obrechye.ru

Народни лекови за брчки околу очите - рецепти за зачувување на младоста на кожата

Bad екологија, стрес, наследноста, несоодветна нега - сето тоа станува причина за предвременото стареење на кожата и дехидрација, што доведува до појава на лицето брчките, опаднат и делумно пигментацијата. народни лекови за око брчкиКожата околу очите и во зоната на деколте е особено деликатна, и затоа бара повеќе внимателна грижа и зголемено внимание. Несомнено, можете да ги поправите недостатоците со помош на салонски процедури, но не сите, а не секогаш имаат време и средства за такви постапки. Во овој случај, вреди да се обрне внимание на народни лекови од брчки околу очите. Таквите маски се хипоалергични, ефективни и достапни. Тие лесно и брзо се прават дома, а компонентите што го сочинуваат нивниот состав може да се најдат во кујната или во фрижидер на која било газдарица.

Маски за лице против брчки

Маски со цел намалување на знаците на стареење, можете да направите во салони, да купите во продавници или да готвите дома. Пред да започнете со готвење дома мешавини, треба да одлучите за вашиот тип на кожа, и пред да ја нанесете маската, лицето мора да биде подготвено: исчистено со пилинг и пареа. кожата околу очите

Маска со мед и сок од морков

За да се подготви мешавината ќе треба една лажичка свежо исцедено сок од морков и 30-40 грама мед. Сите компоненти се темелно измешани и рамномерно се нанесуваат на кожата околу половина час. Маската се отстранува со подлога за памук натопена со топла вода и сода. Овој лек има изразен регенеративен ефект: мед ја храни и омекнува кожата, и сок од морков го витаминизира и ги намалува мимичните брчки.

Мед маска со пченкарно брашно

Народни лекови за брчки околу очите се ефтини, но ефикасни. Добар ефект врз деликатната кожа е обезбеден со маска на пченкарно брашно или скроб и мед. Компонентите измешани во еднакви пропорции се нанесуваат на површината околу очите и се мијат по 15 минути прво топли, а потоа ладна вода. Овој рецепт ќе се ослободи од отежнатост, оток и првите брчки. Исто така, со поддувост, се препорачува да се масира кожата околу очите со коцки од мраз од супа од камилица и магдонос. лице маски за брчки

Маски направени од глина

Неговите лековити и регенерирачки својства се познати сина глина. Оваа природна компонента е заситена со корисни елементи во трагови, кои имаат корисен ефект врз состојбата на кожата на која било возраст. Клеј е во состојба да ги исчисти порите, затегнете ја и тонирајте ја кожата, избелите, изедете дури и длабоки брчки. За употреба, треба да направите паста слична маса, разредување на глината со вода кон конзистентноста на кисела павлака, која се нанесува на кожата и останува целосно да се исуши. По 20-30 минути. глина ќе стане тешка, промена боја, тоа ќе се појави пукнатини. За да се зголеми неговото влијание, водата може да се замени со млеко или лушпа од лековити билки и додадете дополнителни состојки (јајце, мед, сецкани зеленило или рендано овошје, бобинки). Таквите народни лекови за брчки околу очите, како глина и трева, не предизвикуваат алергии или иритации, па затоа може да се користат дури и за чувствителна кожа.Глина маска изми со многу вода, подобро тече. По примена, нанесете негување или навлажнувачки крем.

Зеленчук, овошје и бери маски кожата околу очите

Одличните својства имаат такви народни лекови против брчки (околу очите, усните, челото и деколтето), како Бери, овошје, растителни пирели или мешавини. За да се подготват овие маски, свежи, не замрзнати, се погодни производи. Затоа, летото и есента се период кога вашата кожа може да добие максимум корисни супстанции, да се освежи и да се изедначи. За да се подготват маски, се зема пулпата, која се меша во мешалка или мелница за кафе. Може да се користи веднаш по готвењето во чиста форма или со додавање на мед, јајца, крем, јогурт или билки. Маската се нанесува директно на кожата или на газите, што не дозволуваат составот да се шири. Грижа за кожата со помош на народни рецепти, можете да постигнете резултати кои не се инфериорни салони. Главната работа е да користите маски систематски и правилно да одберете компоненти за вашата кожа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брчките на челото - не е проблем. Некои совети за нега на кожата.Брчките на челото - не е проблем. Некои совети за нега на кожата.
Како да ги исчистите брчките под очите: народни лековиКако да ги исчистите брчките под очите: народни лекови
Козметичка глина за маски за лицеКозметичка глина за маски за лице
Хијалуронска киселина дома - одлична алатка за крастоти и младешка кожаХијалуронска киселина дома - одлична алатка за крастоти и младешка кожа
Брчките под очите се чисти, што помагаБрчките под очите се чисти, што помага
Како да се грижи за кожата да изгледа младоКако да се грижи за кожата да изгледа младо
Како да се отстранат брчките под очите: сите современи методиКако да се отстранат брчките под очите: сите современи методи
Како да се отстранат брчките над горната усна: осврти на козметолозите. Како да ги отстраните…Како да се отстранат брчките над горната усна: осврти на козметолозите. Како да ги отстраните…
Маска за кожата околу очите. Народни рецептиМаска за кожата околу очите. Народни рецепти
Како брзо да ги отстраните брчките под очитеКако брзо да ги отстраните брчките под очите
» » Народни лекови за брчки околу очите - рецепти за зачувување на младоста на кожата