obrechye.ru

Херпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекување

Херпесот на половите органи, причините поради кои жените ќе бидат наведени овде, е многу подмолно, а понекогаш и опасно, болест. Неопходно е да се разбере како болеста се манифестира и како да се бори против него.

Херпес генитални причини кај жените

Херпес: причините за болеста и преносот

И така, што е херпес половина од органите, причините за кои жените ќе бидат опишани малку подоцна? Тоа е вирусна болест која инфицира прилично голем број луѓе. Во принцип, вирусот на херпес тивко живее во организми на повеќе од 80% од луѓето. Но, почесто се случува на усните или мукозните мембрани на устата. Но гениталната форма не е толку често. Вреди да се спомене дека еднаш во телото еднаш, вирусот живее таму целиот свој живот.

Сега, за тоа како се пренесува херпесот на половите органи, причините кај жените манифестации кои, како што стана јасно, лежат во активноста на вирусот. Главниот начин на пренесување е сексуален. Ризикот од инфекција се зголемува со незаштитен секс, и со чести промени во партнерите. Поретко е начинот на пренесување, на пример, преку општо предмети од лична хигиена (ова е можно во присуство на лезии на кожата кај пациентот и заразени).

Во врска со рецидивите, во овој случај, херпесот на половите органи на причината кај жените е поинаков. Ние ги набројуваме главните фактори кои можат да предизвикаат повторлива болест:

 • намален имунитет,
 • премногу работа и стрес,
 • тешка хипотермија,
 • неодамна пренесени болести,
 • други инфекции кои влегле во телото.

симптоми на херпес симплекс

Симптоми на болеста

Значи, како се манифестира херпесот на половите органи? Симптомите на болеста се следните:

 • Појавата на црвени меурчиња исполнети со матна течност. Најчесто тие се наоѓаат во вагината, внатрешна страна на колковите или анус. Тогаш меурчиња се распрснуваа, се формираа кора.
 • Чешање и горење на местото на локализација на осипот.
 • Горење и пецкање за време на мокрењето.
 • Општо влошување на состојбата.
 • Проширување на соседните ингвинални лимфни јазли.
 • Значително зголемување на температурата.

Третман на херпес генитални органи

Како да се третира херпесот половина од органите кај жените? Како што стана јасно, нема да биде можно целосно да се елиминира болеста. Но, можете да ги прикриете симптомите и да го намалите бројот на рецидиви.

Како главна терапија се користи антивирусни агенси, на пример, лекот "Ацикловир". Понекогаш е индициран локален третман, со цел да се намали болката и чешање во погодената област. Ако рецедивите се премногу чести, тогаш се спроведува имунотерапија, односно лекови кои го зајакнуваат имунитетот.

Превенција

херпес на гениталните органи кај женитеЗа да не се инфицираат со херпес, треба да се избегне незаштитен секс и чести промени на сексуалните партнери. Но, избегнувањето на рецедив ќе биде потпомогнато со отфрлање на сите лоши навики, правилен и здрав начин на живот, правилна исхрана и активности насочени кон зголемување на имунитетот. Тогаш ризикот од чести повторувања на болеста ќе биде значително намален.

Можете само да го додадете тоа за да ја поставите вистинската дијагноза и да назначите компетентен и ефикасен и правилен третман само по лекар по тестовите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Херпес на вратот: причини и методи на лекувањеХерпес на вратот: причини и методи на лекување
Херпес на лабиите. Третман и превенцијаХерпес на лабиите. Третман и превенција
Вагинален херпесВагинален херпес
Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.
Гениталниот херпес во бременоста е опасна болестГениталниот херпес во бременоста е опасна болест
Генитален херпес кај мажи: третманГенитален херпес кај мажи: третман
Ацикловир во бременостАцикловир во бременост
Херпес во устата: хроничен пат на патологијаХерпес во устата: хроничен пат на патологија
Херпес гениталии: причини и третманХерпес гениталии: причини и третман
Креми и мази - третман на херпес народни лековиКреми и мази - третман на херпес народни лекови
» » Херпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекување