obrechye.ru

Што може да биде лек за чистење на црниот дроб?

Црниот дроб е најважниот орган кај едно лице, бидејќи тој е одговорен за тоа чистење на телото од токсини. Затоа, неопходно е постојано да се грижи за неговата состојба. Денес е речиси невозможно да се најдат луѓе кои имаат црн дроб кој е апсолутно здрав. Ако редовно не го употребувате лекот за чистење на црниот дроб, прекумерното паѓање може да доведе до развој на сериозни болести, на пример, холелитијаза, холециститис или дури цироза на црниот дроб.

црниот дроб чистење

Подготовки за елиминација на токсини

На полиците на аптеките денес е претставен голем број разни лекови, а просечниот човек не може лесно да го најде вистинскиот. Најдобар лек за чистење на црниот дроб е оној кој се базира на природни состојки, наместо синтетички, кои можат да ја уништат структурата на клетките на телото. Благодарение на дејството на органските елементи, природниот "филтер" на лицето ја чисти крвта подобро од штетните токсини. Во процесот на терапија, мора да се придржуваме до исхраната, да се откажеме од штетните навики и да се обезбеди соодветен одмор.

Методи за чистење на црниот дроб

Методи за обновување на клетките на организмот:

 1. Популарниот начин.
 2. Фармацевтски третман.

Народен начин на чистење на црниот дробподготовки за чистење на црниот дроб

Принципот на делување на природните лекови се заснова на холертичкиот ефект.

Предности на овој метод на третман:

 • евтина цена;
 • подобрување на гастроинтестиналниот тракт;
 • повлекување на камења од жолчното кесе.

Недостатоци:

 • можно оштетување на здравјето (камењата може да ги заглават жолчните канали, како резултат на тоа, постои потреба од хируршка интервенција);
 • внатрешната содржина на клетките на црниот дроб не се чисти;
 • зголемен ризик од панкреатитис;
 • болни сензации за време на терапија.

Популарни рецепти на бабата

Најпопуларните народни лекови се Херкул со минерална вода. Природни препарати за чистење на црниот дроб може да ги врати клетките на биолошкиот филтер и да ја подобри структурата на ткивата. Чаша сува каша треба да се истури во вечер со вода, оставена преку ноќ и јаде наутро на празен стомак. Овесот има корисен ефект врз целото тело, бидејќи ефикасно ги отстранува штетните супстанции. Вториот популарен метод на само-заздравување е чистење на црниот дроб со масло. Треба да консумирате маслиново масло со сок од лимон. Но, за жал, оваа техника е далеку од безбедна. Лекарите не го советуваат овој популарен метод на само-третман.

чистење на црниот дроб со масло

Медицински метод

Сите лекови за подобрување на функцијата на црниот дроб спаѓаат во две главни категории:

 • Хепатопротекторите, кои вклучуваат "Карсил", "Есенцијале", "Лив 52", "Есливер", "Овесол", "Метионин". Овие лекови се базираат на природни состојки. Нивната фармаколошка активност е дизајнирана да ја стабилизира поставата на клетките на црниот дроб и да ги заштити од уништување. Како по правило, таквиот препарат за прочистување на црниот дроб е пропишан за разни болести на овој орган.
 • Жолчката таблети, на пример, "Allohol" "Hologon" "Vigeratin" "Holenzim" и т. Г. Тие се стимулира производството на жолчката од црниот дроб за да се компензира за неговиот недостаток во дуоденумот.

Лекарите се советуваат да изберат било кој лек што го проверува Министерството за здравство за чистење на црниот дроб.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Која страна се наоѓа во црниот дроб?Која страна се наоѓа во црниот дроб?
Како да го исчистите црниот дроб дома: најефикасните методиКако да го исчистите црниот дроб дома: најефикасните методи
Болест на црниот дроб, како да се боримеБолест на црниот дроб, како да се бориме
Чистење на црниот дроб во домашни условиЧистење на црниот дроб во домашни услови
Што може да биде предизвикано од зголемување на црниот дробШто може да биде предизвикано од зголемување на црниот дроб
Цироза: знаци, третман, предвидувањаЦироза: знаци, третман, предвидувања
Фиброза на црниот дроб: причини, видови, третманФиброза на црниот дроб: причини, видови, третман
Болка во црниот дробБолка во црниот дроб
Кога е ултразвукот на црниот дроб?Кога е ултразвукот на црниот дроб?
Како да се третираат црниот дроб дома користејќи народни рецепти и билкиКако да се третираат црниот дроб дома користејќи народни рецепти и билки
» » Што може да биде лек за чистење на црниот дроб?