obrechye.ru

Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.

Се будите наутро во добро расположение. Одете во бањата и погледнете во огледалото. И тогаш насмевката исчезнува за момент, кога повторно го гледате појавениот едем на лицето. Причините за нивниот изглед се најмистериозни. На крајот на краиштата, се чини дека не јаделе ништо штетно, и не дозволувале ништо излишно, и спиеле низ ноќните слатки соништа. Зошто овие страшни отоци се појавиле на твоето лице?

Причините можат да се најдат во работата на црниот дроб, бубрезите, срцето и ендокриниот систем. Слабо функционирање, тие придонесуваат за задржување на течности во телото. За многу жени овој проблем не дава одмор и го спречува да живее целосен живот. Ова е природно. Изгледот за нас е едно од главните богатства, а овие омразени едеми над очите ни додаваат уште најмалку уште неколку години. Ако се најдете во краток здив, тогаш овој проблем е точно поврзан со активноста на срцето. Исто така, во случај кога отокот е придружуван од некое цијанотично лице, ова покажува дека садовите не се во ред. Бидете сигурни да контактирате со специјалист и да ги преземете сите потребни тестови за проверка на кардиоваскуларниот систем. И истовремено проверка и бубрези, почесто заради нивните дефекти, постојат едеми на лицето.

Причините можат да се најдат и кај алергиски манифестации. Ако немате алергии и органите работат добро, ќе треба да ја барате причината на погрешен начин на живот. Да се ​​расправаме е бескорисно. Грешки и недостатоци, како што велат, "на лице". Јасно може да се види постојаното прекршување на режимот, честото претерано работење, одложувањата на работа и оптоварувањето над која било норма. Додадете повеќе, а не секогаш вистинската храна, обезбедувајќи недостаток на микроелементи и витамини во телото, а сликата станува сосема јасна.

Прашањето е - како да се отстрани отокот? Не грижете се, ефективните опции се само маса. Ако подложност треба брзо да се отстрани, на пример, пред некој значаен настан, може да се користат диуретици. Но, за честа употреба оваа опција не е соодветна. Сите од нив излачуваат калиум од телото, а во доста големи количини, што влијае лошо на срцевата активност. Подобро е да се направи природна диуретична супа. Ефектот од тоа не е толку брз, но е посигурен за нашето тело. Исцелителите во овој случај се советуваат да користат лисја од бреза. Тие може да се исушат и едноставно да се подготват по потреба како редовни чаеви. На крајот на мај, кога тие се најсвесни и веќе големи, напишете ги колку што е можно и се подготвувате за понатамошна употреба. Со нив вие не само што може да готвите супи, туку и да се бањате.

Како да се ослободи отокот? Бидете сигурни да обрнете внимание на оние производи кои се вклучени во вашето мени. Колку сол содржи? И покрај тоа, ние исто така сакаме да досаливаме храна директно за време на оброкот? Потоа, нема што да се изненади со појавата на оток на лицето. Причините се премногу потрошувачка на маса сол. Експертите препорачуваат јадење на овој производ дневно не повеќе од три до пет грама. Понекогаш тоа се случува многу. Обидете се да ја намалите количината во вашата исхрана, да јадете помалку кисели краставички, пушеле храна и конзервирана храна. Подобро се навалувајте на таквиот корисен зеленчук и овошје, а особено на агруми и јаболки. Со доаѓањето на сезоната, идеална вода за отстранување на едемот ќе биде лубеници и млади моркови.

Јас би сакал да препорачам еден голем лек, не само што ќе го исчистите отокот над очите, туку и ќе му дадам на свеста и на младоста. Ова се замрзнати коцки со сок од магдонос. Жените кои секојдневно ги користат, едноставно се восхитуваат на промените што им се случиле на нивното лице за само неколку дена. Исечете го магдоносот со блендер, го притиснете сокот од добиената маса и разредете го со чиста филтрирана вода. Потоа истурете го во текот мразните калапи и замрзнете. Секој ден, наутро и навечер, избришете го лицето со коцки и вратот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за децаАко очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца
Оток на нозете. Причини и превенцијаОток на нозете. Причини и превенција
Како да се отстрани водата од телото и да живее без отокКако да се отстрани водата од телото и да живее без оток
Потечено лице: причини и методи на отстранувањеПотечено лице: причини и методи на отстранување
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
Што е отекување на рацете. Причини за болестаШто е отекување на рацете. Причини за болеста
Едем на горните очни капаци, чија причина е секојЕдем на горните очни капаци, чија причина е секој
Зошто моите зглобови излегуваат?Зошто моите зглобови излегуваат?
» » Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.