obrechye.ru

Притисок во непцата - симптоми, превенција и третман

Спреј во гума за џвакање или воспаление на гингивите да се јавите на непријатен настан, тоа значи да се изразите многу нежно. Причината за болеста е воспалителен процес, кој обично е пропратен со болка и треска. Воспалението на непцата е последица на микротраума, во која инфекцијата продира и влијае на ткивата. Типично, микро-повреда се случува кога непцата се оштетени со четка за заби или круна - тие исто така може да бидат последица на хемиски и термички изгореници.

Првично, процесот има локализиран карактер: гума за џвакање (во периодонтален џеб) на мала површина, почесто во близина на еден заб, но ако не преземете мерки, болеста брзо ќе се прошири на целата гума за џвакање. Во воспалената област, остатоците од мртвото ткиво се акумулираат и, со тоа, почнува да се формира пурулентна вреќа или гној во гума за џвакање. Со текот на времето, болеста ќе трае хронична форма и ќе се претвори во пародонтална болест.

Помпа во непцата - симптоми

Во почетната фаза, постои мал тумор кој предизвикува болка при џвакање на храната. Друг симптом на болеста е испуштањето крв за време на хигиенските процедури. Сепак, главен симптом на формирање на гној во непцата е распределбата на мала количина гној во оштетената област. Понатамошниот тек на болеста доведува до олабавување и паѓање на неколку блиски заби.

Спреј во непцата - третман и превенција

Најдобрата одлука во случај на болест е посета на специјалист кој ќе го спроведе третманот. Мозокот во гума и воспаление на непцата во почетната фаза може целосно да се елиминира со методи на традиционална медицина и да се спречи понатамошен развој на процесот.

Како по правило, третманот на заболување на непцата започнува со отстранување на забен камен и воспалителен процес.

Почетната фаза е многу ефикасно чистење заби со четка за заби и нишка од свила. Се разбира, треба да користите четка за заби 2 пати на ден и без патологија, но со воспаление на непцата ви се потребни посебни манипулации за отстранување на плаката.

Позицијата на четката во овој случај треба да обезбеди и чистење на забите и чистење на соседните непца. Оптималниот агол за да се постигне ова е агол од 45 °. Кога четкање заби препорачува мека кружни движења, кои се многу ефикасни во отстранување на забен naleta- и тоа треба да се направи редовно и со тоа да се спречи трансформацијата на плакета во забен камен, што не може да се отстрани без помош од лекар. Исто така е неопходно да се имаат предвид проблематичните области на база на забите, во кои плочата почнува да се акумулира.

Лекарите-стоматолози препорачуваат користење на два четки за заби наизменично, и на тој начин да им се обезбеди потребната вентилација. Оптимална опција за отстранување на плоча е употребата на електрична четка за заби, бидејќи е многу поефикасна од конвенционалната четка за заби.

Елиминација на воспалителниот процес од страна на домашни правни лекови

Еден ефикасен начин за елиминирање на штетните бактерии е испирање на устата со 3% раствор на вода и водород пероксид земени во еднакви делови.

Друг домашен лек е забниот конец. Свила нишка води нагоре и надолу по секој заб. Крварењето за време на процесот на чистење е придружен феномен, последица на иритација во воспалената гингива.

Во вашата секојдневна исхрана, мора да внесете производи (млечни производи, зеленчук, ореви, јајца), кои содржат голема количина на калциум, што е исклучително неопходно за здравјето на забите.

Препорачливо е да се ослободите од лошите навики: пушењето и пиењето алкохол, бидејќи ги уништуваат витамини и микроелементи неопходни за телото.

Овие едноставни, но многу ефикасни превентивни мерки можат целосно да го спречат ризикот од болест во која гној се појавува во непцата, и одржување на здравјето на устата и забите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Отечена гума за џвакање што да прави, надуена горна усна што да правиОтечена гума за џвакање што да прави, надуена горна усна што да прави
Desna: лекување на болести и нивна превенцијаDesna: лекување на болести и нивна превенција
Фистула на гума за џвакање: причини и методи на лекување. Што е опасно за фистулата на гума за…Фистула на гума за џвакање: причини и методи на лекување. Што е опасно за фистулата на гума за…
Кој е третманот за заболување на непцата? Корисни советиКој е третманот за заболување на непцата? Корисни совети
Зошто гума за џвакање крварат и што да правам?Зошто гума за џвакање крварат и што да правам?
Забот се оддалечи од гуми за џвакање: зошто се случува ова и како да се справиме со тоа?Забот се оддалечи од гуми за џвакање: зошто се случува ова и како да се справиме со тоа?
Што покажува крварењето на џвакање?Што покажува крварењето на џвакање?
Крварење гума: што да се третираат и кои се причините за болеста?Крварење гума: што да се третираат и кои се причините за болеста?
Гума за џвакање се наполнил, но забот не боли - што да направам или да направам? Причини за оток на…Гума за џвакање се наполнил, но забот не боли - што да направам или да направам? Причини за оток на…
Третман на непцата и неговите карактеристикиТретман на непцата и неговите карактеристики
» » Притисок во непцата - симптоми, превенција и третман