obrechye.ru

Како да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изглед

Секој знае дека има најчувствителната кожа околу очите. Ова е најстариот нежни и нејзините области кои бараат поголемо внимание, внимателен и редовно одржување. Причините за појава на едем на очните капаци може да биде многу различни - слаба исхрана, постојан стрес, емоционален стрес, загадување, замор и други.

како да се отстрани отокот од очите

Како да се ослободи отокот од очите? Се разбира, подобро е да не им дозволите да се појават од самиот почеток. Прво, треба да обрнете внимание на вашата позиција за време на спиењето. Препорачливо е дека за време на ноќниот одмор главата се крева малку над трупот.

Одамна, оние кои бараат начини за отстранување на оток од очите, користат за оваа цел обична маса сребро. Лажицата е најзгодно во овој поглед: наутро треба да се применат на проблематичните области. Главната работа не е да притиснете премногу напорно.

Компирот е ефикасен лек за борба против оток. Крпи на суровини корен може да се примени на очите околу 20-25 минути. Алтернативно, можете да го користите пире од компири за оваа намена. И некои tinder компири, се мешаат со зелена (копар или магдонос), а исто така се применуваат мешавина на очите. Погоден дури и за обичен сок од компири: памучна вата, натопена во неа, треба да се чува за 10-15 минути на очните капаци.

брзо отстранување на оток од очите

Како да се отстрани отокот од очите, вистински незаменлив асистент може да се смета за паричка. Лушпа на медицински бои треба да се инсистира под капакот околу 10-15 минути, потоа се нанесува на очите на памучна волна натопена во неа.

Одличен асистент може да биде кралица на цвеќе - роза. Нејзините ливчиња истураат чаша стрмни врела вода и инсистираат на половина час. Завршената тинктура на очите избрише 2-3 пати на ден.

Веројатно, секоја куќа ќе има кеси за чај. Малкумина знаат, но чајот е исто така многу ефикасен лек за отекување на очите. Саките мора да се прелеат со врела вода. Потоа се лади во замрзнувачот. За очите, ладените пакети се чуваат 8-10 минути.

Што ако ми треба брзо да го отстранам отокот од очите? Во овој случај постојат неколку народни рецепти. Прво, можете да прикачите парчиња ладни краставици на твоите очи. Тоник и освежувачки ефект има самиот краставица. Можете да го користите белиот јајце - тоа не само што ќе го олесни отокот, туку и ќе ја насладува кожата со корисни материи и ќе помогне да се направи тендер и мазна. Белки од јајца тепани за пена, а потоа се применува на кожата околу очите како нормална маска. Извонреден резултат може да се добие со примена на млеко компресира (млеко, исто така, треба да биде ладно). Тука сè е едноставно: навлажнуваме памук од памучна вата, а потоа се нанесуваме на оток од пет до седум минути. На крајот од постапката, треба да се измиете со ладна вода и да нанесете крем на кожата.лек за оток на очите

Исто така, постојат неколку докажани рецепти за маски, кои ќе бидат многу корисни за оние кои се во потрага по начин да се отстрани отекување на очите. На пример, можете да се меша 2 лажички павлака со една лажичка рендан магдонос. Пред очите на маската држи околу дваесет минути, а потоа измијте го со многу ладна вода. И тука е уште еден рецепт за "вкусни" маски: газа кеси завиткани во обична кајмак и да ги чуваат во проблематични области за десет минути.

И како се занимавате со оток во окото?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причините за појавата на темни кругови под очитеПричините за појавата на темни кругови под очите
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?
Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за децаАко очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца
Очите изникнаа наутро? Причини за појава на кесиОчите изникнаа наутро? Причини за појава на кеси
Едем на очните капаци. Кој е третманот?Едем на очните капаци. Кој е третманот?
Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.
Модринки под очите како да ги отстраните: корисни советиМодринки под очите како да ги отстраните: корисни совети
Кругови под очите. Причина за појаваКругови под очите. Причина за појава
Ако имате темни очни капаци, што значи тоа и како да се справите со тоа?Ако имате темни очни капаци, што значи тоа и како да се справите со тоа?
» » Како да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изглед