obrechye.ru

Воспаление на белите дробови: симптоми, третман и последици

Воспалението на белите дробови е доста опасна болест, која има различни симптоми, а понекогаш може да биде тешко да се разликуваат знаците од студот. Пневмонијата може да се развие многу брзо, што е опасно не само за здравјето, туку и за човечкиот живот.

Многу често воспаление води до смрт, и покрај тоа што успешно се лекува во многу земји. Многу е важно да се изврши дијагнозата навремено и да се утврди болеста, така што може да се препише соодветен третман.

Специфичност на болеста

Многу е важно да се разбере точно што е воспаление на белите дробови и како се манифестира. Ова е акутен процес кој тече директно во градите шуплина, која е често бактериски по природа.

Тоа е белите дробови кои го заситуваат човечкото тело со кислород. Во текот на воспалението, респираторниот систем е сериозно засегнат.

Симптоми на пневмонија

Ризикот од пневмонија кај малите деца и постарите лица е многу висок, бидејќи кај оваа категорија на луѓе имунитетот е ослабен и не е во состојба да се спротивстави на бактериите кои продирале во телото. Со возраста, заштитните функции се значително ослабени, така што микробите не се целосно уништени и ги оштетуваат органите.

Класификација

Во медицината, постојат неколку различни форми на пневмонија, особено, како што се:

 • типичен;
 • атипичен;
 • Карактер на аспирација;
 • предизвикани од патогени микроорганизми.

Воспалението на аспирациониот карактер се јавува кога странските објекти навлегуваат во белите дробови. Често се развива со силна алкохолна интоксикација или под влијание на наркотични супстанции. Покрај тоа, може да има и нозокомијална пневмонија која може да се развие поради:

 • наоѓање на пациент во болница повеќе од 2 дена;
 • нарушување на имунолошкиот систем;
 • со вештачка вентилација.

Најтешката форма на пневмонија е житни. Може да се слушне во првите денови од почетокот на болеста. Освен тоа, срцевиот ритам значително се зголемува, а притисокот се намалува.

Постои фокално воспаление на белите дробови, во кое трепери гласот и отежнато дишење, станува сѐ потежок. Интерстицијална пневмонија се карактеризира со густина на белодробното ткиво со неразбран експресија. Во овој случај, често се дијагностицира билатерално воспаление. Покрај тоа, таквата болест е поделена на тежината на истекувањето и може да има:

 • светло;
 • среден тежок;
 • комплицирано.

Степенот на сериозноста на текот на пневмонијата може да се утврди само од страна на квалификуван лекар. Во зависност од тоа, се утврдуваат симптоми на пневмонија, според кои се утврдува конечната дијагноза и се избере потребната терапија за одреден случај.

Причини

Главната причина за пневмонија е поврзана со уништувањето на ткивото на белите дробови од разни вируси и бактерии, што главно се забележува како резултат на слабеење на имунитетот. Микроорганизмите што предизвикуваат болести навлезат во белите дробови не само со вдишување, но исто така може да се појави и инфекција при манипулирање со нестерилни медицински помагала.

Причините за воспаление може да бидат скриени во инфекција на лимфата или крвта, на пример, со сепса или зависност од дрога. Кога се појавуваат одредени болести, ризикот од воспаление се зголемува неколку пати. На такви болести можно е да се носат:

 • дефекти на срцето;
 • хиповитаминоза и хипотрофија;
 • цистична фиброза;
 • срцева слабост;
 • имунитет;
 • ендокрини пореметувања.

Штетни навики доведуваат до силно потиснување на имунолошкиот систем, што овозможува инфекцијата слободно да влезе во телото и да се размножи во ткивото на белите дробови. Ризикот од пневмонија е во голема мера зависен од начинот на живот. Често, на долниот дел на белите дробови се засегнати, кои, во нормални услови, практично не се вклучени во процесот на дишење.

А седентарен начин на живот и недостаток на вежбање не го олеснува нормалното функционирање, поради што се акумулира слузта, што предизвикува последователно размножување на бактериите.

Главната симптоматологија

За да се направи вистинската дијагноза, многу е важно да се знае, со пневмонија која симптоми се забележани кај возрасните и децата. Во случај на пневмонија, знаците во голема мера зависат од примарна причина за појава на патологија и степенот на оштетување на ткивото на белите дробови. Сепак, за сите видови на пневмонија симптомите можат да бидат чести, односно тие се манифестираат кај сите пациенти.

Прво, типични карактеристики вклучуваат општо синдром на интоксикација, која се манифестира во форма на треска, треска и слабост. Покрај тоа, вообичаените симптоми на пневмонија се манифестираат во форма на спутум, кашлица и диспнеа.

Меѓу знаците на текот на пневмонијата, исто така може да се разликуваат, како што се:

 • постојана кашлица;
 • намален апетит;
 • корица;
 • температура;
 • брз замор;
 • бланширање на кожата;
 • силна слабост.

Симптомите на пневмонија се доста остри и се карактеризираат со зголемување на температурата на 40 степени, болка во градите. Прво се појавува сува кашлица, а потоа станува малку влажна, со ослободување на флегма. Оваа болест е многу опасна бидејќи не може да се дијагностицира навреме, што може да има опасни последици и компликации.

Симптомите на пневмонија често се слични на оние со едноставна студ или грип. Во многу случаи, пациентите со локална пневмонија можеби нема да бидат присутни.

Карактеристики на пневмонија

Кога крупен пневмонија влијае на значаен дел од белите дробови. Таа започнува обично остро и одеднаш. Меѓу главните знаци на воспаление на белите дробови кај возрасни, треба да се направи разлика помеѓу студ, треска, главоболка, тешка слабост, болка во страната, што е значително засилено со движење или кашлање. Оваа состојба, исто така, се карактеризира со тешка недостаток на здив и непријатност во градната коска, кашлица и спутум. Во овој случај, нема ринитис.

На лицето на пациентот се појавува трескави црвенило, дишењето станува брзо и крилјата на носот се отечени. Пациентот зазема позиција на негова страна, бидејќи тоа ја ограничува респираторната активност и ја намалува болката.

Со фокална пневмонија, почетокот обично не е премногу силен. Постојат такви симптоми на пневмонија: температура која се зголемува постепено, сува кашлица, течење на носот, слабост. Покрај тоа, честите брзо дишење, тахикардија, тешко дишење, придушени срцеви отчукувања, суви свирежи. При приложување на бронхитис, дополнително се слушуваат сува треска, а во случај на плеврит, се слушаат звуци.

Симптомите на пневмонија кај возрасните, ако имаат атипична форма, во голема мера зависат од тоа каков вид на патогени беа предизвикани. Микоплазма пневмонија се манифестира во форма на тежок потење во грлото, зголемување на цервикалните лимфни јазли, течење на носот, главоболка. За оваа форма, спутумот и стегањето на дојката се сосема некарактеристични.

Симптоми на пневмонија, легионелоза испровоцира, се манифестира како сува кашлица, треска, болки во градите, дијареа, бубрежни оштетувања, забавување на работата на срцето.

Може да се манифестира симптоми на пневмонија без температура. Покрај тоа, може да има знаци како што се отежнато дишење, слабост, кашлица, прекумерно потење. Слична состојба е забележана главно со намалена активност на имунитет.

Ако, по претходен бронхитис, грип или студ, забележани се симптоми на пневмонија, веднаш треба да се консултирате со лекар за да се спречат компликации.

Спроведување на дијагностика

Ако се појави симптоми на пневмонија кај деца или возрасни, треба да се консултирате со лекар за сеопфатно испитување и следење. Пред сè, лекарот пропишува флуорографија. За појасна слика, треба да направите две снимки, еден на страна, а другиот директно.

Спроведување на дијагностика

Потоа треба да проучите флегма. Ова ќе ги идентификува патогените кои продираат во белите дробови. Општото испитување на крвта ќе помогне да се добие комплетна слика за тоа која општа состојба на телото е во текот на болеста. Високата стапка на седиментација на еритроцитите укажува на воспаление на телото. Дополнително, вакви видови истражувања како:

 • томографија;
 • биопсија;
 • бронхоскопија;
 • анализа на урина.

Колку повеќе техники ќе се користат за студијата, толку поцелосна идејата за текот на пневмонијата може да дојде до доктор. Правилно дијагностицирана дијагноза ќе му помогне на лекарот да го утврди и направи најсоодветниот курс на терапија.

Карактеристики на третманот

Многу е важно точно да се разбере како да се лекува пневмонија за да се спречат компликации. Пациентите со пневмонија се главно хоспитализирани во општиот тераписки оддел. Ако има знаци на тешка интоксикација и топлина, се препорачува одмор во кревет, богата со витамини и топло, обилно пиење. Кај тешки манифестации на респираторна инсуфициенција, пациентите се пропишани со вдишување.

Третман на пневмонија се изведува со антибактериски лекови. Препишете антибиотици што е можно порано, за да не дозволите остар влошување на благосостојбата. Тој го избира лекот, само лекарот. Кога пневмонија протокот прикажани вршат детоксикација терапија прием експекторанси, имуностимулативни, антипиретик, муколитични лекови и антихистаминици. По нормализацијата на благосостојбата, се прикажани физикална терапија и терапевтска гимнастика.

Третманот треба да се продолжи до обновување, како што е утврдено со лабораториски тестови. Со чести и повторени манифестации на пневмонија, се разгледува прашањето за хируршка интервенција.

Лекарска терапија

Во присуство на воспаление на белите дробови, возрасните се препишуваат лекови насочени кон елиминирање на воспалителниот процес. При изведување на терапијата, лекарите користат повеќе видови на лекови, особено, како што се:

 • антибиотици;
 • антипиретик;
 • експекторант;
 • детоксикација;
 • глукокортикостероиди;
 • кардиоваскуларни.

Антибактериски лекови се пропишани на прво место, меѓутоа, нивниот избор е строго индивидуален и зависи од причината за болеста. Најчести антибиотици се "Цефотаксим" или "Цефтриаксон". Овие лекови може да се даваат на возрасни и деца, бидејќи тие имаат доста широк спектар на ефекти и минимум несакани дејства. Дозата е избрана строго поединечно, а текот на терапијата е најмалку 5 дена.

Лекарска терапија

Често е неопходно да се земат антихистаминици, на пример, "супрастин", како и антиинфламаторни лекови. Понекогаш е пропишана хормонска терапија. Со влажна кашлица, се потребни експекторанти за да се олесни повлекувањето на флегма од телото. За време на периодот на опоравување, пациентот е пропишан имуностимуланти и витамински комплекси, што овозможува да се зајакне имунитетот.

Популарни техники

Третманот на воспаление со народни лекови треба да се врши само по консултација со лекарот. Многу е важно да се комбинираат народни рецепти со земање лекови. Меѓу најефикасните средства е мед со бели пупки. За да го подготвите лекот, треба да се мешаат 100 гр птичји пупки со 750 гр мед, најмногу од леќата. Потоа го загревајте добиениот производ во водена бања околу 10 минути. Земете го за 1 лажиче. пред јадење.

Популарни техники

За третман, можете да користите медицински катран. За да направите средство за лекување, треба да го ставите во тегла, истурете ја топла вода, затворете го капакот и ставете го на топло место 9 дена. Земете го готовиот лек за 1 суп.л-патки. л. пред консумирање на храна.

Можете да направите компресија подготвена врз основа на мед и вотка. Сепак, може да се користи само во случај на најлесен тек на воспаление на ткивото на белите дробови, кога не постои акумулација на гној.

Треба да се разбере дека народните методи не се алтернатива на традиционалната терапија. Тие можат да се користат заедно со него под надзор на лекарот што посетува.

Физиотераписки техники

Во текот на пневмонијата, важно е да се ослободи состојбата на пациентот, бидејќи на пациентот е многу тешко да дише. Затоа е препорачливо да се спроведат постапки како што се:

 • кислородна терапија;
 • вдишување;
 • вештачка вентилација.

Кислородната терапија подразбира дека пациентот се снабдува со воздух низ маската со зголемена содржина на кислород. Ова ви овозможува да се ослободите од респираторна инсуфициенција и да се справите со значително оштетување на белите дробови.

Можни компликации

Компликацијата на текот на пневмонијата се смета за развој на реактивни и воспалителни процеси во бронхопулмоналниот систем и други органи предизвикани од текот на пневмонијата. Од присуство на негативни манифестации, се разбира зависи од текот и исходот на болеста. Компликациите може да бидат пулмонални и екстрапулмонални. Белодробните манифестации вклучуваат:

 • гангрена;
 • апсцес на белите дробови;
 • опструктивен синдром;
 • акутна респираторна инсуфициенција;
 • ексудативен плеврит.

Меѓу екстрапулмоналните компликации, гломерулонефритис, менингитис, ендокардит, анемија, миокардитис и психоза може да се забележи.

Превенција

Во пневмонија, прогнозата се определува со одреден број на фактори, особено како што е возраста на пациентот, особеноста на патогенот, присуството на истовремени болести и имунитетот. Неповолни во однос на прогнозата се различни видови на компликации на текот на болеста. Особено опасно е текот на пневмонијата кај деца под 1 година, предизвикани од стафилококи, како и други опасни бактерии и вируси. Во навремен и сеопфатен третман, пневмонијата завршува со целосно опоравување.

Превентивните мерки вклучуваат калење на телото, одржување на нормален имунитет, избегнување на хипотермија, елиминирање на прашината. Покрај тоа, неопходно е да се деактивираат фокуси на воспаление, престанок на пушењето и консумирање на алкохолни пијалаци. Кај ослабените и постелнините пациенти со цел да се спроведе профилакса, се прикажани масажа, медицинска и респираторна гимнастика.

Вакцинациите се препишани на деца од 2-годишна возраст, бидејќи спречувањето на воспалението е многу важна компонента на терапијата. Меѓу најуспешните вакцини се американскиот "Превенар" и францускиот "Пневмо-23". Лековите можат да се администрираат субкутано или интрамускулно. Сепак, треба да се забележи дека може да има негативни манифестации.

Вакцинација

Карактеристики на пневмонија кај деца

Воспалението на белите дробови кај децата е едно од најсериозните респираторни заболувања. Но, ако навремено да побара медицинска грижа и строго ги следат сите препораки на лекар, тоа е можно да се постигне многу добри резултати.

Главниот предиспонирачки фактор е хипотермијата на детето. Треба да се забележи дека оваа болест може да се појави кај деца од различни возрасни групи. Најчести патогени на пневмонија кај деца на возраст од 6 месеци до 5 години е пневмокок.

По инфекцијата, како и развојот на патогената микрофлора, започнува акутно воспаление, придружено со зголемување на температурата. Покрај тоа, постои бледило на кожата, замор, одбивање на храна, брзо дишење.

Пневмонија кај деца

Дијагнозата се базира на достапните симптоми, како и по релевантната студија. Третманот бара постојано следење, бидејќи во секој момент благосостојбата на детето може многу да се влоши. Децата под 3-годишна возраст често се хоспитализирани за постојано следење на нивната благосостојба. На постара возраст, третманот може да се направи дома, но треба строго да ги следите сите препораки на лекарот. Сите средства за терапија се избираат само од квалификуван лекар.

Воспалението на белите дробови се однесува на многу сериозни и опасни болести, поради што е неопходно навремено да се спроведе дијагностика и последователно лекување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кашлица како симптом. Воспаление на белите дробови или настинка?Кашлица како симптом. Воспаление на белите дробови или настинка?
Причини и симптоми на пневмонија кај децаПричини и симптоми на пневмонија кај деца
Причини за пневмонија кај деца, знаци на нејзиниот изгледПричини за пневмонија кај деца, знаци на нејзиниот изглед
Пневмонија - што е тоа?Пневмонија - што е тоа?
Пневмосклероза на белите дробови: појава, причини, симптоми, третманПневмосклероза на белите дробови: појава, причини, симптоми, третман
Дифузна пневмосклероза: етиологија, симптоми и третманДифузна пневмосклероза: етиологија, симптоми и третман
Рак на белите дробови: првите симптоми. Како да не пропуштите?Рак на белите дробови: првите симптоми. Како да не пропуштите?
Ако сликата покажува затемнување во белите дробови, што значи тоа?Ако сликата покажува затемнување во белите дробови, што значи тоа?
Пневмонија. Дали оваа патологија е инвазивна?Пневмонија. Дали оваа патологија е инвазивна?
Најважен симптом на пневмонијаНајважен симптом на пневмонија
» » Воспаление на белите дробови: симптоми, третман и последици