obrechye.ru

Glystoynnye лекови за мачки и кучиња

Секој сака сопственик знае дека грижата за четириножни миленичиња се намалува не само на хранење и прошетки, но исто така и за вакцинација, рана дијагноза на паразитски инфестации, нивниот третман и превенција. Овие мерки можат да обезбедат добро здравје на вашите миленици, а вие - удобноста на живеење заедно во истата куќа.

Сопственици на домашни миленичиња знаат дека тоа е неопходно дека голем број на болести демнат своите миленици на секој чекор, а еден од најчестите е бот. Оваа паразитарна болест е предизвикана од црви или хелминти. За борба против нив, постојат антихелмински препарати за мачки, на пример, "Фетел". Оваа алатка е пропишана од ветеринари за 1 таб. на 3 кг тежина.

Сопственикот на животните не ги забележува секогаш знаците на болеста во почетната фаза, бидејќи честопати не се придружени со надворешни знаци. Само со прогресија, можете да видите дека вашето домашно милениче почнува да губи тежина, го менува апетитот, може да се појави течна столица.

Црвите се многу опасни, можат негативно да влијаат на внатрешните органи на животното, значително го намалуваат имунитетот. Покрај тоа, некои видови на црви се пренесуваат од животно на човек, што не е помалку опасно, особено ако во куќата има мали деца.

Домашни претставници мачка семејство Повеќето болести (до 60%) се предизвикани од хелминтизи. Најчестите нематоди се предизвикани од кружни црви. Оваа група на патогени влијае на дигестивниот тракт и може да биде причина за разни болести.

Поразот на хелмините со асимптоматски проток ќе помогне да се утврди ветеринарот сигурно. Откако ќе се утврди дијагнозата, можно е да се одлучи кои антихелмински препарати за мачки ќе одговараат на вашето домашно милениче.

Денес постојат многу алатки за спречување и контрола на хелминтијаза кај домашни животни. Како по правило, ова се антихелмински препарати за мачки и кучиња со мултикомпонентен состав кој веднаш дејствува на различни видови на паразити. Ефикасно и многу популарно е лекот "Празител". Таа има штетно дејство врз сите видови на хелминти. Се користи за превенција на нематодоза и забозија кај возрасни мачки и кај мачиња. За да се примени лекот не е потребна исхрана со глад, неговото милениче се дава со утринско хранење. Тоа е безбедно за здравјето на животните и е погодно за сите раси на мачки, како и за кучиња. Се произведува во форма на суспензија и таблети.

Суспензијата се вбризгува со диспензерот на шприц кон коренот на јазикот, таблетите се додаваат во исхраната. Превенција на инфекција се препорачува 1-3 р / месец. Повторното назначување не е потребно, само една инекција е доволна. Со истиот принцип, средствата се "Дирофен" (1 таб / 5 кг тежина), "Паразид" (1 ат. 3 кг тежина).

Glystonnye средства се назначени за отстранување на паразити од телото и дејствува директно на нив, без изложување на животните да ризикуваат. Постојат групи на лекови дизајнирани да се борат само со лента или само со roundworms. Таквите антихелмински агенси често бараат прелиминарна подготовка на телото. Ова е исхрана со глад, која се одржува 1-2 дена, како и дополнителен прием лаксативи. За кучињата, сеуште користете фолклорен начин, како семки од тиква или лушпа од лук во млеко.

Исто така, постојат специјални антихелмински препарати за кученца. На пример, препаратот "Празител" (суспензија - 1 ml на 1 кг тежина). Не помалку популарна е дрогата "IN-AP Complex", што претставува пад од хелминци (круг и лента). Овој агенс се применува на гребенот на животното. Лекот "Азинокс" е наменет за ослободување од паразити и е пропишан со брзина од 1 таб. 10 кг тежина. Glystomonnye лекови за кученца ќе им овозможи на вашето домашно милениче да расте здрава, ако се применува навремено.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ветеринарна клиника (Северодвинск): опис, адресаВетеринарна клиника (Северодвинск): опис, адреса
Какви вакцини прават маче и зошто?Какви вакцини прават маче и зошто?
Како да се отстранат болви од мачки? Добар советКако да се отстранат болви од мачки? Добар совет
Vlasyoney кај мачки - опасна паразитарна болестVlasyoney кај мачки - опасна паразитарна болест
Третман на helminthiases: подготовка `Milbemax` за мачкиТретман на helminthiases: подготовка `Milbemax` за мачки
Мачки. Што го одредува животниот век на животните?Мачки. Што го одредува животниот век на животните?
Црви кај мачки. Третман на болестаЦрви кај мачки. Третман на болеста
`Drontal` за мачки: упатство за употреба (коментарите)`Drontal` за мачки: упатство за употреба (коментарите)
Надворешни паразити кај мачки и кучињаНадворешни паразити кај мачки и кучиња
Внимавајте, црви кај мачки!Внимавајте, црви кај мачки!
» » Glystoynnye лекови за мачки и кучиња