obrechye.ru

Каде е витамин Ц - есенцијална храна за здрава исхрана

Кога витаминот Ц исчезнува од телото, нема револуција, а знаците на нејзиниот недостаток прво не останат незабележани. Сепак, тие ја започнуваат својата деструктивна работа. Ако консумираме недоволна храна која содржи витамин Ц, тогаш пред сè постои општо чувство на замор, болки во зглобовите и губење на апетитот. Само тогаш има оток и крварење на непцата и мукозните мембрани. Во екстремни случаи, дури и со тежок дефицит, постои скорбут. Стапката на заздравување на раните е значително нарушена, човечкото тело станува помалку отпорни на различни видови на инфекции. каде што се содржи витамин ЦАко знаете каде е содржан витамин Ц и да научите како правилно да го користите во вашата исхрана, може значително да го подобрите имунитетот, толеранцијата на физичката активност и да го намалите времетраењето на настинки. Просечниот дневен услов за оваа супстанца за дете е 40-75 mg, а за возрасен - 75-100 mg. Ако страдате од дефицит, тогаш немате друг избор освен да се свртите кон помош на фармакологија и да започнете со употреба на мултивитамини или аскорбинска киселина во чиста форма, која содржи витамин Ц во шок количини (до 1000 милиграми).

Сепак, постапувајќи по принципот "превенција е подобра од третманот", внесете во вашата диета храна богата со оваа супстанција. Ние ќе ви кажеме што е најстариот витамин Ц, каква храна треба да се консумира.

Несушен извор на природен витамин се зголеми колковите.што е најстариот витамин ЦОваа фабрика не е случајно симбол на младите. Според научниците, таа има најмногу витамин Ц - најмногу користени сорти го содржат на 15 пати повеќе од црна рибизла и магдонос, и 100 пати, во споредба со пулпата на портокали, лимони и грејпфрутови. Само 1/4 чаши сок (екстракти) направени од свежи розови колкове за деца и 1/2 чаши за возрасни целосно ќе ја обезбедат оваа супстанца со нашата секојдневна исхрана.

Плодовите на морско млеко и берберис се исто така многу вредни - тие се уште еден природен извор кој содржи витамин Ц во големи количини. Овој елемент е богат со овошје и бобинки, особено со боровинки и вибурум. Плодовите на вториот може да се чуваат многу долго по собирањето. Одличен извор кој содржи витамин Ц во количина од 35-45 mg на 100 g, планински пепел, кој исто така е богат со натриум, магнезиум и бакар, органски киселини, танини и пектин. Во народната медицина се користеше за болести на белите дробови, бубрезите и црниот дроб.

Одамна е познато дека главните производи што ни се достапни содржат витамин Ц се свежи и правилно преработени овошја, особено агруми. Сепак, тие треба да се јадат умерено, бидејќи се потентни алергени. Покрај тоа, тропско овошје, Пред да влезат на полиците на нашите продавници, надминат долг пат. Антисептички супстанции кои се користат за зачувување на овошје и зеленчук, уништи витамин Ц. истите резултати и долгорочно чување на собна температура - концентрацијата на корисни материи е намалена за околу 15% месечно. Киви, грозје, ананас, малини, јагоди - сите овие плодови се исто така многу корисни.

најмногу од витамин Ц

Три пати повеќе витамин Ц отколку во лимон, е содржан во црна рибизла. Можете да го замрзните и подоцна да го користите за желе и џемови. Јаболката исто така се вредни плодови, во кои витаминот Ц се акумулира под кожата. Најкорисната сорта во овој поглед е Антоновка. Меѓу зеленчукот, одличен извор, кој содржи витамин Ц, се сите сорти на зелка. Покрај тоа, тоа не се прекине кога се вари, па не го занемарувајте овој производ, особено во зима.

Но, најмногу од сите витамин Ц во слатка пиперка. Се наоѓа во компир, само под кожата, па затоа е најкорисно да се готви компири во нивната униформа. " Не занемарувајте зеленчук: магдонос (178 mg витамин), копра (75 mg), зелен кромид (60 mg), спанаќ (64 mg).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зајакнување на здравјето со земање на витамин А во хранатаЗајакнување на здравјето со земање на витамин А во храната
Скорбут: болест, симптоми и третман.Скорбут: болест, симптоми и третман.
Која храна има витамин Ц - детална табелаКоја храна има витамин Ц - детална табела
Кои витамини се потребни за енергија и енергијаКои витамини се потребни за енергија и енергија
Витамин А (ретинол ацетат): својства и намениВитамин А (ретинол ацетат): својства и намени
Што е добро за витамин Е (инструкции за употреба) во капсулиШто е добро за витамин Е (инструкции за употреба) во капсули
Што е витамин Б - Храна за нашето здравјеШто е витамин Б - Храна за нашето здравје
Авитаминоза на рацете и на лицето: симптомиАвитаминоза на рацете и на лицето: симптоми
Каде е најстариот витамин Ц? Витамин Ц: дневна норма. Витамин Ц: инструкции за употребаКаде е најстариот витамин Ц? Витамин Ц: дневна норма. Витамин Ц: инструкции за употреба
Зошто луѓето страдаат од скорбут. Скорбут: состојби на појава, компликации, третманЗошто луѓето страдаат од скорбут. Скорбут: состојби на појава, компликации, третман
» » Каде е витамин Ц - есенцијална храна за здрава исхрана