obrechye.ru

Зошто некој се `ржи во сон? Како да се справите со ова?

Зошто некој се `ржи во сон?

Многу често кај средовечни луѓе постои таква болест. Некои веруваат дека нема што да се плашат, а други мислат дека ова е болест што мора да се води. Во оваа статија ќе го разбереме тоа, зошто некој човек храни во сон, и дали да се грижите за ова. Прво треба да разберете што е ова заболување. Рчењето во сон е звук што се јавува кога воздухот тече низ респираторниот тракт поради вибрациите на фаринксните ткива.

Зошто некој храни во сон - причините

зошто некој човек храни во сонИма огромен број причини зошто едно лице се развива со грчењето, но најчестите се назофарингеално оштетување, физички дефекти, дефекти во нервниот систем. Рчењето се јавува во длабок сон, кога меките ткива на јазикот, непцата и грлото се релаксираат, а внатрешните ткива се намалуваат додека се спуштаат во респираторниот тракт. Ако имате грчење прилично долго време, тогаш ова може да биде предвесник на опасна состојба - апнеа. Ако започнете болест, тогаш наскоро полна респираторен арест. Друга многу сериозна болест, која води до грчењето, е глад на кислород или хипоксија. Болеста е придружена со недостаток на спиење и замор. На пример, едно лице може да земе и заспие во транспортот или да вози автомобил.

Рчењето во сон - предуслови

грчењето во сон1. Тело зголемување на тежината
Луѓето кои се дебели честопати демнат многу почесто. За да рчењето, неопходно е да се изгуби тежината со какви било средства. Развијте специјална диета, пријавете се за салата, излегувајте за утрински и вечерни џогирање. Исто така, не јадете пред да заспиете, бидејќи полниот стомак предизвикува искривување на дијафрагмата, што за возврат го попречува нормалното дишење.

2. Континуиран прием на алкохолни пијалаци

Внесувањето на силни алкохолни пијалаци значително го намалува тонусот на мускулите на грлото, што за возврат помага да се релаксираат непцата и фаринксот. Ако сеуште сакате да пиете малку алкохол, тогаш направете го тоа 3-4 часа пред спиење.

3. Пушењето

Пушењето е причина за многу болести, вклучително и грчењето. Чадот од цигари предизвикува иритација на мукозната мембрана на носот и грлото, поради што тесните дишни патишта, има хроничен едем на фаринксот. Поради оваа причина, ризикот од запирање на дишењето се зголемува. Сметаме дека оваа причина е доволна за да се спречи пушењето.

како да се победи грчењето4. Спијте во погрешна положба

Обидете се да спиете лежејќи на ваша страна, бидејќи спиењето на грб предизвикува рчење. Ако сеуште не можете да помогнете да спиете на грб, тогаш отстранете ја перницата. Факт е дека тоа доведува до флексија на грлото на матката и го зајакнува грчењето.

На крајот, би сакал да разговарам за прашањето: "Како да го освоиме грчењето?". Прво, треба да ја ревидирате вашата дневна рутина. Бидете сигурни дека спиете добро, одете за спорт, почесто одете на свеж воздух. Обидете се целосно да го елиминирате внесот на алкохолни пијалаци и да се откажете од пушењето. Ако грчењето поминало во хронична форма, консултирајте се со доктор. Денес постојат огромен број клиники и специјални центри кои ќе помогнат да се надмине вашата болест.

Се надеваме дека оваа статија ви даде одговор на прашањето: "Зошто некој се `ржи во сон?".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лекот е Азитрал. Инструкции за употребаЛекот е Азитрал. Инструкции за употреба
Болка во градите: причиниБолка во градите: причини
Зошто левото око се врти: најверојатните причиниЗошто левото око се врти: најверојатните причини
Апнеа е болест на грчењетоАпнеа е болест на грчењето
Емфизем: Што е тоа? Причини, симптоми и методи на лекувањеЕмфизем: Што е тоа? Причини, симптоми и методи на лекување
Рчењето: Причини и третманРчењето: Причини и третман
Како да се ослободите од грчењето на човекот лекови: освртиКако да се ослободите од грчењето на човекот лекови: осврти
Дете храни во сон: совет од Комаровски. Зошто детето `рчи во сон?Дете храни во сон: совет од Комаровски. Зошто детето `рчи во сон?
Рчењето кај дете: причини и третманРчењето кај дете: причини и третман
Грчењето кај жените е деликатен проблемГрчењето кај жените е деликатен проблем
» » Зошто некој се `ржи во сон? Како да се справите со ова?