obrechye.ru

Зошто моето лице одеднаш се зголеми?

Најголемиот дел од болестите на лицето се рефлектираат на неговото лице. Особено, тие се манифестираат во форма на подпухнатост.

потечени лице

Ако лицето е отечено, причината може да биде акумулација во телото на вишокот на течност. Овој процес може да биде провоциран:

- несоодветно внесување на витамини и минерали;

- разни видови на болести;

- неурамнотежена исхрана;

- премногу работа;

- погрешен начин на живот;

- дисфункции на системот на крвните садови и срцето, ендокриниот;

- нарушувања во работата на бубрезите и црниот дроб.

Ако лицето е отечено и постои недостаток на здив, тогаш причината, најверојатно, лежи во патологијата срцевиот мускул. Вознемиреноста, обележана со цијанотичен бледило, е знак на васкуларна болест. Чанти под очите укажуваат на дисфункција на бубрезите.

отечени лицето алергија

Ако дишењето е тешко и лицето е црвено и отечено, алергијата те прави свесни за себе. Манифестацијата на овие симптоми предизвикува особено непријатност, бидејќи појавата на лице страда. Отекувањето на лицето со алергиска реакција може да биде причина за манифестација на Quincke-ова болест. Овој синдром бара специјалист за итни случаи. Алергија, изразена во отекување на лицето, тоа може да биде резултат на реакции на лекови, постапката за трансфузија на крв, одредени видови на производи, како и каснувања од инсекти.

Од она што го отекува лицето на здрави луѓе? Причината за овој феномен може да стане постојана исхрана или глад. Вознемиреност е можна ако се појави нарушување на спиењето.

Ако отечено лице наутро, тогаш ова може да биде последица на злоупотреба на алкохол во претходната вечер. Исто така може да биде и непријатна перница.

Ако лицето е отечено, ова може да укаже на тромбоза на шуплива горната вена. Вознемиреност е исто така често последица на појавата на заразна болест на крајниците или синусите на синусите. Тумори на лицето се придружени и ендокрини заболувања.

Ако се појави овој проблем, консултирајте се со специјалист за совет. Тој, врз основа на дијагнозата, ќе назначи индивидуален курс на третман на патолошкиот процес. Паралелно со ова, можете да примените разни методи и алатки кои помагаат да се елиминира отокот.

од она што го отекува лицето

Пред сè, потребно е да се следи количината на сол што влегува во телото на пациентот. Овој минерал е пречка за повлекување на течности. Во рок од еден ден се препорачува консумирање на не повеќе од три грама сол. Покрај тоа, производите кои содржат течност во телото треба да бидат исклучени од дневниот оброк. Пушените и киселиштата, маринадите и конзервиите треба да направат алтернатива на јаболка и моркови, лубеници и агруми. Времето на вечерен оброк не треба да биде доцна, често подпухнатоста на лицето е последица на токму тоа.

Ако патологијата, изразена во туморот на лицето, станува акутна, тогаш треба да се користат диуретици, кои може да послужат како хербални инфузии. Шумлив лушпа на лековити растенија носат уши, кој исто така има антисептички својства.

Кога отекување на лицето предизвикано од болести на срцевиот мускул, се препорачува инфузија, направена од жито stigmas со додавање на мед.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто моето колено се зголемува?Зошто моето колено се зголемува?
Потечено лице: причини и методи на отстранувањеПотечено лице: причини и методи на отстранување
Зошто коленото е отечено и болно? Причини и третманЗошто коленото е отечено и болно? Причини и третман
Склероза на церебралните крвни садови може да се спречи!Склероза на церебралните крвни садови може да се спречи!
Што е инфилтрација на масни црн дроб?Што е инфилтрација на масни црн дроб?
Што е алкохолна кардиомиопатија?Што е алкохолна кардиомиопатија?
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
Железо во вишок во телото: што е причината?Железо во вишок во телото: што е причината?
Болести на тироидната жлезда кај жени, симптоми на болестБолести на тироидната жлезда кај жени, симптоми на болест
Вегето-васкуларна дистонија, што е тоа - симптом или болест?Вегето-васкуларна дистонија, што е тоа - симптом или болест?
» » Зошто моето лице одеднаш се зголеми?