obrechye.ru

Херпес. Третман и превенција

Херпесот е заразна болест која се манифестира во форма на мали везикули. Болеста е локализирана главно на усните и гениталиите, но може да се појави и на други делови од телото. За жал, непријатниот херпес, чиј третман влијае само на симптомите, не може целосно да се излечи.Третман на херпес

Лекови

Вреди да се повтори дека е невозможно целосно да се отстрани вирусот од телото, но доволно е лесно да се елиминира чешање, горење и црвени меурчиња. За да го направите ова, користете локални масти и креми, како и таблети. Меѓутоа, тие не бараат долгорочна употреба, сепак, откако првото појавување на херпесот треба постојано да биде во кабинетот за лекови. Како по правило, симптомите на болеста се манифестираат одеднаш, и колку побрзо започне третманот, толку побрзо ќе заврши.

Ако имате херпес? Лекот за лекување ќе биде ефикасен со такви масти како што се Zovirax, Famvir и други. Овие лекови не само што можат да ги намалат симптомите, туку и да го намалат бројот на рецидиви.

Фолклорен третман

Средствата на традиционалната медицина, како лекови, се доста ефективни. Единствената разлика е времето по кое симптомите ќе бидат целосно елиминирани. Како по правило, лековите почнуваат да дејствуваат веднаш, постепено го намалуваат осипот. Народните третмани не се вршат неколку дена, по што поминува херпес. Третманот дома може да биде како што следува:

  • Меурчиња треба да се подмачкуваат најмалку три пати дневно со валоцин, третманот треба да трае неколку дена се додека симптомите не исчезнат;

  • тоа им помага на почетокот на болеста на ушната маст, што треба да се примени на воспалените области со памук. Ако херпесот е во првата фаза, а потоа два дена по третманот на осипот на овој начин, нема да остави трага -Херпес симплекс третман

  • каланхое сок Потребно е да се примени еден ден неколку пати се додека херпесот, чиј третман ќе трае околу три дена со овој метод, целосно не се повлекува;

  • супресија на вирусот на херпес е можно со помош на полифенолни супстанции содржани во гранките на малина. За да се подготви лековита маст, треба да се намали неколку гранки, да се исплакнат добро и да се џвака. Тогаш добиената чорба редовно ја подмачкува погодената област;

  • ако едноставен херпес се појави на усните, може да се третира со мелени лук, нанесена на воспалената област.

Превенција на херпес

Херпес вирусот живее во секоја личност. До одредено време, тој е во Херпес дома третманпасивна форма, без да се покаже себеси. Кај многу луѓе, болеста не започнува, а некои страдаат од непријатни чувства и грди исип. Причината поради која вирусот одеднаш станува активен, по што не остава човек до крајот на животот, научниците не се целосно проучени. Едно е сигурно: ако ја спречите болеста, тогаш херпесот ќе остане во пасивна форма.

Најважна превентивна мерка е одржувањето на имунитетот. Само со слабеење вирусот добива право на живот. Исто така, нејзиниот развој се промовира со катарлални болести, хипотермија и воспалителни процеси. За да не почнете со херпес, чија терапија ги ублажува само симптомите, треба да го следите вашето здравје, да јадете правилно и целосно. Се препорачува да не се бакнуваат луѓе кои имаат болест на усните.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вагинален херпесВагинален херпес
Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.
Генитален херпес кај мажи: третманГенитален херпес кај мажи: третман
Херпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекувањеХерпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекување
Херпес зов: симптоми, третман, причини за болестаХерпес зов: симптоми, третман, причини за болеста
Херпес во устата: хроничен пат на патологијаХерпес во устата: хроничен пат на патологија
Херпес гениталии: причини и третманХерпес гениталии: причини и третман
Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?
Креми и мази - третман на херпес народни лековиКреми и мази - третман на херпес народни лекови
Блистер на усната, во препоните и на гениталиитеБлистер на усната, во препоните и на гениталиите
» » Херпес. Третман и превенција