obrechye.ru

Доколку колената се отечени, треба да видите лекар

Ако имате колената отечени и тие болат - ова е прилика сериозно да се грижите за вашето здравје, бидејќи таков симптом може да се припише на неколку болести на овој зглоб. И сите тие бараат точна дијагноза и квалификуван третман.

Повреда на коленотоболки во коленото

Најчеста причина што ногата боли во коленото е модринка. На болката, како по правило, се приклучува на туморот на коленото, кој може да се манифестира веднаш и по некое време. Со цел да се избегнат рецидиви, што е можно со овој тип на повреда, треба да го видите лекар. Бидејќи зглобот може да се акумулира и згрутчување на крв, и синовијална течност, Опасно е да ги исчистите со помош на само народни лекови. Бидејќи, на пример, топлите облоги во некои случаи можат да предизвикаат уште поголема акумулација на течност. Да, и самите средства се пресметуваат, како правило, за отстранување на симптомите, а не за третман. Во медицинската установа ќе се изведуваат ултразвук и електромагнетна резонанца, што ќе помогне да се утврди дијагнозата прецизно, да се елиминира оштетувањето на лигаментите и менискусот. И тогаш лекарите ќе одлучат за потребата да ја исфрлат течноста од повредениот зглоб.

Вирусна инфекција

Сепак, течност во коленото може да се акумулира како резултат на вирусна инфекција која влијае на телото, а инфекцијата што се појавува кога не се почитуваат елементарните правила на хигиена или употребата на контаминирани производи. Во такви случаи, докторот назначува пациент на курс на антибиотици.

Бурситисколената отечени

Друга причина зошто колената избувнаа, може да дејствува бурзитис - воспаление на мукозните кеси кои ја покриваат надворешната обвивка на заедничката кеса. Во овој случај, црвенилото на погодената област се додава на едемот и болката во коленото. Поради тешките товари, артикуларните кеси се срамнети со земја и се случува прекумерно производство на течност, што не може да се апсорбира назад. Поради оваа причина, големината на торбата почнува да се зголемува, се случува воспаление, а пациентот чувствува тешка непријатност. Бурзитисот се третира со антивоспалителни лекови и го ограничува оптоварувањето на зглобот.

Артритис

Но, можеби колената се отечени поради артритис? Ова често се трауматизирани место, па со зголемување на возраста и тежината на лицето тука може да започне оштетување на рскавицата и коските, а како резултат на тоа - на вкочанетост на движење, деформација, болка во секое оптоварување на зглобовите, па дури и неговото уништување. За да ја утврдите дијагнозата, ви треба рентген, а понекогаш и пробој. Ако не ја третирате оваа болест, тогаш е многу веројатно дека ќе доведете лице до инвалидитет.тумор на коленото

Подагра

Ако има метаболичко нарушување во телото, се формира вишок на мочна киселина, која се депонира во форма на сол кристали на зглобовите и предизвикува нивно воспаление (гихт артритис), силна болка и оток. Подаграта најчесто ги зафаќа зглобовите на палецот на ногата, поретко - прстите, но има случаи кога започнува со колена зглобовите. Значи, ако одеднаш вашите колени се отечени, прво нешто што треба да направите е да видите лекар. Не прави самодијагностика и само-лекување! Само лекарот правилно може да ја идентификува причината за вашата морбидна состојба и да ве спаси од влошување на состојбата и заканата од попреченост.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Руптура на лигаментите на коленатаРуптура на лигаментите на колената
Зошто нозете болат под колена?Зошто нозете болат под колена?
Причини и симптоми на синовитис на коленотоПричини и симптоми на синовитис на коленото
Дали имате болка во колената? Како да се лекувате и кои се причините? Некои совети ќе помогнатДали имате болка во колената? Како да се лекувате и кои се причините? Некои совети ќе помогнат
Кид Бејкер колено зглоб - методи на третманКид Бејкер колено зглоб - методи на третман
Затегнатост на лигаментите на коленатаЗатегнатост на лигаментите на колената
Течност во колената: третман и симптоми.Течност во колената: третман и симптоми.
Што ако колена отече и болка?Што ако колена отече и болка?
Синовитис на колената: третманот зависи од причинатаСиновитис на колената: третманот зависи од причината
Со болест како артритис, коленото зглоб често се зафаќаСо болест како артритис, коленото зглоб често се зафаќа
» » Доколку колената се отечени, треба да видите лекар