obrechye.ru

Астма: симптоми, причини, дијагноза и третман

Болестите на респираторниот тракт се различни. Некои од нив се привремени заболувања кои се брзо лекувани. Други се сметаат за опасни болести, кои бараат долга и скапа терапија.

Која од овие категории на заболувања може да се припише на астма? Симптомите на болеста, кои предизвикуваат болно непријатност, бараат итно и долгорочно прилагодување со медицински и други средства. Дали болеста е толку опасна?

Како започнува астмата? Може ли навреме да се определи да се пропише навремено и ефикасно лекување? Како се симптомите на астма? Дали е можно да се спречи нивното појавување? Како да си помогнете или друга личност при првиот знак на напад на астма? И воопшто, дали е можно да се излечи оваа болест? За ова и многу други работи што можете да ги научите од информациите дадени подолу.

Дефиниција на болест

Што е астма? Многу луѓе кои се малку обучени во медицината разбираат дека нејзината манифестација е поврзана со отежнато дишење и недостаток на воздух, кога некое лице, ако не и на време, не може да се задуши. Но, зошто се случи ова? Ајде да дознаеме.

Што се случува во телото

Едноставно кажано, астмата е патологија на респираторните органи. Оваа болест е последица на воспалителниот процес кој се случува во дишните патишта, но тоа не е заразна болест.

За време на болеста, се менува респираторниот тракт, во непосредна близина на белите дробови. На почетокот на астматичен напад, тие тесни, предизвикувајќи бронхиите да се разбудат и да се издува. Како последица на тоа, тие акумулираат спутум, кој го губи и го спречува пациентот нормално да дише. Ова може да предизвика напад на задушување.

бронхијална астма

Според официјалните податоци, астмата влијае на двапати повеќе жени како мажи. Оваа болест може да се развие уште во детството и да напредува со возраста. Така, постои хронична форма на астма. Со навремено лекување започна од болеста може целосно да се ослободи од. Најмалку е можно да се минимизира бројот на напади на астма, минимизирање на нивната несакана манифестација.

Сепак, пред да зборуваме за методите на терапија, ајде да дознаеме зошто болеста се јавува, како е класифицирана, а исто така детално разговараат за главните симптоми.

Што е виновникот на болеста?

До крај не се научи зошто постои астма кај деца или возрасни. Сепак, научниците идентификувале специфични фактори кои се негови провокатори. Еве некои од нив:

 • Наследување или генетска предиспозиција. Тоа е, ако еден од родителите има астма, тогаш симптомите на болеста може да се појават кај мало дете.
 • Внатрешни патологии. Обично астмата кај возрасните е дијагностицирана со нарушен метаболизам или прекумерна тежина.
 • Склоност кон алергии. Најчесто тоа е кај алергиски пациенти со искуство со текот на времето дијагностицирани со таква болест како астма.

Што може да предизвика алергиски реакции што доведува до сериозни напади на задушување? Прво, тоа е:

 • волна од домашни миленици;
 • обична прашина;
 • Чистење и детергенти (прав, гелови, лакови);
 • некоја храна (ова може да биде цитрус, чоколада, зачини итн.);
 • мувла или габа;
 • чад од цигари;
 • индивидуални лекови;
 • лоши навики;
 • мириси и ароми.
поленска алергија

Ако зборуваме за манифестации на болеста кај новороденчињата, тогаш потребно е да се разгледа она што мајката го храни (ако бебето е доење) или она што е вклучено во мешавината (ако колачот е вештачки).

Сепак, ова не е се што може да предизвика астма кај деца или возрасни. Дополнителни фактори вклучуваат:

 • пренесени инфективни или вирусни заболувања;
 • настинки, воспаление на респираторниот систем;
 • ослабен имунитет;
 • чести внес на аспирин таблети;
 • долгорочна употреба на одредени фармаколошки агенси.

Значи, се запознавме со причините за болеста. И сега ајде да дознаеме како се манифестираат првите знаци на астма.

Опасни ѕвончиња

Главните симптоми на астма се спазмите кои се формираат во бронхиите како одговор на оние или други иритирачки мириси. Сепак, не секогаш болеста се појавува во еден момент. Често, пациентот за одреден временски период има загрижувачки симптоми кои може да укажуваат на развој на сериозна патологија. На што треба да обрнам внимание?

Еден од првите симптоми на астма е постојаната потреба од кашлање, влошена ноќе. Во оваа фаза, болеста може да се меша со обична настинка. Кашлица со астма е силна, сува, хистерична, придружена со сензација на потењето во грлото.

кашлица со астма

Исто така, пациентот мора да биде информиран за недостаток на здив за време на разговорот, особено ако е тешко да се направи длабок здив.

напад со гушење

Дишењето може да биде придружено со отежнато дишење со забележително свиркање. Диспнеата, која се појавува дури и со минимално оптоварување, е уште еден опасен симптом кај астмата, што укажува на појава на болеста. Назална конгестија, алергиски ринитис - уште еден знак за бронхијална болест.

Во зависност од симптомите, астмата се класифицира во видови и подвидови. Ајде да разговараме за ова подетално.

Бронхијален изглед

Оваа болест е најчеста форма на астма. За возврат, таа е поделена на неколку подвидови:

 • алергичен;
 • професионален;
 • ноќ;
 • кашлица;
 • стресна астма.

Во зависност од тежината, болеста е поделена во неколку фази: првиот, вториот, третиот и четвртиот. Како да се одреди оваа или онаа фаза на астма? Многу е едноставно: треба да се пресмета колку често пациентот има напади.

Првата фаза има лесна форма и е обележана со еден напад за три или четири дена. Во исто време, егзацербацијата не трае долго, а ноќни напади на задушување се случуваат еднаш месечно.

Втората фаза се карактеризира со напади што се случуваат не почесто од еднаш на ден. При истовремено задушување на пациентот проблемот со пациентот е три, па дури и четири пати месечно. Оваа болест е придружена со други непријатни симптоми - несоница и скокови на притисок.

Третата фаза вклучува постојани егзацербации. Сензациите на задушување се манифестираат најмалку еднаш дневно, а ноќта болеста го загрижува пациентот секој втор ден. Наспроти ова, општата состојба на пациентот се влошува, страдаат и други органи.

Четвртата фаза е тешка форма на астма. Нападите му нанесуваат на пациентот неколку пати на ден, многу често - ноќе. Поради ова, пациентот има многу ограничен начин на живот, е принуден постојано да остане дома.

Алергиски подвид

Тоа е најчестиот тип на бронхијална астма. Тој е оној кој се дијагностицира кај многу деца и е одговор на телото на сите видови иританти (животинска коса, пената, чад, полен, мириси, прашина и така натаму). Тоа е придружено со алергиски ринитис, кивање, кашлање и профузно лакримија.

алергија на астма

Третман на астма од овој тип е назначувањето на антихистаминици кои ги потиснуваат алергиските реакции на телото.

Аспирин подвидови

Дијагностициран кај една четвртина од пациентите кои страдаат од астма. Тоа може да предизвика, како што веќе е јасно од самиот назив, аспирин и препарати на негова основа. Исто така, иритантот може да биде супстанции слични на аспирин во хемискиот состав.

Придружување на таквите бронхијални астма чести напади на задушување, воспалителни процеси во назофаринксот, присуство на полипи на слузницата. Многу ретко, подтипот на аспирин се дијагностицира кај деца. Во зоната, жените од триесет до четириесет години се изложени на ризик.

Стрес астма

Тој е придружен со силна кашлица и отежнато дишење, кои се последица на зголемена физичка активност. Третманот на астмата на овој подвид е употребата на инхалатори кои механички може да го спречат нападот.

Подвидови на кашлица

Како што е јасно од самиот наслов, главниот симптом на овој тип на бронхијална болест е силна пролонгирана кашлица. Може да се појави во позадина на настинки, инфекции и физичка активност. Овој тип на астма е многу тешко да се препознае, за тестирање на функцијата на белите дробови се користи да се открие.

Професионален подвир

Се јавува кај лице директно на работното место и е придружено со симптоми како кашлица, водени очи, течење на носот. Интензитетот на овие манифестации се намалува за време на викендот. Ваквата болест најчесто се дијагностицира кај фризери, столари, уметници.

Ноќен подвир

Симптомите се интензивираат во текот на ноќта. Ова е многу опасно, бидејќи во ова време од денот, поради хоризонталната положба на телото и спиењето, капацитетот на белите дробови е намален и кружен ритам е нарушен.

Срцева астма

Како се манифестира овој тип на болест? Пред сè, треба да се знае дека болеста се развива во однос на позадината на срцевите патологии, имено, нарушувањата во функционирањето и функционирањето на левата комора. Поради тоа, прекинот на крвотокот од белите дробови е нарушен, крвниот притисок се зголемува, циркулацијата на крвта во мозокот се влошува. Нападите се случуваат најчесто ноќе, после доживување на стрес или физичка активност во текот на денот.

Која е причината за болеста? Прво на сите - седентарен начин на живот, прекумерна телесна тежина, постојано возбудување или премногу работа, злоупотреба на алкохол.

Меѓу особено срцева симптомите на астмата изолирани респираторни тежина на инспирација, отекување на вени во вратот, бледило, нервоза, за време на напад на паника, профузно потење.

Овој тип на болест е придружен со ослободување на голема количина на спутум. Со астма на почетната фаза, спутумот се секретира во мали количини и е речиси безбоен. Ако не ја третирате болеста, тогаш спутумот станува се повеќе обилен, се додаваат крвни нечистотии, што го прави светло розево.

Мали пациенти

Како што споменавме погоре, многу често во детството, дијагностицира астма.

астма кај детето

И покрај тоа што е многу тешко да се излечи, во адолесценцијата, главните симптоми на болеста сè уште може да исчезнат. Особено ако се применува сериозна и внимателна терапија.

Кај децата, астмата ги има следниве форми:

 • заразен;
 • атопичен;
 • мешани.

Најчесто, болеста е предизвикана од алергени и се манифестира во продолжени напади, при што кашлицата може да го наруши бебето неколку дена. Тогаш детето почнува да се чувствува добро и води активен животен стил. Оваа состојба се нарекува ремисија.

Многу е важно што во полето на гледање на бебето нема патогени кои ги предизвикуваат неговите напади. Затоа, грижливите родители мора постојано да се придржуваат кон таквите едноставни правила:

 • Сите кабинети и полици за книги во куќата мора да бидат цврсто затворени;
 • тоа е невозможно, дека во стан имаше пердув или надолу дуци, перници;
 • се препорачува да се избегнат меки играчки;
 • Чистачите и детергентите, исто така, треба да бидат далеку од бедрата на бебето;
 • редовно влажно чистење во куќата;
 • од миленичиња е подобро да се одбие, ако тие се достапни - тие треба внимателно да се згрижат со капење на животното и чешлање со волна.

И, секако, бебето треба да му се покаже на лекарот. Во принцип, астмата не може да се третира самостојно, потпирајќи се на искуството на пријателите или роднините. Освен тоа, кога станува збор за здравјето на детето, неопходно е итно да се консултира со специјалист и да ги следи неговите препораки беспрекорно.

Идни мајки и болести

Ако една млада жена имала астма пред зачнувањето, тогаш не треба да се надеваме дека за време на периодот на носење на фетусот, нејзината состојба ќе се подобри. Ова се случува само во четиринаесет проценти од случаите. Покрај тоа, благосостојбата може да се влоши.

За време на бременоста, кога телото на жената, и така overstrained, астма може да се појави за прв пат. Главната знаци на почетокот на напад се ирационални течење на носот, болки во грлото, болки во градите, отежнато дишење, бледило или синилото на кожата, прекумерно потење, кашлица со малку флегма.

Нападот може да трае неколку дена, што негативно влијае на здравјето на бебето. Може ли да земам лекови за време на бременоста за лекување на астма? Се разбира, и не плашете се да му наштети на детето со т.н. "хемија". Факт е дека астматичните симптоми ќе му наштетат на бебето многу повеќе - тој едноставно може да се задуши!

Најчесто лекарите ги советуваат идните мајки да користат инхалатори и да ги избегнуваат алергените.

Како да се утврди болеста

За да се утврди болеста, се пропишува крвен тест, како и дополнителни испитувања:

 • тест за функцијата на белите дробови (спирометрија);
 • pikfloumetriya, помагајќи да се одреди брзината на протокот на воздух;
 • тестови за алергени и други видови на истражување.

Ако станува збор за срцева астма, лекарите препишуваат ЕКГ и ултразвук на срцето, доплер.

Само по комплексниот преглед се дијагностицира - астма.

Терапија со лекови

Јасно е дека третманот е пропишан во зависност од видот на болеста. Кога се дава бронхијална астма, терапијата со анти-инфламаторни лекови ги блокира нападите. Тие вклучуваат препарати базирани на преднизолон.

Ако пациентот е дијагностициран со умерена до тешка астма, треба да се користат бронходилататори кои ги прошируваат бронхиите. Тоа може да биде лек врз основа на Вентолин (за вдишување), berodual, eufillina (за интравенска употреба) или теофилин (за орална употреба).

небулизатор и астма

За да се подобри состојбата за време на нападот, итна помош е специјален инхалатор за астматичари кој може да го запре нападот и да го запре.

Како да се третираат срцева астма? Најчесто терапијата се изведува во болница. Докажете наркотични аналгетици, невролептици, нитрати, антихипертензивни и антихистаминици. Терапијата и дозата се избираат само од лекарот што посетува, врз основа на медицинската историја на пациентот.

Благодарение на терапијата опишана погоре, како и неопходното прилагодување на начинот на живот, сосема е можно да се минимизира зачестеноста на нападите и да се продолжи времето на ремисија.

Третман со народни лекови

И покрај фактот што многумина активно ги користат традиционалните рецепти во третманот на болеста, многу е важно во овој поглед да бидат избалансирани и внимателни. Во никој случај таквиот третман не смее да биде независен. Најдобро е ако народните лекови одат во комбинација со лекови, а потоа по консултација со лекарот што посетува.

Некои рецепти, тестирани според времето, ќе најдете подолу:

 • Компир пареа. Врие неколку големи компири во кора, стави тенџере на маса, се наведнуваат над неа и дишат за неколку минути. Постапката може да се повтори два пати на ден.
 • Измешајте еден милилитар сок од лук со 3 ml од половина процентен раствор на новокаин. Додајте ја добиената мешавина во количина од еден и пол милилитри во чаша врела вода. Користете ја оваа течност за инхалација еднаш или два пати на ден.
 • За внатрешна употреба на моно, подгответе таков лек: во половина чаша вода разредете триесет капки обичен пероксид (водород). Пијте го растворот на празен стомак секое утро. Паралелно со ова во текот на ноќта, треба да земате мед и јазовец масти во количини од една кафена лажичка од секоја состојка.
 • Исто така, според рецензии, мешавина од алое (четврт килограм), мед (350 g) и вино (половина литар) е многу ефикасна. Сепак, постои мала препорака - листовите на алое треба да се отсечат откако фабриката не била напоена две недели. Исплакнете го со вода, исто така, не може. Значи, состојките се мешаат и се испраќаат во фрижидерот десет дена. После тоа, користете ја лек една кафена лажичка два или три пати на ден.
 • За да ги блокираат нападите им помагаат да пушат мајка и маќеа и коприва. За да го направите ова, лисјата на растенија мора внимателно да се сушат и изгорени. Ако го користите овој метод редовно, тогаш бројот на напади ќе биде значително намален.
 • За долгорочно орален третман со соодветни инфузија од пет средни сецкани хлебните лисја, сто грама на ливчиња од роза, една фунта на рендан суровини тиква, две лажици мед и еден литар на суво црвено вино. Сите компоненти се комбинираат, се доведуваат до вриење и се инфилтрираат 24 часа. По завршувањето на потребните средства за вирус и се пет пати на ден за една лажица.

Респираторна гимнастика за астма

Многу експерти веруваат дека специјалните гимнастички вежби може да им помогнат на пациентите да ја надминат својата болест. Особено ако ги користите во прилог на третман со лекови.

Што е респираторна гимнастика за астма? Постојат неколку техники кои ги подобруваат перформансите на респираторниот апарат и, според тоа, ја намалуваат фреквенцијата на бронхоспазми и напади на задушување. Кои вежби треба да ги извршам?

На пример, падини. Почетната положба стои или седи на стол. Телото е навалено напред, главата се спушта, грбот треба да биде круг, а рацете треба да се свиткаат на лактите. Потоа, лицето треба да земе краток бучен здив, а со следниот мирен тивок издишување, треба полека да се исправи. Повторете ги таквите вежби треба да се додека не почувствувате лесен замор.

Следната вежба се нарекува "прегрнувајте ги рамената". Постојаниот, пациентот ги потпира рацете во лактите и ги подига до нивото на рамената. Тогаш треба остро да ги прегрнеш рацете. При изведување на оваа вежба, се препорачува да се следи правилното дишење. За време на т.н. прегратка, бучното здив треба да биде остро навлечено. Земајќи ја почетната позиција, мора да направите бавно, тихо издишување.

Повеќе за потребниот збир на вежби за дишење за астматичари може да се најдат во видеото подолу.

Помош со астма

Што да правам ако започне астматичен напад во вашето присуство? Прво, треба да го смирите лицето и да не се паницирате. Понатаму, неопходно е да го задржите пациентот на стол, да ја откопчате неговата облека, да отворите прозорец или да користите вентилатор за да му дадете проток на воздух.

Важно е да се предизвика лицето да дише правилно. Доколку е потребно, можете да ги масажите носните крила.

Бидете сигурни дека користите специјален инхалатор, кој астматичарите секогаш носат со себе, и помогне на пациентот да зема лекови кои ја блокираат алергиската реакција. Ако нападот е долготраен, треба да повикате брза помош.

И што ако страдате од астма? Секогаш носете со себе инхалатор и други средства препорачани од лекарите за да го блокирате нападот. Предупредувајте ги луѓето со кои работите или студирате дека може да имате остар гушење и кажете им како тие можат да ви помогнат. И што е најважно - не паничи!

Добро здравје за тебе!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Срцева астма: симптоми и причиниСрцева астма: симптоми и причини
Дали се сомневате на опструктивен бронхитис? Симптомите треба да им се познати на ситеДали се сомневате на опструктивен бронхитис? Симптомите треба да им се познати на сите
Бронхијална астма: третман, прва помош во случај на нападБронхијална астма: третман, прва помош во случај на напад
Бронхијална астма - класификација и симптомиБронхијална астма - класификација и симптоми
Астма: што е тоа? Повеќе за болестаАстма: што е тоа? Повеќе за болеста
Емфизем: Што е тоа? Причини, симптоми и методи на лекувањеЕмфизем: Што е тоа? Причини, симптоми и методи на лекување
Знаци на астма кај возрасни. Знаци на бронхијална астма (форма на кашлица)Знаци на астма кај возрасни. Знаци на бронхијална астма (форма на кашлица)
Што е бронхијална астма? Превенција на бронхијална астмаШто е бронхијална астма? Превенција на бронхијална астма
Астматични напади на кашлица: причини, последици и режим на терапија. Кашлица со астма: третманАстматични напади на кашлица: причини, последици и режим на терапија. Кашлица со астма: третман
Недостаток на здив при одење - и дали е потребно да се лекува?Недостаток на здив при одење - и дали е потребно да се лекува?
» » Астма: симптоми, причини, дијагноза и третман