат повеќе од 500 kcal. Затоа, замена на корисни компири од пире, задушени, варени или печени компири со вкусни, но исклучително штетни чипови е барем неразумно. Подобро е да не се користи таков производ на сите (особено кога станува збор за децата) или да се јаде само повремено и во мали количини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Традиционални рецепти: пити со компириТрадиционални рецепти: пити со компири
Wicket - рецепт за карелски пити со компириWicket - рецепт за карелски пити со компири
Помфрит и други едноставни јадења од компириПомфрит и други едноставни јадења од компири
Печете компири со месо во рерната. Готвење рецептиПечете компири со месо во рерната. Готвење рецепти
Како да се готви зеленчук од чорба во мултиварија: рецептиКако да се готви зеленчук од чорба во мултиварија: рецепти
Како да вриете компири во тава на различни начини за различни јадењаКако да вриете компири во тава на различни начини за различни јадења
Украински карикатуристи. Рецептот за готвењеУкраински карикатуристи. Рецептот за готвење
Аспарагус грав: готвење вкусни јадењаАспарагус грав: готвење вкусни јадења
Од корисен морков: интересни факти!Од корисен морков: интересни факти!
Компири: калории и придобивкиКомпири: калории и придобивки
» » Компири: корисни својства