obrechye.ru

Како да се отстрани отекувањето на нозете: практичен совет

Како да се отстрани отекувањето на нозете? Ова прашање е позаинтересирано за жените отколку за посилниот пол. Впрочем, од прекумерната акумулација на течност во долните екстремитети, повеќе жени страдаат, особено за време на "интересниот" период. Но, покрај бременоста, оток на нозете постојат и други причини. Во секој случај, таквата манифестација треба силно да го предупреди лицето. Во исто време, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар, кој по личен преглед, како и серија на тестови треба да се јавите на пациентот вистинската причина за оваа непријатна појава.како да се отстрани отокот на нозете

Но, како да се отстрани отокот на нозете себе, ако не постои начин да се посети лекар во блиска иднина? За такви случаи, постојат неколку медицински и народни методи кои овозможуваат брзо решавање на овој проблем. Да ги разгледаме некои од нив подетално.

Како да се отстрани отекувањето на нозете со лековикако да се отстрани едемот на нозете

1. Диуретици. Такви таблети може да се најдат во речиси секоја аптека. Ако не сакате да земате лекови и консултирајте се со Вашиот доктор, тогаш наместо апчиња можете да употребите природни лекови во форма на уролошка колекција, како и самостојна лушпа на плодовите од боровинки или боровинки (по желба, може да се консумираат свежи). Покрај тоа, лесен диуретик ефект и да имаат такви пијалоци како каракада или зелен чај.

2. Исто така, треба да се напомене дека одговорот на прашањето за тоа како да се отстрани оток во нозете, и може да послужи како употреба на фармацевтски масти, со што се елиминира овој проблем прилично брзо. Добиената крема во мали количини е пожелно да се примени на отокот место со масажа светлина движења секоја вечер пред спиење. Типично, овие масти содржат ментол, кој не само што значително го намалува отокот, туку и го подобрува протокот на крв.

Како да се отстрани отокот на нозете со помош на народни лекови

колку брзо да се отстрани отекувањето на нозете

1. За да се отстрани овој проблем, многу луѓе користат процедури за вода. За таа цел неопходно е да се полиетилен карлицата, истурете го студена вода (температура не треба да биде под 25 степени, инаку лице може едноставно), а потоа се намали на задните нозе и ги држат таму за петнаесет минути (може да биде малку поголем) . По ваквите мерки, отекувањето на долните екстремитети малку ќе се намали. Патем, наместо базен со вода, може да се земе само контраст туш.

2. За да се ослободи од едемот на нозете, исто така се препорачува да се користат лосиони. За да го направите ова, треба да разредете една голема лажица јаболков оцет во обична вода за пиење. Потоа натопете се во добиената течна крпа, која во иднина треба темелно да ги избрише нозете. Сепак, на овој метод им е дозволено да користат само оние кои не се склони кон алергиски реакции. Покрај тоа, да се создаде овој лосион не е пожелно да се примени оцетна суштина, бидејќи ефектот од тоа сè уште нема.

Пред да брзо отстранете отекување на нозете со традиционална медицина или народни лекови, сепак се препорачува да се посети лекар (особено бремени жени). Впрочем, ваквото отстапување може да биде симптом на дисфункција на бубрезите или други органи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бременост на нозете: причина, третман, симптомиБременост на нозете: причина, третман, симптоми
Отекување на нозете за време на бременоста - што да направите за тоаОтекување на нозете за време на бременоста - што да направите за тоа
Отекување на рацете и нозете. Причини, третманОтекување на рацете и нозете. Причини, третман
Слабост во нозете: причини и последициСлабост во нозете: причини и последици
Силно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемотСилно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемот
Зошто топлината отекува околу нозете, како да се ослободат тензиите во вашите екстремитети?Зошто топлината отекува околу нозете, како да се ослободат тензиите во вашите екстремитети?
Нозете избиваат. Причина за патологијаНозете избиваат. Причина за патологија
Неговите нозе беа многу потечени. Што треба да направам? Превенција и третман на задушеностНеговите нозе беа многу потечени. Што треба да направам? Превенција и третман на задушеност
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
Надуени нозе: причина за проблемот и како да се решиНадуени нозе: причина за проблемот и како да се реши
» » Како да се отстрани отекувањето на нозете: практичен совет