obrechye.ru

Стомачни вознемири: Болест на неизмиени раце и неисхранетост

Со таква непријатност како вознемирен стомак, скоро секој човек се соочува во животот. Со овие зборови, луѓето обично значат течност или чести столици, повеќе едноставно - дијареа (дијареа). Причините за овој феномен можат да бидат акутно труење, цревни инфекции, дисбиоза, хронични заболувања на органите за варење, алергии.

Дијареата е поделена на акутна и хронична. Акутниот е често од инфективна природа и може да трае 2-3 недели. Обично се опишува како "труење со храна". Микробите во овој случај влезат во телото преку храна или нечисти раце. Тие исто така живеат на пари, банкомати, телефонски говорници, рачки на вратите - односно на јавни добра. И ако уште еднаш се премногу мрзливи и не ги миете рацете, сосема е можно да заработите вознемирен стомак. Покрај тоа, акутната дијареа може да предизвика вируси.

Веројатноста за појава на нарушување со возраста е зголемена, бидејќи дигестивниот систем станува помалку ефикасен со текот на времето. Повремено или хронична дијареа може да предизвика злоупотреба на алкохол, прејадување, честата употреба на аналгетици (аспирин и други. Болката), јадат под стрес, пушење пред јадење. Околу половина од луѓето со стомачни нарушувања се заразени со Helicobacter pylori (Helicobacter pylori), виновникот во развојот стомачни чиреви, хроничен гастритис, гастродуоденит и рак на желудник.

Понекогаш лабавите столици се објаснуваат со навики во исхраната. Тоа може да предизвика употреба на алкохол, зависност од прехранбени адитиви, прекумерна потрошувачка на кафе. Дијареата може да се појави на позадината на алергии на храна, односно нетолеранција кон одредени видови храна, како што се агруми, морски плодови или јагоди. Во овој случај, нарушувањето е комбинирано со алергиски ринитис или осип на кожата.

Распространетата причина за дијареја е функционална варење (синдром на нервозно дебело црево), што влијае на околу 30% од светското население. Причината за ова нарушување се стресови, нарушена моторна активност (седентарен начин на живот), масна храна и несоодветна исхрана. Појавата на оваа болест може да биде под влијание на ефектите од вибрациите, климатските промени, јонизирачко зрачење, некои од лековите.

Стомачна вознемиреност: симптоми и третман

Болката е најчеста жалба за стомачни болести. Тие се јавуваат главно по јадење. Од природата на болката може да биде сечење, шевове, грчеви, тапи, болки. Интензитет - често слаба или средна сила. Тешка болка се јавува со перфориран чир.

Ерупцијата, исто така, често ја придружува стомачната болест. Тоа се случува по обилен оброк или со употреба на газирани пијалаци. На пациентот може да му пречат повеќекратни ерупции.

Вознемирен стомак се карактеризира со горушица, чувство на горење и болка.

Гадење и повраќање - не помалку чести придружници нарушувања на цревата. Гадење може да биде независна манифестација, и може да му претходи повраќање.

Од немедицински методи за олеснување на состојбата на стомакот, можете да препорачате лушпа (или инфузија) од ленено семе. Има обвиено дејство, ја смирува болката и не предизвикува запек или зголемена форма на гас.

Лековите можат да бидат препишани само од лекар. Секој лек има несакани ефекти и контраиндикации, кои може да ги земе предвид само експерт, покрај дозите исто така се избрани поединечно. Еднаш, пред посетата на лекар, може да земете Maalox, Gaviscon или Almagel, но не и анестетик.

Расипаноста на стомакот е широко распространет проблем. Не го потценувајте. Болка или непријатност - тоа е знак на дефект во телото и ако причината за ова нарушување не се отстранат во времето, може да го наруши целиот дигестивен циклус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијареа и повраќање кај деца. Што може да биде?Дијареа и повраќање кај деца. Што може да биде?
Дијареа за време на бременоста? Што треба да направам? Дијареа во раната бременостДијареа за време на бременоста? Што треба да направам? Дијареа во раната бременост
Дијареа со крв. Причини и третманДијареа со крв. Причини и третман
Третман на дијареа со популарни средстваТретман на дијареа со популарни средства
Нарушување на цревата: третман домаНарушување на цревата: третман дома
Да пијат или да не пијат дрога `Левомицетин` со дијареја?Да пијат или да не пијат дрога `Левомицетин` со дијареја?
Што помага со дијареа? Ќе дознаеме!Што помага со дијареа? Ќе дознаеме!
Гадење, стомачни болки и дијареа. Што треба да направам?Гадење, стомачни болки и дијареа. Што треба да направам?
Симптоми: повраќање и треска (без дијареа) кај возрасни. Што може да биде?Симптоми: повраќање и треска (без дијареа) кај возрасни. Што може да биде?
Дијареа по јадење: причини. Како да се запре дијареа?Дијареа по јадење: причини. Како да се запре дијареа?
» » Стомачни вознемири: Болест на неизмиени раце и неисхранетост