obrechye.ru

Состав и корисни својства на наут

Од старите времиња луѓето ги користат корисни својства на наут, исто така, наречени овчо или грашок од череша. Возраста на остатоците од наут пронајдени на Средниот Исток за време на ископувањата на старите населби изнесува 7,5 илјади години. Во Европа, наут беа користени за храна во бронзеното време. Античките Грци и Римјани обезбедија грашок со нерамна површина со лековити својства. Во моментов, оваа термофилна лешминозна култура се одгледува во азиските земји (Индија, Пакистан, Кина) и на африканскиот континент (Етиопија, Тунис, Мароко). Компаративно мали области се окупирани од сеидбата на овчо грашок во Америка (Колумбија, Мексико).

Накуската

корисни својстваКорисни својства на наут се директно зависни од компонентите што ги сочинуваат плодовите на ова растение. Содржат 100 грама грашок

  • јаглехидрати (46,16);
  • Протеини (20.1);
  • прехранбени влакна (9,9);
  • вода (14);
  • масти (4.32);
  • витамини;
  • минерални супстанции - калциум, калиум, натриум, фосфор, магнезиум, селен, железо, манган и цинк.

Енергетска вредност Турскиот грашок е релативно висок и изнесува 309 килокалории.

Поради содржината на природен, избалансиран комплекс на амино киселини, минерали и витамини, наут припаѓа на највредните производи од грав.

Како да ги користите корисни својства на наут?

како да се готвиТурскиот грашок успешно се користи од сите оние кои се грижат за сопственото здравје и здравјето на своите најблиски, како и за вегетаријанците. Правилната употреба на неверојатни грашок може позитивно да влијае на состојбата на дигестивниот систем. Растворлив храна влакна, содржани во наут, формираат во дигестивниот тракт супстанца која ја отстранува жолчката заедно со холестеролот од телото. Нерастворливите влакна се ефикасни во контролирањето на запек, бидејќи тие ја стимулираат цревната перисталтика.

Корисни својства на овој претставник на мешунките, кои имаат железо во неговиот состав, се користат за превенција и третман на анемија. Најстарата култура на планетата денес е диететски рецепт за дијабетичари, пациенти со болести на црниот дроб и жолчното кесе и оние кои биле изложени на изложеност на радијација. Лекарите препорачуваат за предупредување мозочен удар, срцев удар, исхемичен срцеви заболувања, како и луѓе со болести на срцето и крвните садови да се претстават во нивната секојдневна исхрана нут. Како да се подготви производ за да се зачуваат неговите лековити својства?

корисни својстваТајната за подготовка на лек за превенција на болести е многу едноставна. Потребно е да се измијат наут и да се остави во текот на ноќта во вода. До утрото волуменот ќе се зголеми, и од секоја грав ќе никне никнувањето. Подобро е да го употребувате никнениот грашок во сурова форма, можете да ги заварите или да ги користите за салати.

При готвење или пржење, корисни својства на наут се минимизираат, но рецептите од садовите од семето на ова растение заземаат истакната место во многу кујни во светот. На пример, омилено јадење на Израелците и Арапите е хумус. Либанците прво натопени наут, а потоа се готват додека не се подготвени. За да направите грав повеќе тендер и мека, додадете малку сода во водата. На варени наут се мијат уште еднаш, излупени и смачкани. Завршете го процесот на готвење хумус со додавање на сол, лимон и масло од сусам.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Млекоти на нашата маса: придобивките и штетите на грашокМлекоти на нашата маса: придобивките и штетите на грашок
Орев е древна растителна култураОрев е древна растителна култура
Како да се готви наут? Колку да готвите наут? Како да се готви наут во мултиваријатКако да се готви наут? Колку да готвите наут? Како да се готви наут во мултиваријат
Што е корисен грав од медицинска гледна точка.Што е корисен грав од медицинска гледна точка.
Грашок. Корисни својства.Грашок. Корисни својства.
Листа на мешунките. Грав - листа на производиЛиста на мешунките. Грав - листа на производи
Вкусна чорба супаВкусна чорба супа
Супа со грав за радост на возрасните и децатаСупа со грав за радост на возрасните и децата
Хумус - што е тоа? Како да се готви хумус? Класичниот рецепт за хумусХумус - што е тоа? Како да се готви хумус? Класичниот рецепт за хумус
Паштети од грашок. Хумус: рецептПаштети од грашок. Хумус: рецепт
» » Состав и корисни својства на наут