obrechye.ru

Првут кај дете: можни причини и карактеристики на третманот

Во оваа статија ќе ги испитаме причините и третманот на првутот кај децата. Како се манифестира оваа болест? Отколку да го спречи тоа?

Ако родителите го виделе првут во своето дете, треба да се разбере причината за оваа патологија, бидејќи честопати фактор кој го испровоцирал во детството, е габична болест. Кај адолесцентите, овој проблем во голема мера не е поврзан со патолошки абнормалности во телото. Во секој случај, ако се појави сличен проблем, ќе треба да се консултирате со дерматолог. Кои се главните причини за првут кај детето? Како треба да ги третирам овие проблеми? Ние ќе разговараме за сето ова понатаму.

првут кај деца, причини и третман

Што е првут?

Ова се мртви клетки на епидермисот, кои се акумулираат на површината на кожата. Главната причина за нивниот изглед е нарушување на рамнотежата во процесот на производство на тајна на сејачот. Така, постои забрзана поделба на епидермалните клетки, како резултат на која тие брзо се акумулираат и почнуваат да даваат многу непријатности за детето. Специјалисти се разликуваат во следниве два типа на првут:

 • Сува првут. Во овој случај, снегулки, кои имаат бела боја и мала големина, се распрскуваат во сите правци со најмал контакт. Постои таков тип на првут како резултат на бавното работење на лојните жлезди.
 • Маст првут кај дете. Во оваа ситуација, скалите за првут имаат жолтеникава нијанса, додека самите тие се лепливи и можат да се држат заедно во големи снегулки. Масното првут буквално се држи до косата на бебето, а отстранувањето од него е многу потешко од сушење. Овој проблем се јавува поради зголемената секреција на лојните жлезди.

Во посебна група, специјалистите разликуваат жолта тубуларна првут кај доенчињата. Како по правило, нема да има посебни потешкотии во лекувањето на овој проблем, сето она што е потребно е внимание на детето, заедно со строго почитување на препораките на лекарот.

Симптоми на болеста

Првите симптоми на првут кај детето се следниве:

 • Косата станува кршлива и кршлива.
 • Краевите на косата се поделени.
 • Постои чешање заедно со непријатни чувства.
 • Белата прашина честички може да се види меѓу косата.
 • Црвенило на кожата се забележува.
 • Косата брзо може да стане подмачкана и да почне да изгледа валкана и не е добро уредена.
 • Веројатно формирање на рани и гнездење.

Сега откријте што обично служи како предуслов за појава на првут кај дете.

од лекување на првут кај дете

Зошто првут се јавува во детството

Причините за првут кај детето се многу различни. Затоа, ако не можете да се справите со тоа долго време, родителите треба да размислат за тоа и да одат кај лекар кој ќе ја процени состојбата на телото и ќе го испрати за дополнителни истражувања. Меѓу факторите кои ја предизвикуваат оваа болест, најчести се следните причини за првут кај децата:

 • Несоодветна грижа за скалпот. Кај доенчињата, процесот на секреција на лојните жлезди не е утврден, и кога родителите земаат несоодветни детергенти против оваа позадина, веројатноста за појава на првут се зголемува.
 • Манифестација на алергиска реакција. Во случај бебето да има екдиза на главата, придружено со црвенило и чешање на кожата, веројатно е дека телото толку многу реагира на иритирачки алерген. Кога бебето дои, мајката ќе треба да ја ревидира исхраната од нејзината исхрана и да ги отстрани алергиските сомнителни јадења.
 • Поразот на паразитите е уште една причина зошто едно дете може да има првут. Ова може да се случи поради хелминтична инвазија, и покрај тоа, поради инфекција со педикулоза. Таквата непријатност може да се најде кај деца од било која возраст.
 • Првут кај дете на 11 годишна возраст може да се формира под влијание на стресот. Во случај кога детето е нервозно, неизбалансирано и во постојана тензија, болеста може да се манифестира за две години. Често, стресниот механизам се смета за механизам за активирање како резултат на промена на ситуацијата, кога едно дете, на пример, најпрво доаѓа во градинка или во училишна институција.
 • Појава на ендокрини нарушувања. Таквите отстапувања често се јавуваат во адолесценцијата, кога децата имаат промена во хормоналната позадина, во врска со ова, активноста на лојните жлезди е нарушена. Присуството на првут во тинејџер во ова време е многу честа појава.
првут кај дете

Други причини

Што да се третираат со првут кај дете - е од интерес за многумина.

Болеста, всушност, е екдиза што се јавува на скалпот. Покрај горенаведените причини, постојат и други фактори кои влијаат на појавата на првут кај децата:

 • Редовно малнутриција. Во случај кога исхраната на детето е неурамнотежена, се јавуваат многу здравствени проблеми. Силен првут во оваа ситуација е еден од првите проблеми. Во овој поглед, многу е важно да го збогатиме детското мени со производи кои ќе содржат во доволни количини витамини Ц, Д и Б.
 • Детето може да има првут поради лоши навики. Често, петнаесетгодишниот е заинтересиран да се обидува да пие алкохол или да има интерес за други штетни работи. Слични акции, исто така, може да предизвикаат нарушување во работата и секрецијата на жлездите, предизвикувајќи формирање на првут, што подоцна ќе биде доста тешко да се ослободи.
 • Патологии на кожата во форма на егзема, себореија и псоријаза често може да се појават кај деца во транзиционите години.
 • Проблеми поврзани со работата на органите за варење. Борбата против првут нема никаква смисла ако не ги елиминирате дигестивните проблеми. Слични патологии во дигестивниот систем честопати влијаат на постарите деца - од десет години.

Карактеристики на појавата на првут кај доенчиња

Првутот кај новороденчиња може да се случи доста често, најчесто тоа е безбедно. На пример, кај едногодишно дете оваа патологија исчезнува, како по правило, независно. Често овој проблем се јавува поради неформираната активност на лојните и поните жлезди. Меѓутоа, додека бебето расте, процесот на функционирање е воспоставен, а самото отстапување исчезнува.

Но, вреди да се напомене дека овој фактор не секогаш предизвикува првут кај детето. Се случува коравите на главата да се појават како резултат на прегревање и, исто така, алергиски реакции или употреба на несоодветни хигиенски производи. Во случај првут во бебето да не поминува подолго време, подобро е да се посети педијатарот за да се открие причината за оваа состојба.

Како се врши дијагнозата?

Значи, во случај кога детето има првут, подобро е да се консултирате со дерматолог. Главните мерки за дијагноза се општ тест на крвта. Покрај тоа, стружењето се зема од кожата на главата. Веднаш штом ќе се утврди главната причина за проблемот, лекарот ќе го избере лекот што треба да се лекува за малиот пациент. Како треба да се однесуваме со првут кај дете? Ова треба да се дискутира одделно.

зошто детето има првут

Првут кај деца: третман на патологија

Третманот на оваа непријатна патологија кај луѓето може да се спроведе на три начини:

 • Системски третман на првут.
 • Спроведување на локална терапија.
 • Употреба на народни лекови.

Кога проблемот се однесува на децата, лекарот и родителите треба да се фокусираат на карактеристиките и ранливоста на кревок организам.

Системски третман

За да се ослободи од бебе од таков проблем како првут ќе помогне да се спроведе системски третман чија цел е елиминирање на основната причина за патологијата, која ќе се состои во следење на следните препораки:

 • Пред сè, потребна е правилна и урамнотежена исхрана во која сите корисни производи од растително и животинско потекло мора да бидат присутни во количината потребна за возраста на даденото дете.
 • Важно е да се запази режимот на будност и одмор, кој ќе ви овозможи да го смирите нервниот систем и да се подобрите од патологијата.
 • Употребата на режими за прием на помошни хомеопатски лекови, кои ќе овозможат да се ослободат од проблемите поврзани со варењето на храната, и покрај тоа, помагаат да се зголеми општата отпорност на организмот на надворешни стимули.

Спроведување на локална терапија

Во случај децата да имаат сериозен првут, родителите треба да преземат одговорност за избор на производи за хигиена. Многу е важно да се користи хипоалергичен сапун и шампон. Ако лекарот пропише специјален лек, тогаш треба да го користите според предложената шема. Мијат косата, може да се следните првут шампон за деца, се продаваат во аптеките: "Friderm", "Bubchen", "Mustela", "Soultz" и "Nizoral".

Колку долго ќе се третира?

Како по правило, како резултат на користење на шампон, болеста поминува по еден месец редовно перење. Седум дена, косата треба да се мијат два или три пати, но ако главата е многу нервозна, се препорачува да се применува шампон за исцелување почесто во консултација со докторот. И покрај докажаната ефективност и безбедност на детергентите за првут, не вреди да се купуваат и да се применуваат самостојно, особено кога станува збор за лекување на патологијата на кожата на главата на бебето.

првут кај дете 10 години - третман

Исто така, народната медицина не препорачува еден ефикасен лек за првут за деца.

Употреба на народни и природни лекови

До денес, постојат многу народни лекови за првут, кои се користат заедно со лекот. Значи, да се излечи скалпот и да се елиминираат непријатните снегулки од првут, ќе им помогнат на природни лекови во комбинација со специјални препарати за аптека. На пример, разни растителни масла кои се хипоалергични и совршено прилагодени за третман на проблеми со скалпот, дури и кај најмалите бебиња се добро воспоставени. Така, препорачливо е да се користи бадемово, ленено, сусам, кедар, бурек или рицинусово масло. Покрај тоа, употребата на масло од ореви и семки од грозје е совршена.

Користите одредена хербален лек за третман на првут кај децата е многу едноставна: неколку часа на санитарните постапка подмачкува на кожата на косата одредени масло, а потоа се мијат главата со помош на фармацевтска формулација. Како што покажува практиката, во рок од еден месец на состојбата на скалпот кај детето значително се подобрува, пилинг со иритација дека во целост, и пустуларен исип исчезне со мрсна seborrhea.

детето имало првут

Меѓу другото, може да ја исплакнете погодената коса со инфузија од камилица. Исто така, за овие цели, низа или коприва е совршена. За да се подготви исплакнете, земете во еднакви пропорции предложениот производ, кој се истура со вода што врие и е дозволено да се пие дваесет и пет минути. По секое перење треба да се користи инфузија во улога на плакнење. Важно е да се напомене дека секој пат пред миење на главата, треба да се подготви свежа инфузија.

Спречување на првут кај деца

Во прилог на согласност со горенаведеното шеми за локални и системски третман на првут кај дете од 10 години се охрабруваат да се придржуваат кон посебни превентивни мерки кои ќе ви помогнат да се спречи таква повторна појава и да се спаси дете од непријатните симптоми манифестации на оваа болест. Значи, превентивните препораки ги преземаат следниве мерки:

 • Секое дете треба да има лични предмети за нега на коса - станува збор за чешли, еластични ленти, шапки и така натаму.
 • Многу е важно да се користат детски шампони кои не содржат штетни материи и бои.
 • Децата треба да носат капи според временските услови.
 • Измијте ја косата на детето со вода на пријатна температура.
 • Од исклучително значење е навремено да се третираат болестите на дигестивниот систем, а исто така да се следи нормализацијата на хормоналната позадина.
како да се ослободи од првут кај дете

Заклучок

Како да се ослободите од првутот кај детето, сите родители треба да знаат. Во случај да се започне навремено лекување, сигурно ќе може да се ослободи од проблемот безболно. Главната работа во оваа ситуација не е да се игнорираат симптомите, и при првото појавување на првут, одете на дерматолог, по што треба да се лекувате според препорачаната шема. Тогаш детето нема да има проблеми со скалпот, тој ќе биде здрав и среќен.

Ги испитувавме причините и третманот на првутот кај децата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Првут предизвикуваПрвут предизвикува
Што значи сонот за сончање? Ќе дознаеме!Што значи сонот за сончање? Ќе дознаеме!
Лек за првут `Mikozoral`. Шампон, коментарите се импресивниЛек за првут `Mikozoral`. Шампон, коментарите се импресивни
Лек за првут во аптеките. Лекови за првут. `Низарал` против првутЛек за првут во аптеките. Лекови за првут. `Низарал` против првут
Посебни случаи на првут (првут на главата, првут во ушите и веѓите)Посебни случаи на првут (првут на главата, првут во ушите и веѓите)
Првут на мачката на грб. Првут во мачка: причини и третманПрвут на мачката на грб. Првут во мачка: причини и третман
Борба против себороијата сува и мрсна, или лекување на првут народните лековиБорба против себороијата сува и мрсна, или лекување на првут народните лекови
Што предизвика првут: причините и третманотШто предизвика првут: причините и третманот
Првутот кај мачките е симптом на абнормалности во телото на животното.Првутот кај мачките е симптом на абнормалности во телото на животното.
Себореја и нејзиниот третманСебореја и нејзиниот третман
» » Првут кај дете: можни причини и карактеристики на третманот