obrechye.ru

Што да направите ако твоето лице е отечено?

Состојбата на нашиот изглед е огледало на она што се случува во телото. Најголем дел од здравствените проблеми се рефлектираат на лицето, на пример, како оток. Причините за нивното појавување ќе се обидеме да дознаеме сега.лицето пораснало

Што предизвикува едем

Ако се разбудивте наутро по обилна вечера со пријателите и сфатив дека твоето лице е отечено - тоа е непријатно, но разбирливо. Затоа, тоа не предизвикува страв и вознемиреност. Но, ако не можете да воспоставите очигледна причина за таква промена во изгледот одеднаш, треба да се грижите.

Секое отекување е, како по правило, резултат на акумулацијата на вишокот на течност во телото. Таквата состојба може да предизвика разни болести, недостаток на витамини или минерали, небалансирана исхрана, замор, лоши навики, а како резултат на тоа, нарушувања во кардиоваскуларниот, ендокриниот систем, а исто така - на бубрезите и црниот дроб. Може да го најдете тоа лицето пораснало и со алергиска реакција, и во лесна и тешка форма на болеста.

Доколку ваквите нарушувања на појавата се појавуваат редовно, тогаш ова е повод да се консултирате со лекар. Запомни го тоа оток на лицето може да ги придружува доста сериозни болести! Само експерт може да ја идентификува причината и да пропише соодветен третман кој ќе помогне да се ослободи од болеста што ги предизвика и на крајот од проблемите со изгледот.Како да се отстрани отекувањето од очите

Во кои случаи е особено опасно ако имате отечено лице

Медицинската нега е исклучително неопходна ако, заедно со задушеност, се наоѓа:

  • тешкотии при дишењето;
  • чувство на грлото;
  • чешање во грлото, а понекогаш и во уста;
  • бледило или цијаноза на лицето;
  • испакнати очи, како и црвенило и болка во нивната област;
  • оток и отекување на лицето по повреда на главата - ова е секогаш повод да се свртиме кон "брза помош" без одлагање.

Како да се отстрани отокот од очите и лицето

Но, со оние отоци што не предизвикуваат страв, можете да се обидете сами да се справите. Звучи парадоксално, но со цел да се подобри метаболизмот на телото, треба да пиете многу вода. Да, во случај на недостаток на влага, телото презема мерки за да го акумулира. Но, ние зборуваме само за чиста вода, но кофеинирани пијалаци, како алкохол, солена и пушечка храна, предизвикуваат подуено лице.едем причини

Можете да го отстраните со компресирање со ладна вода или мраз. Со векови, добро е да се применат краставички или влажни чај чанти. Често помага дури и на високата перница, која ќе избегне задушеност. И во народната медицина се нуди инфузија корените на глуварчињата. За ова, исушениот корен е земјата, се истури со вода што врие и е дозволено да кисна (пет волумени вода се потребни за еден волумен на коренот). Оваа инфузија за лекување се зема во текот на ноќта и веднаш по спиењето.

Ако имате отечено лице, тогаш компир маска, исто така, ќе ви помогне. За тоа, Бришење на сирење клубенот и се стави на кожата. По натопување околу 20 минути, маската се исплакнува. Истиот ефект го дава и сокот од компирот, во кој треба да ја навлажнете салфетката, да ја примени на проблематичните области најмалку 15 минути.

Открив оток на лицето, запомнете дека ова не е болест, туку само последица на некои повреди во телото, па бидете внимателни и внимателни. Консултирајте се само со лекар и не дозволувајте проблемот со отеченато лице да ве допрат!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хидротаракс белодробни: причини, симптоми и третманиХидротаракс белодробни: причини, симптоми и третмани
Отекување на рацете и нозете. Причини, третманОтекување на рацете и нозете. Причини, третман
Оток на нозете. Причини и превенцијаОток на нозете. Причини и превенција
Нозете избиваат. Причина за патологијаНозете избиваат. Причина за патологија
Потечено лице: причини и методи на отстранувањеПотечено лице: причини и методи на отстранување
Зошто коленото е отечено и болно? Причини и третманЗошто коленото е отечено и болно? Причини и третман
Очите изникнаа наутро? Причини за појава на кесиОчите изникнаа наутро? Причини за појава на кеси
Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.
Што може да биде предизвикано од зголемување на црниот дробШто може да биде предизвикано од зголемување на црниот дроб
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
» » Што да направите ако твоето лице е отечено?