obrechye.ru

Исхрана со камења во жолчната кеса: основни принципи

Болеста на галстон е чест проблем со кој страдаат многу луѓе. И диетата за жолчните камења е составен и многу важен дел од третманот. Правилната исхрана со такви болести има некои особености, кои ќе бидат разгледани во статијата.

Болест на камперките: главни знаци и причини

камен на жолчниот канал

Пред да проучи што правилна исхрана треба да биде за жолчните камења, вреди да се открие што доведува до такви нарушувања и кои се главните симптоми на болеста.

Жолчното кесе е важен орган во кој се собираат жолчните киселини и другите ензими синтетизирани во црниот дроб. Во нормална состојба на телото, жолчката слободно влегува во цревниот тракт преку специјални канали. Каменот во жолчката Меурот може да се формира од различни причини. На слична болест води:

  • зголемување на нивото на холестерол, што често се случува во погрешна исхрана, употребата на прекумерни количини на масна храна, дебелина, дијабетес, болести на метаболизмот;

  • нарушување на одливот на жолчката, како резултат на што течноста стагнира во мочниот меур и на крај кристализира. На таков проблем може да доведе до неисхранетост, бременост, надуеност, дискинезија на жолчните канали, седентарен начин на живот;

  • заразни болести на жолчното кесе и канал.

Главните симптоми на болеста вклучуваат гадење и чувство на карактеристична горчина во устата. Ако тоа е камен во жолчниот канал, се развива т.н. хепатални Чолиќ, кога едно лице страда од напади на акутна болка зрачи до горниот десен квадрант, рака или рамо. Понекогаш е можно да се зголеми создавањето на гасови во цревата, како и треска, особено ако болеста е поврзана со пенетрација на инфекцијата.

Исхрана со камења во жолчното кесе

исхрана со жолчни камења

До денес, постојат многу третмани за холелититијаза, кои се движат од безбедно распуштање на камења со употреба на специјални лекови и завршувајќи со хируршко отстранување на цврсти формации. Сепак, вистинската исхрана не само што може да го забрза процесот на лекување, туку и да го спречи формирањето на нови камења во иднина.

Исхраната со камења во жолчното кесе има неколку главни точки:

  • Биле е вклучен во варењето масти. И со цел да се ослободи од оптоварувањето од црниот дроб и жолчниот меур во слична болест, неопходно е да се намали или целосно да се запре внесувањето на животински масти.

  • Покрај тоа, треба да го ограничите количеството на холестерол. Пациентите се советуваат за време целосно да го напуштат месото, црниот дроб и жолчните яйца.жолчник

  • Голема вредност има и режим на пиење. При холелитијаза, неопходно е да се зголеми количината на потрошена течност, барем до 2 литри. Дајте предност на чиста, негазирана вода - таа има одличен ефект врз состојбата на телото, го нормализира метаболизмот и го промовира природното повлекување на мали камења од телото.

  • Експертите препорачуваат фракционална храна - има потреба што е можно почесто, но во мали делови. Така, дигестивниот систем, вклучувајќи го и црниот дроб и жолчниот меур, не е преоптоварен и секогаш останува тониран.

  • И не заборавајте за придобивките од влакна. Јадете свеж зеленчук, овошје и житни култури, кои совршено го задоволуваат гладот, го нормализираат дигестивниот систем и го спречуваат создавањето на нови камења.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
МНР на жолчното кесе: карактеристики на процедурата, резултати и препоракиМНР на жолчното кесе: карактеристики на процедурата, резултати и препораки
Функција на жолчното кесеФункција на жолчното кесе
Дискинезија на жолчните канали кај дете: причини, симптоми, третманДискинезија на жолчните канали кај дете: причини, симптоми, третман
Причини и симптоми на холелитијазаПричини и симптоми на холелитијаза
Камења во жолчната кеса: што да направам за да се ослободам од нив?Камења во жолчната кеса: што да направам за да се ослободам од нив?
Каменот во жолчната кеса: третман, можни причини и симптомиКаменот во жолчната кеса: третман, можни причини и симптоми
Што е холестаза? Симптоми. Причини. ТретманШто е холестаза? Симптоми. Причини. Третман
Деформација на жолчното кесеДеформација на жолчното кесе
Што треба да биде исхраната за дискинезиски жолчни канали?Што треба да биде исхраната за дискинезиски жолчни канали?
Што треба да знаете за холелитиазаШто треба да знаете за холелитиаза
» » Исхрана со камења во жолчната кеса: основни принципи