obrechye.ru

Како да се отстрани солта од телото

Дали си размислувал, како да се отстрани солта од телото? Во принцип, таквите супстанции, ако некое лице е здраво, се излачуваат преку бубрезите. Меѓутоа, во случај на проблеми со метаболизмот или неисхранетоста, сол се одложува, што може негативно да влијае на човековото здравје и да развие голем број на болести. И ако се земе предвид дека никој нема идеално здравје овие денови и метаболизмот не функционира толку интензивно колку што треба, проблемот станува особено итен.

како да се отстрани солта од телотоСе разбира, ако се најде повреда на балансот на сол, време е сериозно да се размислува за тоа како да се отстранат солите од телото. Ова може да се постигне на многу начини. На пример, постојат производи кои промовираат отстранување на одложените соли. Друг метод е правилна, урамнотежена исхрана со употреба на специјални процедури за чистење.

Соли може да се депонираат во телото поради различни причини:

- метаболички нарушувања;

- генетска локација на солење;

- неухранетост;

- нарушување на екскреторниот систем на телото.

Видови на акумулација на сол

Таквите алкални соли како фосфати или карбонати може да предизвикаат остеохондроза на различни делови на `рбетот. Ова предизвикува главоболки, болки во рамениците и грбот, и нарушувања во циркулацијата на крвта во мозокот може да се појават. Најтешкото со појавата на таквите соли е нивното отстранување од телото. Таквите методи како масажа даваат само привремено ослободување, бидејќи солените депозити се движат само во други делови од телото, но не се повлекуваат од него. Затоа е многу важнопрограма за чистење на телото знаете како да ги отстраните солите од телото, и кои од нив.

Сол мочна киселина често се одложуваат од оние кои многу сакаат да јадат месо, како и кисело овошје и зеленчук. Овие соли се акумулираат во зглобовите на различни делови од телото, предизвикувајќи оток и болка.

Се уште има оксалатни соли кои се акумулираат во мускулите, зглобовите и коските. Често тие формираат многу тешки камења. За отстранување на оксалатните соли, во скоро сите случаи, третманот е пропишан за подолг период.

Како правилно да го исчистите телото на вишокот соли

  1. Потребно е да се пие многу течности. Ако на телото му недостасува вода, тогаш процесот на метаболизмот се забавува, а солите се слабо излачуваат.
  2. Понекогаш е подобро да се консултирате со лекар за совет. Можеби ќе ви биде понудена посебна програма прочистување на телото. Од анализата на урината, можете да дознаете кој тип сол се одложува. Можно е да се спроведе анализа на урината дома. За да го направите ова, треба да ја соберете утринската урина во тегла и нека се смират 24 часа. Тогаш бојата на талогот ќе укаже на типот на соли: бел - фосфати, калциум и алкални соли - црвено - урична киселина - црно - оксалати.
  3. За да се ослободи од бели соли ќе им помогне чај од дивите моркови. За да го направите, треба да истурете еден исушен морков чадор со семки со вода што врие и нека се вари. Пијте четири пати на ден за 1/4 чаша.

    како правилно да се исчисти телото

  4. Алкалните и калциумовите соли ќе се ослободат со инфузија од каури. Истурете чаша, 1/3 исполнета со свежи плодови, врела вода и нека се вари за еден ден. Можете да ја користите оваа инфузија наместо чај и кафе.
  5. За отстранување на соли како целина, грмотевиците и оризот служат добро. Во вечерните часови, со една чаша кефир истурете две супени лажици земјата леќа. Во утрото се меша и јаде. По 5 дена со таков појадок, метаболизмот на вашето тело значително ќе се подобри. Рајс, исто така, може да му помогне на вашето тело. Истурете над 3 суп.л-патки. лажички ориз со еден литар вода. Во утринските часови исцедете ја старата вода и истурете свежа, а потоа вријте пет минути. Исцедете повторно, истурете во свежа и вриете. Целата постапка треба да се направи 4 пати. Следно, треба да јадете ориз варен на овој начин и да се воздржите од јадење три часа. Рајс ќе собира и повлекува дел од одложените соли од телото.

Со сето ова, важно е да се земе предвид дека не треба да се земате сол на оние луѓе кои имаат хронично заболување на црниот дроб или бубрезите. Во овој случај, добар лекар ќе одговори на прашањето за тоа како да се отстранат солите од телото. Бидете внимателни со вашето здравје!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Камен во бубрезите. Исхрана за разни видови на уролитијазаКамен во бубрезите. Исхрана за разни видови на уролитијаза
Нарушување на метаболизмот во човечкото тело, неговите последициНарушување на метаболизмот во човечкото тело, неговите последици
Подагра - што е оваа болест и како се манифестира?Подагра - што е оваа болест и како се манифестира?
Ацидоза - што е тоа и како да се спречи оваа состојбаАцидоза - што е тоа и како да се спречи оваа состојба
Зголемен оксалат во урината - што значи ова?Зголемен оксалат во урината - што значи ова?
Карактеристики и примена на лекот АСД-2Карактеристики и примена на лекот АСД-2
Уролитијаза - дали микролите во бубрезите се ужасни?Уролитијаза - дали микролите во бубрезите се ужасни?
Симптом на метаболички нарушувања. Метаболни нарушувања: причиниСимптом на метаболички нарушувања. Метаболни нарушувања: причини
Отстранување на соли од телото - процес на опоравувањеОтстранување на соли од телото - процес на опоравување
Како да се нормализира метаболизмот во телото?Како да се нормализира метаболизмот во телото?
» » Како да се отстрани солта од телото