obrechye.ru

Природата ќе ви помогне: лекови за акни, дома се користат

акни лекови домаАкни, акни, акни, Нешто што се појавува на твоето лице може да го вознемири никого. Нивното присуство укажува на многу можни проблеми, а со несоодветен третман, деликатна кожа на лицето може да се оштети со лузни. Првото нешто што може да се советува со овој проблем е да се консултира специјалист (дерматолог). Исто така, меѓу аптеките фондови можете да најдете многу лекови од акни. И, конечно, постојат акни лекови, дома варен. Се разбира, ниеден зборувач не може самостојно да се справи со проблемот со црните глави за неколку пати. Затоа, борбата против оваа болест мора да се претвори во систем. Но, пред сè, потребно е да дознаете причина за појава на акни и да се елиминира.

Причини за појава на акни

При изборот на домашен лек за акни, треба да се продолжи од причината за појавата на болеста, која може да биде:

 • реструктуирање на хормоналниот систем во адолесценцијата;
 • разни нарушувања во исхраната: вишок на животински масти, многу зачини, лудост за алкохол, кафе;
 • чести запек;
 • нервни нарушувања;
 • нарушување на ендокриниот систем;
 • Болести на тироидната жлезда;
 • несоодветна нега на кожата.

Така, заедно со специјалист, прво да дознаете и да ги елиминирате причините за појава на акни, одберете ја вистинската нега на кожата и дополнително систематски користете лекови за акни дома.

дома лек за акниСистем за лекување

За да се ослободи од црните глави, се препорачува да се мие со ладна вода - ова нормализира работата на лојните жлезди. Може да се мие со катран сапун, а потоа да ја подмачкувате кожата со лесен крем кој не ги заглавува порите. Сенско сапун не многу пријатен мирис, но бреза катран е прекрасен народен лек против акни. По миењето со сапун, може да ја избришете кожата со разни билни декорации: камилица, календари, целандин и др. Можете да ги советувате таквите средства за акни, дома:

 • мијат силно иритирана кожа овесни снегулки, наместо сапун (лажица снегулки се посипува врела вода и оставете да се издувам, нежно тријте агент кожата, исплакнете);
 • избришете неговото лице со лушпа на бреза пупки, kalinovym сок, краставица лосион, лушпа на конуси од хмељ, кантарион;
 • смачкана тиква или нејзиното замрзнато парче исто така се користи за триење на кожата на лицето;
 • маски направени од глина или безбојна хена - одлично средство за сушење;
 • Прочистувањето и стеснувањето на порите е олеснето со маската на белка од јајце.

Средствата за акни дома може да се користат не само надворешно, туку и внатре. Главната работа е да се јаде правилно, вклучително и во исхраната овесна каша најмалку 3 пати неделно. Важно е да пиете повеќе вода и зелен чај, помалку кафе и да исклучите алкохол. Можете да користите инфузии од различни билки, на пример, целадин. Една лажица билки налејте половина литар врела вода и дозволете да пијалак. Земете половина чаша 4 пати на ден пред јадење.

народни лекови за акниВие не треба да пробате сè за себе. Како што веќе рековме, проблемот се решава со систем на процедури. Подигање на вистинската нега на кожата, прилагодување на храната, неколку пати неделно, маски за лице и користење на избраниот народен лек, наскоро можете да се збогувате со омразените мозолчиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ефикасен третман на акниЕфикасен третман на акни
Акни. Што е тоа, и како да се ослободи од овој проблем?Акни. Што е тоа, и како да се ослободи од овој проблем?
Причините за акни на лицето и како да се ослободат од нивПричините за акни на лицето и како да се ослободат од нив
Салицилен алкохол против акни. Карактеристики на апликацијатаСалицилен алкохол против акни. Карактеристики на апликацијата
Chatterbox од акни - дали е ефективен?Chatterbox од акни - дали е ефективен?
Како да се ослободите од мозолчиња домаКако да се ослободите од мозолчиња дома
Што помага со акни: ние ја отфрламе грдата кожаШто помага со акни: ние ја отфрламе грдата кожа
Базирон од АкниБазирон од Акни
Мазна цинк за акниМазна цинк за акни
Ефикасна маст од акниЕфикасна маст од акни
» » Природата ќе ви помогне: лекови за акни, дома се користат