obrechye.ru

Како да се отстрани отокот од лицето и да се даде тонус

Отекување на лицето може да бидат предизвикани од болести, како и грешки во исхраната и спиењето. Прекршувањата на кардиоваскуларниот систем и бубрезите, како и алергиите и воспаленијата предизвикуваат задршка на течности во телото, што веднаш влијае на изгледот. Во вакви случаи неопходно е да се консултира специјалист за да се добијат ефективни терапевтски препораки. Ако причината е во прејадување на соленоста, пушената храна, доцната вечера или недостатокот на сон, ве советуваме да го слушате нашиот совет за тоа како, како да се отстрани отокот од лицето дома.

како да се отстрани отокот од лицето

Компресирај

Зелениот чај, богат со кофеин, брзо го отстранува отокот и ја тонизира кожата. Намалете ја газата или ткивната салфетка во студениот зелен чај без адитиви, закачете го на лицето десет минути.

Маска со урда

Отстрани оток на лицето и можете да го освежите со урда и магдонос. Многу ситно се исецка лисјата од магдонос, додадете го сирењето, нанесете на лицето, покријте со влажна салфетка на врвот, оставете половина час.

едем на лицето

Маска со тиква

Тиква, која содржи многу калиум, совршено ја отстранува згура и го намалува отокот. Зеленчук фино сече, се вари во мала количина на вода, се брише добро, се меша со мала количина на мед и се применуваат на лицето за десет минути.

Маска со јаболко

Аналогно дејство на тиква има јаболко. Излупете го од кора, решеткајте на ситен ренде, додадете еднаква количина овесна каша и ставете ја кашеста маса на лицето додека не се исуши.

Маска на компир

Како да се отстрани отокот од твоето лице со помош на компири? Можете да решетки на суровини зеленчук на ренде, нанесете го на лицето и под очите, покријте го со влажна крпа. Со недостаток на време, можете да прикачите само компир парчиња. Препорачливото време е дваесет минути.

Ароматерапија

Есенцијалните масла од смрека и гераниум имаат силен антидепресивен ефект. Неколку капки додадени на растително масло, работа чуда. Нанесете ја смесата, нежно масирајте го лицето.

отстранете го едемот на лицето

Билни лекови

Отстрани оток на лицето, предизвикува кои се воспалителни, алергиски и поврзани со возраста, може да се направат со малку топла декорација на камилица, нане, мајчина душица. Во отсуство на видливи садови на лицето, Добриот ефект го даваат коцки од мраз од билни декорации.

Маска со сода

Сода бикарбона е лек со широк спектар на дејства, кој исто така добро се справува со оток. Распучи една кафена лажичка сода во 200 ml вода или ладен чај, навлажнете го ткивото и ставете го на лицето десет минути.

Маска со кафе

Како да се отстрани отокот од лицето и да се даде тонус? Треба да користите мелено кафе. Измешајте го кафето со крем или јогурт во сооднос 1: 2. Избегнување на окото, се применуваат на лицето за петнаесет минути.

Маска комбинирана

Измешајте еднакви делови на кисела зелка и суров рендан компир. Додадете бела глина колку што е потребно за да добиете слатка чорба. Се нанесува на лице пет минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Маска со сок од алое и краставица

Алое и краставица совршено се соочуваат со едем и ја освежуваат кожата. Измешајте ги истите делови од нивните сокови, додајте неколку капки маслиново масло и малку сол компир скроб. Нанесете ја смесата за десет минути, потоа исплакнете и нанесете го кремот. Слушајте го нашиот совет и одберете ја најдобрата опција за тоа како да го отстранитете отокот од твоето лице.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се отстрани тен од лицето на начините на луѓетоКако да се отстрани тен од лицето на начините на луѓето
Како да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маскиКако да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маски
Магдонос за лицето совршено се вклопува!Магдонос за лицето совршено се вклопува!
Имаше воспаление на лицето. Решавање на проблемот.Имаше воспаление на лицето. Решавање на проблемот.
Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?
Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за децаАко очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца
Како да се отстрани отекувањето на нозете: практичен советКако да се отстрани отекувањето на нозете: практичен совет
Како да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изгледКако да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изглед
Надуено лице наутро: што да направам?Надуено лице наутро: што да направам?
Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.
» » Како да се отстрани отокот од лицето и да се даде тонус