obrechye.ru

Како корисни лешник, хемиски состав, калории, контраиндикации

Лешник, како и другите ореви, има многу корисни својства и хранлива вредност. Има висока содржина на витамини, минерални соли и полинезаситени масни киселини. Тоа е извор на здрава енергија потребна за функционирање на телото. Размислете како корисен лешник за човечкото тело и зошто треба да биде вклучен во дневното мени.

Како да се изберат и консумираат лешници од лешници?

лешник

Corylus avellana L., кој е, леска, е популарен во Европа и Мала Азија. Некои сорти на леска се сметаат за декоративни грмушки. Неговите највредни сорти се одгледуваат во медитеранскиот басен. И најголемиот снабдувач на лешник во светот е Турција.

При изборот на плодовите од леска, препорачливо е да не се купуваат излупени и печени лешници. Оревите во лушпата се најкорисни. Исчистете ги веднаш пред потрошувачката. Школка ја заштитува јадрото од топлина, воздух, светлина и влага, а со тоа го успорува штетниот процес на оксидација.

Ореви може да се соберат сами. Плодовите на лешник созреваат од септември до октомври. Треба да знаете: тие се собираат од земја, а не од дрвото.

Пред да јадат ореви, тие треба да се шмркаат. Мирисаниот мирис може да значи дека производот се населил во мувла.

Свежи или печени лешници, како и други видови ореви, треба да се консумираат како корисна закуска меѓу оброците или да се додадат во мусли. Понекогаш е неопходно да се менува менито и да се направат брашно што е погодно за печење колачи, колачи, палачинки и како додаток на јогурт или десерт.

Нутритивна вредност

Ореви лешник може да биде доручек, ручек, вечера или едноставна закуска. Зад нив се протега раката кога читате или гледате телевизија. И само некои луѓе имаат желба да знаат колку калории се во лешници од лешници.

лешник во готвењето

100 g од производот обезбедува тело 628 kcal, што е до 31% од дневните барања. Хранливи материи содржани во него (во 100 g):

 • јаглехидрати - 16,7 g;
 • целулоза - 9,7 g;
 • протеин-14,95 g;
 • вкупна маснотија - 60,75 g;
 • фолати - 113 mcg;
 • ниацин - 1,8 mg;
 • пантотенска киселина - 0.918 mg;
 • пиридоксин 0,563 mg;
 • рибофлавин - 0.113 mg;
 • тиамин 0.643 mg;
 • витамин А - 20 ИЕ;
 • витамин Ц - 6,3 мг;
 • витамин Е - 15 мг;
 • витамин К - 14,2 μg;
 • калиум 680 мг;
 • калциум - 114 mg;
 • бакар -1.725 mg;
 • магнезиум 163 mg;
 • фосфор - 290 mg;
 • железо - 4.7 мг;
 • манган - 6,17 мг;
 • цинк - 2,45 мг.

Покрај тоа, 100 μg од производот содржи 3 μg каротина, 11 μg бета-каротин и 92 μg лутеин. И додека во хемискиот состав на лешници нема холестерол и натриум.

Лешник е добро за здравјето на срцето

здраво срце

Лешниците ореви се добар извор на незаситени масти. Масни киселини, особено олеинска киселина, имаат природен потенцијал за намалување на нивоата на ЛДЛ, како и зголемување на нивото на HDL. Само една чаша од овие ореви обезбедува 50% од потребната дневна доза на магнезиум. Овој елемент игра важна улога во регулирањето на нормалното ниво на калциум во телото. Премногу висок индекс на оваа супстанца може да биде опасен за здравјето на срцето.

Профилакса на онколошки болести

Оревите лешници се вреден извор на алфа-токоферол, кој е еден вид витамин Е. Тоа помага да се ограничи ризикот од рак на мочниот меур за повеќе од 50%. Лешник е исто така богат извор на манган, кој е позната антиоксидантна супстанција. Како резултат на тоа, тој игра важна улога во спречувањето на развојот на ракот.

Лешник помага при губење на тежината

Ореви леска, и покрај фактот дека тие имаат доста калории и масти, треба да биде во исхраната за губење на тежината. Како научници се убедени, маснотиите во оревите не се одложуваат во телото. Напротив, тој иницира процеси кои го забрзуваат согорувањето на мастите. Во овој поглед, лешниците можат да помогнат во губење тежина, но само под услов да се јаде умерено и наместо храна, а не како дополнителна закуска.

На прашањето колку лешници може да се јаде еден ден, многу нутриционисти одговараат: 30 грама дневно. Но, ако сакате да изгубите тежина, треба да ја намалите оваа количина на 15-20 грама.

Здравствените придобивки од зглобовите и коските

Како што е познато, магнезиум и калциум се од суштинско значење за одржување на здравјето на коските и зглобовите, но исто така содржат лешници манган влијае на порастот на силата на мускуло-скелетниот систем. Поради нивните хранливи својства се одлична опција за закуски за време на менопаузата и за жени на напредна возраст, бидејќи тие го штитат од развојот на остеопороза.

Лешник го подобрува здравјето на нервниот систем

Витаминот Б6 е неопходен за нормално функционирање на нервниот систем. Нејзиниот недостаток ја инхибира синтезата на миелинот, што е неопходно за оптимално функционирање на нервниот систем. Витаминот Б6 е исто така потребен за нормално функционирање на разни невротрансмитери, вклучувајќи мелатонин, адреналин и серотонин.

здравјето на нервниот систем

Шумските ореви го снабдуваат телото со алфа-линоленска киселина и омега-3 масни киселини. Овие вредни хранливи материи, заедно со витамините Б група, играат важна улога во спречувањето и ублажувањето на разни ментални нарушувања, вклучувајќи анксиозност, стрес, депресија, па дури и шизофренија.

Лешник - помош за дијабетичари

Знаејќи колку корисен лешник за телото, можете да ги користите неговите лековити својства и да го олесните протокот на многу состојби на болеста. На пример, редовната потрошувачка на лешник е препорачлива за луѓе кои страдаат од тип 2 дијабетес. Ореви може да го спречат прекумерното ниво на шеќер во крвта. Хранливите материи што ги содржат го штитат телото од многуте опасности поврзани со високи нивоа на шеќер и холестерол.

Лешник за здравјето на жените

Лешницата има антиспазмодичен ефект за време на менструацијата. Тој е богат со магнезиум, витамин Е, калциум и други хранливи материи, кои несомнено имаат позитивен ефект врз ублажувањето на менструалната болка.

лешници за жени

Покрај тоа, она што е корисно за лешниците за жените, може да се карактеризира со фактот дека тоа е богат извор на железо. Неколку лешници обезбедуваат 30% од препорачаната дневна доза.

Шумските ореви се корисни за бремени жени и доење. Лешник е богат извор на разни хранливи материи неопходни за правилниот тек на бременоста. Совршено го надополнува недостатокот на железо и калциум. Исто така, жените кои дојат може да ја гледаат како одлична закуска што го ограничува чувството на глад.

Што е корисно за лешници за мажи?

Оревите на лешници се богат извор на витамин Е, кој не е залудно наречен "витамин на плодноста". Неопходно е да се одржи нормалното функционирање на гениталиите. Недостатокот го намалува секрецијата на хормонот на гонадотропин, што придонесува за дегенерација на спермата кај мажите.

витамини од групата Б, кој е исто така многу на ореви лешници (особено ниацин, или витамин B3), позитивен ефект врз јачината и плодноста, како што го стимулира лачењето на полови хормони.

Предности на користење лешници за здравје и изглед на кожата

ефектот на маслото на кожата

Корисни својства на лешник ќе помогне да се подобри изгледот на кожата и да се заштити од неповолни фактори. Потрошувачката на лешници придонесува за:

 • Забрзување на процесот на стареење. Една чаша лешник обезбедува 86% од дневните потреби за витамин Е. Таа содржи витамини А и Ц, кои се силни и вредни антиоксиданти за телото. Синергетскиот ефект на овие витамини може да го спречи предвременото појавување на брчките на лицето и со тоа да го одложи појавувањето на процесите на стареење на кожата.
 • Одржувајте го точното ниво на хидратација. Како што споменавме погоре, оревите содржат значителен износ на вреден витамин Е, кој заедно со масни киселини обезбедува одржување на нормално ниво на хидратација на кожата. Благодарение на ова, тие можат да го обноват зрачениот и чист изглед, без досаден масен ефект.
 • Заштита од штетните ефекти на УВ зраците. Овошјето од лешници има бројни негувачки и обновливи својства за кожата. Може да работи како природен филтер од сонцето, заштитувајќи од штетни УВ зраци. За правилна употреба, треба да се меша со неколку капки есенцијално масло од сусам, авокадо и ореви. Резултирачката супстанција мора да се применува секојдневно на проблематичните области на кожата. Тоа ќе обезбеди основна заштита и ќе го намали ризикот од дерматолошки проблеми.

Предности на користење лешници за здравје и појава на коса

путер од кикирики

Масло од лешник може да се користи во секојдневната нега на косата, за природно зајакнување на нивната структура. Само нанесете мала количина на скалпот и косата. Потоа, нежно масирајте ја главата за неколку минути. По постапката, треба да ја завиткате главата со крпа и, ако е можно, оставете го тоа за ноќ. Во утринските часови, потребно е да се измие лекот. За таа цел потребно е да се користи благ шампон без SLS и други хемиски адитиви. Таквиот третман, несомнено, ќе помогне во зајакнувањето на косата и нивните корени.

Несакани ефекти и контраиндикации

Шумските ореви не се безбедни за сите луѓе. Контраиндикации лешник се однесуваат на луѓето со алергии на ореви. Кога се употребуваат, можни се сериозни алергиски реакции, вклучувајќи проблеми со дишењето, па дури и опасни по живот анафилакса. Најчесто алергиските реакции на лешник се јавуваат кај луѓе со алергија на кикирики, ореви од Бразил, бел полен и макадамија.

Како што споменавме погоре, овие ореви се прилично високо калоричен производ, па внимателно треба да се следи исхраната и да се јаде во разумни количини. Во случај на сомневање или неочекувани реакции на телото, секогаш консултирајте се со доктор.

Употребата на лешник за телото е очигледна. Плодовите на леска се лесно достапни и многу вкусни. Тие се користат не само за готвење, туку и за третман. Сепак, треба да се запомни дека свежи ореви се здрави, во сурова форма, без додавање на масти и јаглени хидрати во форма на слатки десерти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Каде се лешниците и што јадат?Каде се лешниците и што јадат?
Чекор по чекор рецепт за лешници со варено кондензирано млекоЧекор по чекор рецепт за лешници со варено кондензирано млеко
Како да се готви трска за славеничка масаКако да се готви трска за славеничка маса
Видови ореви. Сите за лешници и не самоВидови ореви. Сите за лешници и не само
Како и кога да се засади леска на леска на царот?Како и кога да се засади леска на леска на царот?
Цвеќиња на леска со леска: кога и како да се засадиЦвеќиња на леска со леска: кога и како да се засади
Како да се засади лешник на царски?Како да се засади лешник на царски?
Oreschnitsa Electric: предности, карактеристики на избор и употребаOreschnitsa Electric: предности, карактеристики на избор и употреба
Орев лешник: корисни својства, состав и применаОрев лешник: корисни својства, состав и примена
Шумски ореви. Многу корисно и, заради радоста од нас, целосно скроменШумски ореви. Многу корисно и, заради радоста од нас, целосно скромен
» » Како корисни лешник, хемиски состав, калории, контраиндикации