obrechye.ru

Од ѓумбир за мажи е корисно: древна мудрост

Корисен ѓумбир за мажите, тоа беше познато уште во антиката. Коренот на ова растение беше додаден во многу јадења, пијалоци, козметички и медицински мешавини. Значи, што е употребата на ѓумбир за мажи, дека има таква популарност и широк спектар на апликации? Се разбира, тајната е во супстанциите содржани во него. Неговиот карактеристичен вкус и мирис се должи на присуството во него на пејач и ѓумбир, како и скроб и липиди. Покрај тоа, таа содржи минерали како цинк, калиум, натриум, железо, магнезиум, калциум, фосфор, витамини А, Б2, Б1, C. Постојат докази за присуство на ѓумбир етерични масла felandrina, borneol, kamfina, gingerol, citral , кинеол и важни амино киселини (метионин, леисин, фениланин).од ѓумбир за мажи е корисно

Во суштина се користи како зачини. Од корисно ѓумбир за мажи, Луѓе разбрани само во процесот на кулинарска креативност. Се користеше за производство на леб и други производи од тесто, зеленчук, јадења со месо, пиво, вино и други пијалоци. За да ги подобрат своите својства, коренот на растението се меша со други производи и зачини: кардамон, морско оревче, лимон, мед.

Исто така, долго време е познато дека ѓумбирот за жени е корисен. Прекрасна половина од човештвото од античко време знае дека се смета за одличен афродизијак од природно потекло. Додавајќи ја во храната за мажи, добија страстен и полн со љубов партнер. Зарем ова не е најдобрата награда чувар на огништето за нејзините трудови во кујната? Покрај тоа, ѓумбирот носи и директна корист за послаба секс. Нејзината употреба ќе помогне да се губат телесните тежини, да се зголеми сексуалната желба и да се избегне ризикот од фригидност. Во бременоста чај со ѓумбир помага да се ослободат од симптомите на токсикоза, да се отстранат токсините. Во случај на менструална болка, може да се користи како седатив. Со тоа, може да се третираат миома, хронично воспаление на адхезии, нормализирање на хормоналната позадина. од ѓумбир за жени е корисно

Голем број важни својства на коренот на ова растение се откриени во Јапонија. Тие дознаа колку е корисен ѓумбир за мажи и за жените во случајот кога главната исхрана се состои од свежа риба и морски плодови. Нејзиниот корен ги уништува цревните паразити, кои штитат од болести и помагаат добро варење.

Денес, повеќето медицински експерти сметаат дека ѓумбир помага варењето на храната, го олеснува болката од артритис, го зајакнува имунолошкиот систем, ја подобрува потење, го спречува развојот на ракот на дебелото црево и го олеснува грчеви. Исто така ова растение го промовира создавањето на гастричен сок. За мажите, исто така, важно е дека ѓумбир ја подобрува циркулацијата на крвта, предизвикувајќи тој да тече во интимни зони и да ја стимулира потенцијалот. Го намалува ризикот од развој на простатитис. за мажи

Ѓумбирот може да се користи свеж и како зачин. Тој е мариниран, додаден на чај или се подготвува одделно. За да пиете, една лажица голем рендан корен треба да се истури со еден литар врела вода, додавајќи мед. Конзумирајте што може да биде ладно и топло. Овој чај има аналгетски, дијафоретички и експекторентен ефект.

Кога користите ѓумбир, не смее да се заборави дека е контраиндициран во случај на крварење, висока температура и висока температура. Не можат да се користат кај луѓе кои страдаат од чиреви или гастритис. Мариниран ѓумбир е неопходен во умерени количини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ѓумбир во шеќер - вкусен, едноставен, корисенЃумбир во шеќер - вкусен, едноставен, корисен
Ние подготвуваме енергија и маснотии за пиење од ѓумбирНие подготвуваме енергија и маснотии за пиење од ѓумбир
Ѓинџер пијалаци за губење на тежината и не самоЃинџер пијалаци за губење на тежината и не само
Како да пиете ѓумбир брзо да изгубите тежина? Неколку советиКако да пиете ѓумбир брзо да изгубите тежина? Неколку совети
Ѓумбирот за мажи не е помалку корисенЃумбирот за мажи не е помалку корисен
Ѓумбирски корен: апликација и третманЃумбирски корен: апликација и третман
Ѓумбир корен за настинки и слабеењеЃумбир корен за настинки и слабеење
Коренот на ѓумбир. Здравствени рецептиКоренот на ѓумбир. Здравствени рецепти
Многу корисен ѓумбир. Терапевтски својства и контраиндикацииМногу корисен ѓумбир. Терапевтски својства и контраиндикации
Како да готви ѓумбир за губење на тежината: корисни советиКако да готви ѓумбир за губење на тежината: корисни совети
» » Од ѓумбир за мажи е корисно: древна мудрост