obrechye.ru

Како да се отстрани забен камен дома

Како дома да се отстрани забен камен? Ова прашање постојано го поставуваат многу луѓе кои го имаат овој проблем. Камен за заби во усната шуплина - обичен феномен. Таа е формирана како резултат на акумулација на бактерии, храна и киселински остатоци. Ако не се уништи долго време, се засилува, оштетувајќи го забот, придонесувајќи за развој на првите фази на кариесот, покрај тоа предизвикува скапани мирис од устата. Стоматолошкиот камен обично не влијае на еден заб, но неколку, го покрива жолтеникавиот цврст слој со празнини меѓу нив, а со тоа предизвикува крварење на непцата.

Жолта плакета стоматолошка камен, ако веќе е цврсто населен во устата, е видлив со голо око. како да се отстрани забен камен домаЗатоа, некои го решаваат проблемот како да се отстрани забен камен во устата, импровизирани средства: ножици, пинцети, фајл за нокти и други тврди и остри предмети. Можеби делумно успеваат, но бактериите сè уште остануваат, и на крајот формираат нова плоча. Затоа, подобро е да побарате квалификувана помош од стоматолог или да користите помалку трауматски средства.

Зошто е формиран камен на забите?

Многу луѓе прашуваат зошто се формира и како да се исчисти дома забен камен. Таа е формирана од несоодветна стоматолошка заштита. Ова може да биде неправилно или недоволно чистење на забите. Но, најчесто камењата се населуваат во тешко достапни делови од четки за заби. Таму се акумулираат бактерии, мртви клетки. Постојат два вида на забен камен: првиот, кој се наоѓа на гума за џвакање, а вториот - под гума за џвакање во задниот дел на забот. Првиот поглед може да се види најмногу во огледалото, а вториот може да се види само од специјалист. Каменот под џвакање има темно, зеленикаво нијанса, да се отстрани забен камен домаако не се исчисти, забите може да се влечкаат, џвакање крварење, а потоа не го избегнувате парадонтитисот.

Целосно отстранување на камења може само на забар со помош на посебни додатоци, но омекне ги и нежно одвај и можеш. Постојат неколку начини да се отстрани забен камен дома. Вашето внимание е претставено на неколку препораки кои ќе помогнат да се подобри состојбата на забите.

Народни начини да се врати здравјето на забите

Првиот начин ќе ви каже како да го отстраните забен камен дома. За да го направите ова, земи 20 g мед, растворете го во чаша зовриена вода, по можност топла. Со овој меден раствор, исплакнете ја устата дневно пред спиење. На овој начин продолжуваме да се третираме три месеци.

Вториот начин исто така треба да помогне. Земете околу 40 гр кора на гранките на орев, здроби и истурете во тенџере. Сета оваа мешавина мора да се истури со една чаша вода и да се загрева на тивок оган 15 минути. Филтерот го филтрираме и ги четкаме забите двапати на ден пет минути, навлажнувајќи ја четката во оваа инфузија.

Третиот начин ќе опише како да се отстрани забен камен дома, ако се појави неодамна. Супата на конска опашка ќе ви помогне. како да се отстрани забен каменЗемете лажица сецкани билки, истурете чаша врела вода, а потоа се вари на тивок оган 15 минути. Третиот дел од чашата на оваа инфузија за лекување се консумира двапати дневно. Треба да се третираат на овој начин најмалку три недели.

И четвртиот начин. Црна ротквица нанесуваат на ренде, додадете неколку капки сок од лимон и се мешаат. Пред спиење секој ден, земете една лажица од добиената мешавина во устата, темелно и долго џвакајте, гризејќи ги сите заби. Овие природни производи добро се справуваат со камења, ги омекнуваат.

Но, сите горенаведени средства се добри само во почетната фаза на формирање на камења. Ова значи дека редовно патување до стоматолог (на секои шест месеци) ќе спречи слични проблеми, а специјалист ќе ја исправи забната емајл.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Професионална хигиена на усната шуплина. Стоматолошки хигиеничар. Средство за лична хигиена на…Професионална хигиена на усната шуплина. Стоматолошки хигиеничар. Средство за лична хигиена на…
Периодонтитис: третман, причини, симптомиПериодонтитис: третман, причини, симптоми
Притисок во непцата - симптоми, превенција и третманПритисок во непцата - симптоми, превенција и третман
Камења за заби: причините и начините за борба против нивКамења за заби: причините и начините за борба против нив
Отстранување на калкулус во домот: народни лекови, критикиОтстранување на калкулус во домот: народни лекови, критики
Здрава усна шуплина: како да се отстранат забен камен во домотЗдрава усна шуплина: како да се отстранат забен камен во домот
Што покажува крварењето на џвакање?Што покажува крварењето на џвакање?
Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!Модерна санитација на устата - тоа е удобно и безболно!
Камен за заби - како да се ослободите? Паста за заби од забен камен. Отстранување на забен камен -…Камен за заби - како да се ослободите? Паста за заби од забен камен. Отстранување на забен камен -…
Заби тетеравење, како да се зајакне? `Мараславин`-осврти. Антибиотици за…Заби тетеравење, како да се зајакне? `Мараславин`-осврти. Антибиотици за…
» » Како да се отстрани забен камен дома