obrechye.ru

Корисни својства на маслото од сусам и неговата примена

Семенски сусам се еден од најстарите зачини. Овој производ содржи многу хранливи материи неопходни за одржување на здравјето на телото. Покрај тоа, семето се многу вкусни.

Сезамот е годишно растение. Нејзините плодови, кои потсетуваат на кутиите, содржат семе од жолта, бела, кафеава или црна. Сезамот се користи не само за храна, туку и за ослободување од многу болести. Покрај тоа, семето на ова растение се направени од масло. Тие растат сусам во Индија, Закавказја и Централна Азија. Тие се ангажирани во неа и на Далечниот Исток.

корисни својства на масло од сусам

Се посветам на културата, обично за да го добиете маслото. Ја наоѓа својата примена во медицината, готвењето и козметологијата.

Корисни својства на сусам Маслата се предизвикани од богатиот состав на семето од кое се произведува. Во плодовите на скапоцено растение содржи голем обем на органски киселини, естер на глицерол, како и полинезаситени и заситени масни киселини, триглицериди. Во семето од сусам е сусам. Оваа супстанција е моќен антиоксидант. Сесамин го спречува развојот на разни болести, вклучувајќи го и ракот, а исто така придонесува намалување на холестеролот во крвта.

сусам вклучуваат нашите протеини и јаглехидрати, амино киселини, витамини Б, како и A, C и E. Тие се богати со минерали. Во својот состав се магнезиум и фосфор, калиум, калциум и железо. Семето на ова растение содржи диетални влакна, лецитин, бета-ситостерол, со што се намалува нивото на холестерол во крвта, како и phytin, тоа е комплексно прашање што може да се врати рамнотежата на минералите во организмот.

Корисни својства на маслото од сусам се должи на присуството на вредни супстанции кои се во семињата. Овој производ е од особена вредност за одржување на здравјето на телото, и покрај малата количина на витамин Е во него и недостигот на витамин А. Маслото може да се чува подолг временски период без да се залепи.

Сите супстанции кои се содржани во овој вреден производ, имаат корисен ефект врз телото. Тие придонесуваат за елиминирање на токсините, нормализација на метаболичките процеси и притисок, спречување на патологија на зглобовите.

примена на масло од сусам

Корисни својства на масло од сусам се користат во официјалната и во народната медицина. Овој терапевтски производ се користи за внатрешен прием кај дијатеза на хеморагична болест тип. Корисни супстанции содржани во масло од сусам, подобрување на коагулацијата на крвта. Овој производ се користи и за производство на лепенки, масти и емулзии. Таа е основа на некои лекови растворливи во масти. Внесот на масло од семе од сусам се препорачува како лаксатив.

Производот ја наоѓа својата примена во рецептите на традиционалната медицина. Корисни својства на масло од сусам помагаат во отстранувањето на кашлање, настинки, фарингитис и ангина. Се препорачува за инстилација во ушите со присуство на воспалителни процеси во нив.

Третман на масло од сусам

Корисни својства на масло од сусам помагаат при гастритис, улцеративен колитис и запек. Овој производ се обновува од исцрпеност и ја ублажува интестиналната колика. Масло од семки, чиј третман го зголемува бројот на тромбоцити, значително го подобрува згрутчувањето на крвта. Како надворешен производ, производот се користи за отстранување на иритации на кожата.

Масло од сусам, чија употреба во козметологијата овозможува да се врши грижа за телото и лицето, е навистина уникатна. Ја навлажнува, ја храни и ја омекнува кожата, ја намалува сувоста и иритацијата. Масло од семе од сусам може да се користи како средство за отстранување на шминка, а исто така и да се додаде на било кој крем и маска за исчезнување на кожата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салати со семе од сусам: рецепти со сликаСалати со семе од сусам: рецепти со слика
Може ли да се сусам за време на бременоста?Може ли да се сусам за време на бременоста?
Семе од сусам: корист и штета, состав и применаСеме од сусам: корист и штета, состав и примена
Салата "Чука": корисни својства и рецепт за готвењеСалата "Чука": корисни својства и рецепт за готвење
Придобивки и калорична содржина на растителни маслаПридобивки и калорична содржина на растителни масла
Ние растат Амур грозје. Убавина за градината и придобивки за телотоНие растат Амур грозје. Убавина за градината и придобивки за телото
Сезам, чии корисни својства се очигледниСезам, чии корисни својства се очигледни
Семе од сусам. Корисни својстваСеме од сусам. Корисни својства
Масло од ленено семе. Корисни својства и контраиндикации на растителните производиМасло од ленено семе. Корисни својства и контраиндикации на растителните производи
Сезам: корисни својства и контраиндикации за употребаСезам: корисни својства и контраиндикации за употреба
» » Корисни својства на маслото од сусам и неговата примена