obrechye.ru

Штета и корисни својства на кисела зелка

Веројатно, скоро сите во нашата земја сакаат кисела зелка зелка. Зелка е еден од најстарите зеленчуци. До деветтиот век на словенските територии, тоа беше сосема непозната и, донесена од Грците до Црното Море, брзо стана една од омилените деликатеси на нашите предци.Корисни својства на кисела зелка

Посебна вредност има кисела зелка со боровинки. Ова јадење - не само магацин на витамини, но, исто така, голема закуска, која е како скоро сите.

Кинезите прво ги ценеле корисни својства на кисела зелка. Всушност, тие исто така го измислиле за кисело. И тоа го користеа не само како храна, туку како лек. Сепак, тие солидна Пекинг и Кинеска зелка. Подоцна, процесот на квасец усвоил многу народи, и секој од нив имал свои тајни и некои посебни карактеристики во рецептите.

Некои kvass kosany во целост, и тоа не е случајно: витамин состав во неа е активен околу двапати онолку долго колку што е ситно сецкани. Во принцип, сауер корисни зелки од зелка има од половина година до 8 месеци од моментот на бербата.кисела зелка

Корисни својства на кисела зелка

 • Прикажува вишок холестерол. Користејќи го овој производ често, можете да заборавите да одите на лекари и бројни лекови.
 • Подмладува цело тело и однатре и од надвор. Во овој случај, кожата ќе помогне да се направи поцврста, мека и кадифена едноставна маска на кисела зелка. Треба само да се примени на лицето за половина час.
 • Спречува појава на малигни формации.
 • Го подобрува здравјето на машките.
 • Корисни својства на кисела зелка се многу корисни во пролет. Авитаминозата го прави нашето тело летаргично и подложно на настинки. Корисни микронутриенти содржани во кисела зелка, совршено ќе помогнат да се пополни потребното ниво на витамини.
 • Овој производ е неопходен за луѓе кои имаат проблеми со цревата. Прво, тоа е одличен лек за запек. Второ, помага во обновувањето и одржувањето на микрофлората на цревата и стомакот. Трето, ја подобрува интестиналната подвижност.
 • Ова јадење е одличен лек за гадење и други симптоми на токсикоза. Се препорачува за жени за време на бременоста.
 • Промовира подобар апетит.
 • Корисни својства на кисела зелка може да се борат против дијабетес, намалување на нивото на шеќер во крвта.
 • Го подобрува метаболизмот. Овој имот значи дека придонесува не само за добрата работа на целиот дигестивен систем, туку и за губење на тежината!
 • Конечно, кисела зелка е познат и ефикасен лек за мамурлак. И помага и самиот зеленчук и сокот од него (саламура).

кисела зелка со боровинкиУбаво е што толку многу добри квалитети имаат таков вкусен производ како кисела зелка. Сепак, поради фактот што ова јадење придонесува за зголемено производство на гастричен сок, тоа е контраиндицирано за оние кои имаат зголемена киселост. Покрај тоа, има многу сол, што го спречува нормалното излачување на водата од телото. Киселата зелка исто така може да му наштети на панкреасот.

Како што можете да видите, секој производ има корисни својства, а не многу. Затоа, главната работа е да се набљудува сè во умереност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како правилно да се кисела зелка дома, така што беше вкусноКако правилно да се кисела зелка дома, така што беше вкусно
Маринирана зелка со цвекло - вкусно и убаво мезеМаринирана зелка со цвекло - вкусно и убаво мезе
Како да кисела зелка брзо?Како да кисела зелка брзо?
Зелка зачинета: различни начини на маринованеЗелка зачинета: различни начини на мариноване
Shchi кисело: рецепт за чекор-по-чекор подготовкаShchi кисело: рецепт за чекор-по-чекор подготовка
Вкусни кисела зелка во тегла за зима: како да се готви?Вкусни кисела зелка во тегла за зима: како да се готви?
`Брза `кисела зелка. Рецептот за класичен руски сад`Брза `кисела зелка. Рецептот за класичен руски сад
Кисела зелка со боровинки. Рецептот за витамин закуска во две верзииКисела зелка со боровинки. Рецептот за витамин закуска во две верзии
Заготовки се вкусни и здрави: кисела зелка без сол, рецепт за рецептЗаготовки се вкусни и здрави: кисела зелка без сол, рецепт за рецепт
Детален рецепт за кисела зелка со цвекло и друг зеленчукДетален рецепт за кисела зелка со цвекло и друг зеленчук
» » Штета и корисни својства на кисела зелка