obrechye.ru

Болки во црниот дроб: симптоми, превенција и третман на нејзините болести.

Еден од најголемите и најважните органи на човечкото тело е црниот дроб. Во текот на денот, на црниот дроб лачи 1-1,5 литри на жолчката, кој е вклучен во дигестивниот процес, го стимулира колонот подвижност и се распаѓа масти. Вклучувањето на црниот дроб во варењето е нејзина главна функција во човечкото тело. Сепак, тој исто така врши и секундарни функции: бариера и учество во метаболизмот.

бариерната функција претставува помине низ црниот дроб крвта богата со хранливи материи се апсорбираат во цревата и желудникот. Постојат расцепат хемикалии неутрализира отрови и алкохол, уништи вируси, бактерии и инфекции. Сега станува јасно зошто црниот дроб толку често боли. Покрај тоа, црниот дроб лачи како важни компоненти за телото како. Гликоген, албумин глобулини, итн Тие се произведени од јаглехидрати, витамини, протеини и масти содржани во крвта. Следи едноставен заклучок дека црниот дроб делува како филтер помеѓу циркулаторниот и дигестивниот систем, како и извор на хранливи материи. Кога боли црниот дроб во човечкото тело се случи неуспеси работа на кардиоваскуларниот систем и други системи.

Од главната симптоми на заболување на црниот дроб може да се разликуваат: гадење, слабост, општа слабост, горчина во устата, болка во десниот хипохондриум, жолтица на кожата, слаби резултати, итн. Ако боли во црниот дроб, што треба да направите - неопходно е да побарате помош од лекар кој, во зависност од симптомите, ќе препише одреден преглед и тестови. Врз основа на истражувањето, можете да направите дефинитивни заклучоци и да пропишете ефикасен третман. Сите заболувања на црниот дроб се класифицирани во две групи: губење на своите клетки (хепатитис, цироза на црниот дроб, итн), нарушување на празнење жолчката (малигни тумори, холелитијаза , итн.) Покрај тоа, доста често симптомите на заболување на црниот дроб се невропсихични нарушувања. Таквите нарушувања се изразуваат со инхибиција и раздразливост, кои се јавуваат како резултат на труење и интоксикација со билирубин. Поради такви труења, ризикот од пациент кој паѓа во кома се зголемува. Затоа, кога црниот дроб е болен, време е да се дијагностицираат и третираат таквите болести.

Превенција на заболување на црниот дроб.

Најефективна превенција заболување на црниот дроб е максималното намалување на штетните ефекти врз него. Најштетен ефект врз ова тело е алкохолот. Дури и употребата на алкохол во мали дози предизвикува телото да работи за абење, а неговата честа употреба брзо доведува до уништување на црниот дроб. Дури и поголема штета е предизвикана кога пиете алкохолни пијалоци со масна храна, како што е шаш-кебаб. Ако црниот дроб не боли уште, тогаш е неопходно да се ревидира вашата исхрана и да се исклучи од него честа употреба на масна храна. Потребно е што помалку можно да се јаде пржено во нафтени производи, масни парчиња месо. Најпогодно е печена и варена храна, зеленчук и овошје, подобро е да се одбие од остри зачини и адитиви. Кога тешки товари на црниот дроб за превентивни цели, корисно е да се користат хепатопротектори и ензимски препарати.

Колку што е можно, препорачливо е да се јаде храна која содржи витамини за црниот дроб. Тука спаѓаат: ореви, морска леб, дива јагода, кучешка роза, рибизла. За да се избегне болка во црниот дроб, потребно е да се јаде храна богата со елементи во трагови како што се селен и цинк. Тие се наоѓаат во ф`стаци, морска храна, пченица, јајца, риба, броколи, лук. Доста често, причина за рак и цироза на црниот дроб е хепатитис. За да се спречат овие болести, задолжително е да се вакцинираат против хепатитис.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Која страна се наоѓа во црниот дроб?Која страна се наоѓа во црниот дроб?
Болест на црниот дроб, како да се боримеБолест на црниот дроб, како да се бориме
Кои се заболувањата на црниот дроб и нивните симптоми?Кои се заболувањата на црниот дроб и нивните симптоми?
Болести на внатрешните органи. Дифузни промени на црниот дробБолести на внатрешните органи. Дифузни промени на црниот дроб
Што може да биде предизвикано од зголемување на црниот дробШто може да биде предизвикано од зголемување на црниот дроб
Стеатозата на црниот дроб е придружник на прекумерна тежинаСтеатозата на црниот дроб е придружник на прекумерна тежина
Фиброза на црниот дроб: причини, видови, третманФиброза на црниот дроб: причини, видови, третман
Болка во црниот дробБолка во црниот дроб
Кога е ултразвукот на црниот дроб?Кога е ултразвукот на црниот дроб?
Можен проблем со црниот дроб. Симптоми на повреда на неговите функцииМожен проблем со црниот дроб. Симптоми на повреда на неговите функции
» » Болки во црниот дроб: симптоми, превенција и третман на нејзините болести.