obrechye.ru

Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца

Причини за оток на очитеВие сте загрижени отекување на окото? Причините за болеста може да бидат различни. Најчеста е манифестацијата на болеста. Ова може да биде и хепатална инсуфициенција, и нерамнотежа во метаболизмот и воспалителни процеси, како и зголемена аденоиди, и други заболувања. За да ги утврдите причините за отекување на очите кај детето, треба да побарате лекарска помош од доктор.

Едемот може да биде и не е поврзан со заболувања. Може да настане поради алергиска реакција на прехранбени производи или на ефектите од околината. Ако детето има отечени очи, причината може да биде скриена дури и во детски крик што предизвикува црвенило и оток.

Наследна предиспозиција е, исто така, веројатна причина за појава на подпухнатост. Ако родителите се наклонети отоци под очите, детето може да ја наследи оваа патологија од нив.

Кога детето отекува околу очите, причините можат да бидат скриени во замор. Долг престој на компјутерот, работа под слаба осветленост, долго гледање на карикатури или филмови, читање списанија или книги - сето тоа влијае на замор на видот на децата. Задршката на течности, исто така, може да предизвика оток во очите и другите органи на детето.

Ако постои нарушување на спиењето, постои можност за едем, бидејќи режимот, како и исхраната, е од голема важност за целосен развој на детскиот организам.

оток на очите на дететоДејства на родителите

Ако бебето отече очи, причините треба да ги утврди квалификуван специјалист. Влијанието врз отокот може да биде наједноставниот конјунктивитис, или отокот може да индицира дека појавата на болеста е посериозна. Во секој случај, дијагнозата треба да ја направи лекар.

Кога очите на детето се издуват (причините веќе се утврдени и третманот е пропишан), обидете се да го задржите детето често на улица долго време. За здравјето на децата, подобро е да се помине слободното време во шумата, во паркот - каде што воздухот е помалку загаден. Види за придржување кон режимот - бебето треба да легне на време. Намалете го времето гледајќи телевизиски емисии и останување на детето зад компјутерскиот монитор. Храната треба да биде малку под-солена, бидејќи прекумерната количина на сол во храната го одложува вишокот на течност што предизвикува оток во окото во човечкото тело.

Третман со народни методи

Со отежнатост на очите, е дозволено да се користат народни методи на третман кои помагаат да се намали едемот, па дури и да се ослободат од него.оток на око причини

Отстранување на оток е можно со лушпа, која вклучува камилица, низа и ловоров лист. Овие компоненти може да се купат во аптеките. Во една чаша врела вода, истурете на мал дел од секоја состојка. Потоа треба да инсистирате два часа. Дозирање - две супени лажици дневно, се додека поддуводата не се смири.

Друг начин да се отстрани отокот под очите. Ќе се земе 1 лажица цвеќе од камилица и лажичка црн или зелен чај. Сето ова се меша и впие во една чаша врела вода. По 15-20 минути, тампон, натопен во оваа супа, треба да се примени на очните капаци. Ова ќе помогне да се отстрани оток и воспаление под очите. Камилица може да се замени со лисја од нане или боја на вар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Црвени очи кај дете: причини, третман и превенцијаЦрвени очи кај дете: причини, третман и превенција
Напукната око во дете. Ние ги третираме заедноНапукната око во дете. Ние ги третираме заедно
Отекување на рацете и нозете. Причини, третманОтекување на рацете и нозете. Причини, третман
Оток на нозете. Причини и превенцијаОток на нозете. Причини и превенција
Очите изникнаа наутро? Причини за појава на кесиОчите изникнаа наутро? Причини за појава на кеси
Конјуктивитис кај деца. Дијагноза и превенцијаКонјуктивитис кај деца. Дијагноза и превенција
Што да направите ако детето има конјуктивитис: третман, симптоми и причиниШто да направите ако детето има конјуктивитис: третман, симптоми и причини
Постојат модринки под очите. Причини кај децаПостојат модринки под очите. Причини кај деца
Имаше модринки под очите на детето? Причините вреди да се бараат со лекарИмаше модринки под очите на детето? Причините вреди да се бараат со лекар
» » Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца