obrechye.ru

Некои причини за изнемоштеност и третман на лицето

Појавата на едем често е резултат на вишокот на течност во телото, поради неколку причини. Причините за задушеност на лицето можат да бидат различни - од краткотрајни повреди поврзани со проблемите со отстранување на течности од телото, до сериозни болести. Затоа, периодниот изглед на оток ја сигнализира потребата за преглед на исхраната и начинот на живеење како такви, а нивниот изглед, кој стана редовен, е сериозна причина да се посети лекар.
причините за грчеви во лицетоПревенција на оток

Појавата на едем, а не последица на сериозни болести, може да се спречи со намалување на количината на течност што се консумира ноќе, намалувајќи ја потрошувачката на зачинета, пушена и солена храна. Освен тоа, пожелно е да се зголеми времето за правилен одмор, да се исклучи алкохолот и пушењето.

Причини за грчеви во лицето

Недостатокот на витамини и елементи во трагови, нарушување на исхраната (како резултат на диети), прекумерна работа, алергиска реакција - сето тоа може да предизвика појава на задушеност.

Исто така, постојат повеќе тешки предизвикува задуеност на лицето. Сериозни заболувања кои предизвикуваат оток се прекршување на ендокрините и кардиоваскуларните системи на телото, црниот дроб и бубрезите. Проблеми со срцето, освен оток, придружена со отежнато дишење, и бледо цијанотични изглед - знак на васкуларна болест. На проблемите во работата на бубрезите може да се процени присуството на силен едем на долните очни капаци.

Како да се отстрани отекувањето на лицетоВо секој случај, со честа појава на оток, треба да се предупредат и да се консултираат со лекар за испитување и утврдување на вистинската причина за едемот и неговото елиминација. Како да се отстрани затегнатоста на лицето, искусен специјалист неопходно ќе советува, но постојат неколку начини на традиционална медицина, со користење на која успешно може да се борите со различни видови на едеми.

Народни рецепти

Ако оток на лицето се појавува постојано, подпухнатост ќе им се помогне при природни диуретици.

Инфузија на носат уши: за готвење потребно е да се истура чаша врела вода на лажица сува трева. Дајте два часа за да пиете. Инфузија, која исто така е ефикасен антисептик, се зема пред оброците секој пат на лажица.

Ако причините за задушеност на лицето се покриени со срцеви заболувања, инфузија пченка stigmas. За да се подготви тоа мора да биде една чаша врела вода се става една лажица сушени пченка stigmas и да инсистираат околу три часа. Пијте инфузија препорачана за неколку лажици мед со пауза за два или три часа.
Ако причината за едемот е слаба функција на бубрезите, може да се исчисти со пиење на лажица вода со две капки јајце масло и веднаш да се измие со чаша вода. А залив лист ќе ви помогне отстранување на вишокот на соли од телото, придонесувајќи за појавата едем на лицето. Три или четири лисја се истури со врела вода и пијат инфузија во мали делови во текот на денот.

Употребата на маски од кисела павлака со копра или варен компир ја стимулира циркулацијата на крвта и ја отстранува отежнатоста од лицето.

подпухнатостЧувајте ја вашата кожа здрава. Често, излезе надвор и се мие со чиста вода.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причините за појавата на Едем под очитеПричините за појавата на Едем под очите
Како да се отстрани вишокот вода од телото: да се ослободи од отокКако да се отстрани вишокот вода од телото: да се ослободи од оток
Како да се отстрани водата од телото и да живее без отокКако да се отстрани водата од телото и да живее без оток
Очите изникнаа наутро? Причини за појава на кесиОчите изникнаа наутро? Причини за појава на кеси
Едем на очните капаци. Кој е третманот?Едем на очните капаци. Кој е третманот?
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
Што е отекување на рацете. Причини за болестаШто е отекување на рацете. Причини за болеста
Мустаќи девојки како да се ослободи?Мустаќи девојки како да се ослободи?
Течност во белите дробови. Што е тоа и кои се причинитеТечност во белите дробови. Што е тоа и кои се причините
Пукнатини на главата, лицето и носотПукнатини на главата, лицето и носот
» » Некои причини за изнемоштеност и третман на лицето