obrechye.ru

Вегето-васкуларна дистонија кај адолесцентите: причините, симптомите и карактеристиките на третманот

Пред неколку децении, кај децата и адолесцентите никој не знаеше за вегетативно-васкуларна дистонија. Сега оваа болест се дијагностицира често во опишаната возрасна категорија. Ајде да пробаме во статијата да разбереме што влијае врз развојот на болеста и какви симптоми има некој човек. Исто така е неопходно да се разбере дали оваа болест е опасна, какви се последиците. Ајде да ги разгледаме методите кои дозволуваат да се ослободиме од оваа состојба.

Депресивни симптоми

Што е вегето-васкуларна дистонија?

За жал, вегетативно-васкуларна дистонија во адолесценцијата е честа појава. Се дијагностицира кај 9 деца од 10. Сепак, за да се разбере дека оваа манифестација на оваа болест е тешка, бидејќи се чини дека лицето едноставно има слабост. Вегето-васкуларната дистонија комбинира неколку симптоми. На кратко, тоа е невообичаена реакција на телото за стрес.

Карактеристики

Често пациентите се жалат дека им е тешко да дишат, тие имаат зголемена раздразливост, замор и има болки. Во адолесценција, оваа болест може да се појави во акутна или хронична форма. Причината за оваа состојба е пренапон. Најчесто се дијагностицира ВСД кај деца кои се на возраст помеѓу 12 и 15 години. Дистонија не се смета за болест, таа е општа состојба на телото. Тој е предизвикан од група на специфични причини кои се поврзани со циркулацијата на крвта.

Предизвикува VSD кај млади мажи

Дистонија никогаш не се појавува едноставно затоа што тоа е реакција на продолжено влијание врз телото на негативни фактори. Ова се лоши навики и погрешен начин на живот. Како по правило, тие се главните знаци на вегетативно-васкуларна дистонија кај адолесцентите.

Најчесто, состојбата се јавува поради прекумерно работно оптоварување, стрес, седентарен начин на живот, сериозни болести, хормонални промени во телото, како и лоши навики. Ова е ако зборуваме за посеопфатна листа на фактори на почетокот на адолесцентната вегетативно-васкуларна дистонија.

Мнозинството од адолесцентите многу реагираат на одредени ситуации во животот, односно имаат силни емоционални оптоварувања. Токму затоа се појавува проблемот на појавата на IRR. Со оглед на тоа што психата е повеќе ранлива, на децата им е полесно да влијаат однадвор. На пример, конфликтите во училиште или во семејството, пиењето алкохол или пушењето, застојот во делови или во часови може негативно да влијае на нервниот систем.

Главната причина за вегетативно-васкуларна дистонија кај адолесцентите е нарушување на нервниот систем, како и забавување на неговата работа, исцрпеност.

Младите мажи често оваа состојба доаѓа од фактот дека брзиот пубертетот доведува до тешки физички стрес, кои влијаат на срцето. Покрај тоа, во оваа возраст тие првпат пробаат цигари и алкохол, што исто така негативно влијае на централниот нервен систем.

Проблеми во семејството

Предизвикува ВСД кај девојчињата

Девојчињата се многу емотивни, така што тие можат да бидат доведени до таква состојба на световна размислување за сите теми што им се непријатни. Ова е особено поврзано со јавна критика, расправии со некој пријател или со дечко. За време на менструацијата, состојбата на девојчињата се влошува, па дистонијата почнува да се развива уште побрзо.

Вреди да се напомене дека болеста може да се пренесе и наследи. Ако родителите имаат неправилности во кардиоваскуларниот систем, тогаш детето ќе го има овој проблем. Ако семејството има барем мала предиспозиција за такви болести, потребно е да се смири адолесцентот од детството.

Симптоми на вегетативно-васкуларна дистонија

Знаците на VSD кај адолесцентите се различни. Најчесто, децата почнуваат брзо да се иритираат, пот, имаат главоболки, проблеми со дишењето, поспаност или несоница. Зголемениот притисок, болката во градите и тахикардијата може да укажуваат на развој на оваа состојба. За време на пубертетот, започнуваат хормоналните неуспеси и брзиот раст на телото, па затоа нервниот систем доживува сериозен стрес. Наспроти ова, развојот на дистонија се јавува многу побрзо.

Расположението на детето

Ако зборуваме за расположението на детето, тогаш, како по правило, има прекумерна солзиност, како и депресија. Тинејџер може да доживее депресија, панични напади и разни стравови. Често постои хистерија. Дистонија е придружена со губење на апетитот и зголемување на апетитот. Кожата на детето добива мермерна боја, понекогаш може да издува. Рацете и нозете се ладни, дури и ако собата е доста топла.

Конфликти со роднини

Дијагностика

Процесот на дијагностицирање на оваа состојба е комплексен. Симптомите на вегетативно-васкуларна дистонија кај адолесцентите можат да зборуваат за сосема различни болести, имајќи предвид дека секој има свои симптоми.

Во моментов, не постојат специфични методи или дури и медицински уреди кои ќе ни овозможат да ја откриеме состојбата на детето. Затоа толку лекари не ја користат оваа дијагноза во животот. Експертите ја објаснуваат анксиозноста и вртоглавото чувство дека едно лице има преодна возраст. Ако постои наследна предиспозиција, тогаш причината е во тоа.

Со цел правилно да се дијагностицира, неопходно е веднаш да се примени на неколку лекари во различни насоки, како и да се направи голем број на тестови. Неопходно е да се посети ЕНТ, кардиолог, педијатар, психотерапевт, ендокринолог и невролог. Само по посетата на овие специјалисти може да ја поставите вистинската дијагноза.

Посета на терапевтот

Третман на болеста со лекови

Третманот на вегетативно-васкуларна дистонија кај адолесцентите подразбира комплексна терапија. Како по правило, неколку специјалисти веднаш се вмешани, што помага да се справат со оваа болест. До денес, може да се излечи без употреба на медицински метод, иако лекови често се користат. Тие се неопходни во случај лицето веќе да развие сериозни симптоми. Во таква ситуација неопходно е да се обнови нервниот систем на адолесцентот. Како по правило, пропишува ноотропици, на пример, "Пирацетам" или "Пинтомам". Витамини и минерали се исто така пропишани. Посебно внимание треба да се обрне на износот на витамините Б во телото.

Ако тинејџер има психосоматски реакции, тогаш треба да се борите со нив. Психотерапевтите препишуваат антидепресиви, невролептици или транквилизатори. Сепак, овие средства може да се користат само под надзор на лекар. За време на периодот на лекување, дозволено е да се земаат билни отпадоци. Се препорачува да пијат инфузии на женшен, винова лоза и виолетова магнолија. Овие растенија често се користат во третманот на вегетативно-васкуларна дистонија кај адолесцентите.

Сите горенаведени лекови имаат несакани ефекти и контраиндикации, па затоа е забрането да ги применуваат без лекар. За да не се навикне на тинејџер, треба да пие лекови со одредени временски паузи.

Не-терапија со лекови

Ако зборуваме за третман на не-дрога, се препорачува да се зголеми бројот на часови на спиење, намалување Одржана време на компјутер, оди на масажа, јадат, пијат билен чај, се слуша добра музика, вежбање, се сврти кон терапевт, како и да се регистрирате за акупунктура. Многу лекари советуваат да присуствуваат на медицинска гимнастика и релаксација. Колку трае текот на третманот, зависи од состојбата на лицето.

Третман со лекар

Последици од дистонија

Како да се третираат вегетативно-васкуларни дистонии кај адолесцентите, многу стана јасно. Сепак, многу е интересно какви последици произлегуваат по таква состојба. Како по правило, тие не се многу сериозни. Повеќето адолесценти се лекуваат на рана возраст, а само околу 20% од децата продолжуваат да страдаат од оваа болест. Оние луѓе на кои им била дијагностицирана ова во нивната младост, на возраст од 30-40 години, страдаат од ширење на притисок и хипертензија.

Ако адолесцентот не се лекува, тогаш оваа болест само ќе напредува и ќе се развива. Едно лице може да има потешки симптоми, па елиминирањето на оваа состојба ќе биде многу потешко.

Ако вршите погрешна терапија, целосно одбијте третман, а потоа во зрелоста, лицето може да има стравови и фобии. Од нив ќе биде можно да се ослободите само со помош на високо професионален специјалист. Психотерапевтот треба да се почитува и кај оние луѓе кои поради ВСД имаат хроничен замор, постојан недостаток на спиење, стрес и депресивна состојба.

Постојана реакција

Профилакса на дистонија

Употреба на таблети во вегетативна-васкуларни дистонија кај тинејџерите води кон елиминирање на симптомите на состојбата и веднаш, но подоцна се `уште треба да се усогласат со превентивни мерки. Ова ќе го спречи релапсот. За да го направите ова, мора да го набљудувате режимот на денот, да го ублажувате, да одбивате лоши навики, да јадете правилно и да си играте спорт. Тинејџерот треба да има тивок начин на живот кој нема да влијае на нервниот систем.

Ако има роднини кои страдале од вегетативна-васкуларни дистонија, ќе мора да мора да се види од страна на невролог. Важна улога игра психолошкото однесување, кое се темели на саморегулација и само-хипноза. Децата кои можат да ги совладаат овие две особини може мирно да ја сфатат ситуацијата во свои раце. Затоа, за многу адолесценти вегетативно-васкуларната дистонија не е голем проблем.

Ако еден тинејџер го набљудува начинот на работа и одмор, тогаш неговата здравствена состојба ќе се подобри значително, а нервниот систем ќе закрепне. Со цел да се избегне развојот на дистонија, неопходно е да спиете 8 часа, 2 часа за да одиме на отворено, а на компјутерот му е дозволено да користи не повеќе од 60 минути. Ако зборуваме за правилна исхрана, тогаш е неопходно да се намали количината на месо, кафе и силен чај консумира. Печење и слатки, исто така, треба да бидат ограничени. Во секојдневната исхрана треба да се воведе зеленчук и овошје, житарици, а сепак треба да пијат околу еден и пол литри вода дневно.

Време со семејството

Мислење на лекарите

Повеќето професионални лекари се сигурни дека вегетативно-васкуларната дистонија кај адолесцентите е најдоброто што може да им се случи на таа возраст. Затоа не вреди да се грижиш. Овој проблем со третман и должно внимание брзо ќе помине. Според тоа, тинејџерот повторно ќе биде здрав и активен.

Единствената опасност со оваа состојба е дека адолесцентот е под притисок, а тоа влијае врз работата на срцето. Затоа превенцијата не треба да се занемари. Секогаш мора да го почитувате режимот на денот, да јадете право и да си играте спорт. Благодарение на тоа, тинејџер може да го избегне не само развојот на дистонија, туку и да спречи многу други болести.

Резултати

Вегето-васкуларна дистонија кај адолесцентите е честа состојба. Како што веќе е објаснето, тоа произлегува од стрес, исцрпеност на нервниот систем. Затоа, детето на оваа возраст треба да биде заштитено од сите искуства. Неопходно е да се грижите за нивната емоционална состојба, а исто така да не се дозволи развој на секундарни болести во однос на позадината на дистонија.

Над ние веќе ги опишавме методите на лекување, кои ви дозволуваат целосно да се ослободите од симптомите. Меѓу нив:

  • почитување на режимот на работа и одмор;
  • намалување на обемот на работа во образовната институција;
  • зголемена отпорност на стрес;
  • правилна исхрана.

Дете кое има дистонија, неопходно е да се занимавате со спорт, дури и дома. Ова ќе го зајакне неговото тело, соодветно, симптоматологијата ќе се мачи помалку.

Ако зборуваме за лекови, Танакан е добра алатка. Со вегето-васкуларна дистонија кај адолесцентите, тоа е пропишано многу често, бидејќи позитивно влијае врз работата на мозокот. Можете да правите јога, авто-обука, лекарите советуваат да ги опкружуваат децата со светли бои. Помогнете да ги подигнете портокаловите нијанси на расположението. Родителите треба, во период на слабо здравје или влошување на VSD, посветуваат повеќе време на децата, организираат заеднички патувања.

Третман на симптоми на вегетативно-васкуларна дистонија кај адолесцентите не е многу тешко. Многу потешко е да се пронајде причината и да се искорени. Главната работа е да се јавите на лекар во времето и да разберете што се случува со детето. Не заборавајте за посета на психотерапевт или психолог, кој може да се нарече еден од главните лекари во оваа ситуација.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акутна васкуларна недостаток: причини, симптоми и правила за прва помошАкутна васкуларна недостаток: причини, симптоми и правила за прва помош
Поради тоа што може да има васкуларна дистонијаПоради тоа што може да има васкуларна дистонија
Невроциркулаторна дистонија, симптоми и начини на лекување.Невроциркулаторна дистонија, симптоми и начини на лекување.
Вегето-васкуларна дистонија, што е тоа - симптом или болест?Вегето-васкуларна дистонија, што е тоа - симптом или болест?
Дистонија - што е оваа болест?Дистонија - што е оваа болест?
Васкуларна дистонија - што е тоа?Васкуларна дистонија - што е тоа?
VSD - што е оваа болест?VSD - што е оваа болест?
А. Курпатов, "Средства од ВСД": мислења на читателитеА. Курпатов, "Средства од ВСД": мислења на читателите
Синдром на автономна дисфункција кај возрасни и деца: симптоми и третманСиндром на автономна дисфункција кај возрасни и деца: симптоми и третман
Зошто фрла во топлина? Причините за овој синдром.Зошто фрла во топлина? Причините за овој синдром.
» » Вегето-васкуларна дистонија кај адолесцентите: причините, симптомите и карактеристиките на третманот