obrechye.ru

Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?

како да се отстрани отекувањето од очите

Очите можат да изникнат поради разни причини. Тоа може да биде:

  • манифестација на алергија;
  • последица на катаракта или општо вирусно заболување;
  • симптом очни болести;
  • последица на голем број течности пијани еден ден претходно.

Изборот на методот за елиминирање на едемот зависи од причината што ја предизвика. Во секој случај, препорачливо е да се посети лекар: само тој правилно може да ја утврди причината и да пропише курс на лекување. И пред да заминете во поликлиниката, може да се обидете да го отстраните туморот со едноставни средства. Најефективен од нив во повеќето случаи е масажа.

Како да се отстрани туморот од очите со помош на масажа?

Најлесен и најефективен начин е утринска и вечер масажа сесија. На претходно исчистената кожа околу очите, нанесувајте крем (по можност со деконгестиви). Потоа масажа:

  1. Прстите имаат на очните капаци: индексот на надворешниот агол на очите, безимениот во внатрешноста, средината во средината. Ние правиме неколку кругови со светлосни движења (10-15). Прстите во исто време нежно ги држат очните капаци, кои се чини дека "се тркалаат" на окото.
  2. колку брзо да се отстрани отокот од очитеПоаѓајќи од надворешната страна на очите, со анонимни прсти, масирајте ги очните мускули. За ова, ги поставивме на надворешниот агол и меките движења, движејќи се по долниот раб на очната празнина, ние мачкаме мускули. Слично на тоа, ние го мачкаме горниот лак на окуларната празнина.
  3. Анемон прстите малку (10-15) неколку пати притиснете на внатрешните агли на очите. Малку може да ги поместите прстите, масирање на блиското ткиво.

Утринската подпуха може да се отстрани со правење на овие трикови неколку пати. Но запомнете дека треба да избегнувате болни чувства. Притисокот не е силен, движењата се мазни. А сепак: ако е достапно очни болести Масажата може да се изврши само по добивање на дозвола од лекарот што посетува.

Како да се отстрани туморот од очите со помош на билки?

Добро отстранувајте ги едемите на билки. За овие цели, можете да користите нане, мудрец, камилица итн. Тревата (околу една лажица свежа или суво) истурете чаша врела вода, оставете да остане една четвртина од еден час. Вирус, во топла инфузија, натопете го памучниот диск, ставете ги на очите неколку минути.

олеснување на тумор

Како да се отстрани отекувањето од очите со краставица и компири?

Во некои случаи, вообичаените "жители" на кујната се многу ефикасни: компири и краставици. Тие треба да се сечат во многу тенки кругови и да се стават на очните капаци. Можете да направите маска: решетки компири на најмалите ренде, се меша со магдонос уништен со зеленило. Како резултат на чорбата треба да се стави на очните капаци. Намалување на отекување на очите ќе им помогне и сок - компир и краставица. Во свежо исцеден сок треба да се натопени памук влошки, стави на очите. Секоја од овие постапки трае 20-30 минути. Можете да ги комбинирате или да одберете оној што е најефикасен за вас.

Колку брзо да се отстрани отокот од очите?

Најбрзиот метод за намалување на едемот е со триење со мраз. Потребна е некоја подготовка. За ова, минерална вода или супа од билки се истури во калапи и замрзнати. Кога се појавува оток, очните капаци се бришат со добиениот мраз.

Се надеваме дека ќе разберете како да го отстраните туморот од очите. Но, ако овој проблем е постојан, пожелен е специјалистички совет. Често, отокот на очите е само знак на посериозни проблеми.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причините за појавата на Едем под очитеПричините за појавата на Едем под очите
Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.
Торба под око: како да се ослободите од овој проблем?Торба под око: како да се ослободите од овој проблем?
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за децаАко очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца
Надуени горните очни капаци: главните причини и методи за отстранување на проблемотНадуени горните очни капаци: главните причини и методи за отстранување на проблемот
Дали се ослабуваат очите на децата? Веднаш на лекар!Дали се ослабуваат очите на децата? Веднаш на лекар!
Едем на очните капаци. Кој е третманот?Едем на очните капаци. Кој е третманот?
Грижа за трепките во домашни условиГрижа за трепките во домашни услови
Како да се примени кремот околу очите за да се задржи кожата младешки за долго времеКако да се примени кремот околу очите за да се задржи кожата младешки за долго време
» » Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?