obrechye.ru

Како брзо да се излекува течење на носот кај дете: препораки за млади мајки

Честопати, пролонгираниот носен нос кај бебето предизвикува голема грижа за родителите, бидејќи се одржува многу денови по ред. Како брзо да се излекува течење на носот кај детеМајките не знаат што да прават и колку брзо да го излечат течниот нос кај дете. Всушност од купените капки во аптеката крое не станува полесно, а советите на бабата не помагаат.

Треба да се третира носот на детето со перење на синусите, каде што се акумулираат вирусни бактерии. Доволно ефикасен е специјален раствор на солен раствор, кога ладното дете е веќе во полн замав. За да се направи тоа, се половина лажичка сол и сода бикарбона, сето тоа се меша во чаша со топла вода. Во предниот дел на перење чисти носот на слуз на бебето и акумулираната пак се всели 20-30 капки пипета или убедување на вашето бебе да се повлече решението е левата ноздра, а потоа на десната страна. Се разбира, на детето можеби не му се допаѓа оваа постапка, студено детезатоа што дури и возрасните не ми се допаѓаат. Но секогаш можете да се обидете. Затоа, прашањето за тоа колку брзо да се излекува течење на нос кај дете, ќе решиме.

Ако ладното бебе се уште не се влече во време и не е придружено со висока температура, можете да пробате ефикасни народни лекови.

Како брзо да се излечи ладно детето

При првите знаци на болести, главната работа не е да се лечи бебето со таблети и лекови, бидејќи одбраната на телото е убиена. Тогаш проблемот е колку брзо да се излекува течен нос кај дете, ќе биде решен доста лесно. За да им помогне на телото да се справат со настинка, потребно е да се осигура вашето дете да пијат многу чај, инфузии од липа, камилица, компоти, што значи дека ќе мора да пијат она што тој сака, но во форма на топлина.

Многу кориснонастинки кај новороденчиња за млазницата за инхалација со мудрец, еукалиптус или со специјална мешавина на лекови. Таквите редовни процедури не само што се загреваат и ја елиминираат назалната конгестија, туку и го третираат грлото.

Ако не постои температура, детето може да ги загрее крилјата на носот со вреќи со топла сол или семе од лен. По неколку такви постапки акутен ринитис ќе престане, а исто така и назалните премини ќе бидат блокирани.

Друг ефикасен начин како да се ослободите од ладното настинување е дадена на вашето внимание. обична настинкаНие треба да се загрева на околу половина литар вода, се става во сад и прашајте го детето да се одржи во рацете на топла вода без преземање на нивните петнаесет минути. Најверојатно, овој начин на ослободување од студ ќе му угоди на пациентот. Оваа постапка треба да се направи 4-5 пати, по бањите што треба да ги исушите рацете сува.

Што се однесува до назалните капки, не вреди да се вклучите премногу. Подобро е да се избере назални капки на база на растенија. Можете да капете во врвот на бебето и сокот од моркови.

Како да се излечи брзо течен нос кај дете, ако нема уште една година? Сите горенаведени методи не се вклопуваат во доенчиња. Студењата кај доенчињата се многу поопасни, и ова се должи на возрасните карактеристики на назофаринксот. Тие не можат да се инјектираат во бедро со фармацевтски капки, бидејќи можно е воспаление на ушите (отитис). Физиолошките карактеристики на носните пасуси на новородените се разликуваат од назалните пасажи на постарите деца. Во ноздрите на бебето, треба да капете 10 капки мајчино млеко, разредено на половина со варена вода. Ова перење има корисен ефект врз носната слузница на носот, а побрзо и постудено ладно и студено.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третира течење на носот кај новороденчетоКако да се третира течење на носот кај новороденчето
Ринитис кај новороденче. Отколку да се третираат задушениот нос на детето?Ринитис кај новороденче. Отколку да се третираат задушениот нос на детето?
Дали ми требаат посебни капки за носот на моето бебе?Дали ми требаат посебни капки за носот на моето бебе?
Сфативме како да го измиеме носот на бебетоСфативме како да го измиеме носот на бебето
Како да се третираат течење на носот кај новороденче?Како да се третираат течење на носот кај новороденче?
Како правилно да се мие носот на бебетоКако правилно да се мие носот на бебето
Неколку совети за тоа како да го миете носот на децатаНеколку совети за тоа како да го миете носот на децата
Уредот `Otrivin Baby` - аспиратор назаленУредот `Otrivin Baby` - аспиратор назален
Ние го третираме зелениот нос кај детеНие го третираме зелениот нос кај дете
Капки во носот за бебето - кои треба да изберат?Капки во носот за бебето - кои треба да изберат?
» » Како брзо да се излекува течење на носот кај дете: препораки за млади мајки