obrechye.ru

Зошто тој кликнува во увото?

Бучава во увото

Зошто тој кликнува во увото? Ова прашање често се поставува на форумите. Исто така, постојат многу одговори, но отоларинголозите го објаснуваат овој феномен подобро од било кој друг. Кликнете - истиот шум, само остар. Ако ова не се мачи многу и се случува ретко, тогаш не можете да се грижите. Понекогаш ова е како вилицата се однесува, горната `рскавица, само луѓето околу вас не го забележуваат, а увото го фати звукот. Но, кога бучавата во ушите станува честа или постојана, вреди да седите во редот и да закажете состанок со лекар.

Кога да се победи ѕвона

Треба да се загрижите кога фреквенцијата на бучава почнува да варира: низок потпев, висок крцкав, во кликањето на увото, дури и кога сте во мирување. Субјективниот бучава (само што го слушате) често е форма на отитис медиа. Обидете се да го одложите earlobe надолу: ако имате болка, време е да се покаже на лекар, тоа е можно надворешен отитис медиум. Со воспаление на средното уво, овој феномен е реткост.

Во кликањето на увото

Симптом на болеста

Ако увото кликне, започнува бучавата, тогаш ова не е болест, туку симптом на болеста. Аудитивниот нерв импулс импулс на мозокот, па секој звук што тој го доживува како бучава од одредена фреквенција. Затоа, не паничи ако се случуваат периодични кликови за време на одење, јадење или за време на разговор. Вреди да се загрижува кога таков феномен е придружен со болка во внатрешноста на увото.

Нормална реакција

Често кликне на увото поради остри контракции на мускулите. Ова се случува кога нивните спазми. 1 или 2 мускули во прилог на Евстахиевата туба, се драстично намалени, принудувајќи на воздухот што го доживуваат како краток пригушен истрел. Ако овој феномен се случува во задниот дел од носната шуплина, кога ладно бран - тоа е нормална реакција на усвојувањето на слуз во близина на Евстахиевата туба. Нејзиниот оток, исто така, може да биде причина за кликне.

Мускулите на средното уво

Прилепува на уво

Природата обдарени мускулите на средното уво на два вида: на стреме е во прилог на телото на истото име, и жици за поврзување на тапанчето со чекан. Ако овие мускули се свртат без очигледна причина, а не како одговор на остриот звук, тогаш аудитивни косички формираат краткорочни звуци во вид на кликне. Секако, грижите секако, таквите феномени, секако, даваат, но ако кликнете на увото без болка, тогаш симптомот на болеста не е сериозен. Тоа ќе помине само по себе, ако не започнете со само-лекување. Пациент од една од руските клиники, со посебен облик на школка, се обиде да се ослободи од овој синдром со помош на стопена гуска. Како резултат на тоа, добила отитис медиум и беше малку глуво.

Спазам од фаринкс

Поретки се шум што предизвикува спазам на фаринксот. Фарингеална мускулите во прилог на Евстахиевата туба, имаат тенденција на пад, па кога голтање плунка ќе го слушнете ритмичка кликне. Палатоналниот миоклонус е високо лекуван со релаксанти.

Во увото

Ако мускулните грчеви не поминат долго време, тогаш двојката ќе се меша со отоларингологот, а во исклучителни случаи може да биде потребен скалпел. Оние кои мораа да го пренесат пресекот на грчеви во увото, повеќе не се жалеа на здравјето.

Прашање-одговор

Пред некое време, на еден од форумите, на лекар-отоларинголог му беше побарано типично прашање: "Ако една недела не поминува течење на носот, уво слуша кликне и шушкава, какви активности ќе преземе "Лор рече:" Најверојатно, ќе има оток на Евстахиевата туба. Отклучете го - ослободи се од непријатни чувства. Пред да го прегледа, капе вазоконстриктор носот лекови, како што се "Nazivin" или "galazolin", а потоа следете ги инструкциите на експерт. "

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Надворешни отитис медиуми: симптоматологија и третманНадворешни отитис медиуми: симптоматологија и третман
Што да правам ако моите деца имаат увошна болест? Итно дејство на мајкатаШто да правам ако моите деца имаат увошна болест? Итно дејство на мајката
Зошто протокот на уво или што е отитис медиа?Зошто протокот на уво или што е отитис медиа?
Симптоматски, причини и третман на отитис медиаСимптоматски, причини и третман на отитис медиа
Воспаление на увото: Причини, симптоми и методи на лекувањеВоспаление на увото: Причини, симптоми и методи на лекување
Акутен и надворешен отитис медиа: третман кај возрасниАкутен и надворешен отитис медиа: третман кај возрасни
Што да направите ако болката во увото е вознемирувачка: третман и начини да се ослободите од болкатаШто да направите ако болката во увото е вознемирувачка: третман и начини да се ослободите од болката
Пука во ушите. Што треба да направам ако се појави овој феномен?Пука во ушите. Што треба да направам ако се појави овој феномен?
Бучава во увото. Причини и проблеми со третманотБучава во увото. Причини и проблеми со третманот
Како и кога може да се закопа борна киселина во увото?Како и кога може да се закопа борна киселина во увото?
» » Зошто тој кликнува во увото?