obrechye.ru

Подуени усни: четири причини за слабост

Колку се чувствувате непријатно кога отечената усна ги наруши плановите за викенд или боли, така што секоја работа не е забавна. Ако имате мала студ, тогаш не е тешко да се претпостави дека овој херпес се чувствувал.

Освен него, постојат три главни причини што е дозволено на болеста да ве однесе во затвор. Можеби сте јаделе некои егзотично овошје, предизвика иритација на слузницата на устата, што се каснати од комарец или други инсекти, започна алергиска реакција на козметички производ или додаток во исхраната. Дури и мала повреда усна е причината за нејзината оток.

Надуена усна

Воспалителни процеси во телото можат да се манифестираат на различни начини. Стоматолошката вежба понекогаш предизвикува отечена усна да лежи на лице неколку дена во кревет. На пирсинг говор е посебен: овој трауматски начин на украсување на вашето тело може да предизвика не само густина на кожата, туку и да ги разбуди клетките на ракот. Точната дијагноза ќе го става докторот, така да се подготви за фактот дека треба да помине неколку видови на тестови. Инаку, ќе бидете хоспитализирани.

Надуена усна честопати боли и забива, излачувајќи бела течност од раната и излив на непријатен мирис. Пред да одите кај специјалист, третирајте ја погодената област со водороден пероксид. Овој едноставен начин ги дезинфицира и огништето и местото околу него.

Не се обидувајте да се само-лекувате. Ако новата инфекција стаса во отворена рана, може да изгубите атрактивен изглед пред крајот на животот.

Во нормална состојба, отечената усна ќе се врати пет дена, ако вашето тело сам ќе се справи со вирусна инфекција. Но процесот на лекување може да се забрза со помош на антисептик агенс. Во аптеката ќе бидете земени од најсоодветниот лек, кој не предизвикува несакани ефекти.

Ако отечената усна е резултат на периотитис, тогаш ќе морате да поминат неколку недели дома додека целосно не помине воспаление на вилицата. Дури и лошата монтажа на печатот може да предизвика оток на кожата во областа на устата.

Научниците дошле до заклучок дека хипотермијата негативно влијае на ослабеното човечко тело во само 50% од случаите, но нервниот стрес станува виновник за болести во седумдесет и сто случаи.

Херпес, исто така, може да се појави под усна. Не мешајте со оток од алергиска реакција, која може да се излечи со помош на таблетите "Супрастин" или "Кестин". По двократен внес на овие лекови, постои позитивна динамика во процесот на обновување на телото.

Херпес под усна

Обидете се да направите слика на усните на бебето во времето на откривање на туморот и по апсцесните паузи. Обрни внимание на бојата на формирана рана. Ако малку се разликува од останатиот дел од усната шуплина, тогаш телото ја надминува болеста. Сепак, млечната плоча покрај рабовите на раната укажува на тоа дека воспалителниот процес ќе има ефект и во блиска иднина.

Фото-усни

Херпесот може да се пренесе преку јавни објекти, па затоа внимавајте да одвои посебен пешкир, кригла и прибор за јадење. Запомни го тоа здрав начин на живот ја намалува веројатноста за појава на болеста 5-7 пати.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Небото боли: дали вреди да се грижиш?Небото боли: дали вреди да се грижиш?
Отечена гума за џвакање што да прави, надуена горна усна што да правиОтечена гума за џвакање што да прави, надуена горна усна што да прави
Зошто новото бебе има пониска усна?Зошто новото бебе има пониска усна?
Angioedema: Што е тоа? Причини, симптоми и третманAngioedema: Што е тоа? Причини, симптоми и третман
Симптоми на рак на усните - Како да ги препознаат?Симптоми на рак на усните - Како да ги препознаат?
Зев - дупка што води од устата до фаринксот. Болести, симптоми, третманЗев - дупка што води од устата до фаринксот. Болести, симптоми, третман
Нов производ во козметиката од компанијата EOS - усна мелемНов производ во козметиката од компанијата EOS - усна мелем
Како да се излечи ладно на усната? Некои практични совети.Како да се излечи ладно на усната? Некои практични совети.
Зошто усните пукнати.Зошто усните пукнати.
Слуз во грлото. Причини за болеста.Слуз во грлото. Причини за болеста.
» » Подуени усни: четири причини за слабост