obrechye.ru

Имаше воспаление на лицето. Решавање на проблемот.

Грозен дефекти на кожата на лицето, како што се акни, црни дамки, лупење и воспаление, може да го расипе расположението на дури и најоптимистичките. Наместо радост, сопственикот на таквата кожа веќе од утрото е обесхрабрен, гледајќи само во огледалото. Почнуваат обиди за камуфлирање со помош на разни тонски средства, што само ја влошуваат создадената ситуација. Па, како да се отстрани воспалението на лицето и каде да почне?

Во никој случај не паѓаме во очај, туку започнуваме на најитните начин да дејствуваме. За почеток ќе ги дознаеме причините за појава на таков непријатен проблем, како воспаление на лицето. Нашата кожа е одраз на менталната и физичката состојба на телото. Може да се појави воспаление на лицето и поради било какви промени во климатските услови, ненадејни промени на температурата, сув воздух, недоволна или несоодветна нега на кожата. Можеби ова беше резултат на постојаната употреба на голем број козметички производи. Но, најосновните причини се чести стресови и погрешна исхрана. Доколку исхраната не е избалансиран, штетните материи почнуваат да стагнира во цревата и од таму да се апсорбира во крвта, формирање на акни, иритација и воспаление на лицето.

Како да се отстрани црвенилото и да почне правилно да се грижи за кожата? Станува јасно дека почетокот на повлекување треба да биде со промена во исхраната. За да ги исчистите цревата, пијте наутро на празен стомак со чаша вода, малку може да се солени. Добро вратете ја микрофлората пијана еден час по оваа чаша јогурт. Не се препорачува употреба на производи кои содржат алкохол. Иритираната кожа бара особено нежен став и грижа, па затоа е подобро да не се користи сапун за миење, туку да користите помеки производи (пени, млеко). Земи си за правилото од најмалку еден час пред да излезеш да го облечеш заштитниот крем за кожата. Ова ќе помогне да се спречи воспаление на лицето.

Како да се отстрани црвенилото? Најдобрите средства за борба против овој проблем ќе бидат разни билки, масти и креми. На билки, можете да направите парни бањи, совршено отстранување на воспаление на лицето. Совршено смирува кожата. Земете широк сад емајл, истурете назад една или две лажици од хмељ, се посипува врела вода и ставете третман на лице парови. Од горе, задолжително покријте со голема крпа за да парите дејствуваат само на лицето. Сувата кожа трае три минути. Мрсна кожа можете да ги вдишите паровите за лекување на десет минути. Користете лековит крем. Ќе има најмногу корисен ефект по таква постапка. Совршено го отстранува воспалението на лицето од компреси од магдонос. Ова е едно од најдобрите средства за кожата, чистење, смирување и олеснување на црвенилото. Истурете луксузна салфетка од магдонос и налејте на дваесет или триесет минути. По таквата постапка можно е да не се мие. Одличен антиинфламаторно дејство е компресова направена од супа од хоп конуси. Широко се користи за отстранување на воспалението на маската од разни видови глина, но најдоброто може да се нарече сино. Растворете го со чиста вода и нанесете го на лицето петнаесет минути. Исплакнете со топла вода. Примени лековит крем.

Како да се отстрани воспалението на лицето, веќе откривме, а сега неколку совети на темата "што да направам за да се спречи воспалението". Обидете се да се ослободите од лошата навика за допирање на лицето во текот на денот, толку повеќе што ќе го ставите на неа. Не користете шминка барем кога сте дома. Сите креми, лосиони и тоници треба да бидат антивоспалителни и антибактериски. Ако употребувате ноќен крем, направете го тоа однапред и отстранете го вишокот со салфетка. Промена на постелнина често. Помали стискаш миленичиња и не ги ставајте на перницата. Земете витамини, да јадете овошје и да одите на свеж воздух што е можно почесто. Избегнувајте силни пијалоци, чад од цигари, кафе и црн чај. Подобро е да ги замени со сокови, само природен и зелен чај.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ефикасен третман на акниЕфикасен третман на акни
Акни. Што е тоа, и како да се ослободи од овој проблем?Акни. Што е тоа, и како да се ослободи од овој проблем?
Акни на лицето: како да се ослободите од нив?Акни на лицето: како да се ослободите од нив?
Третман на проширени пори на лицето: корисни советиТретман на проширени пори на лицето: корисни совети
Ги проучуваме одговорите: "Проактивен" - рекламен трик или лек за акни?Ги проучуваме одговорите: "Проактивен" - рекламен трик или лек за акни?
Причините за акни на лицето и како да се ослободат од нивПричините за акни на лицето и како да се ослободат од нив
Како да се грижи за лице правилноКако да се грижи за лице правилно
Како да се одреди типот на кожата на лицето?Како да се одреди типот на кожата на лицето?
Како да се одреди типот на кожата.Како да се одреди типот на кожата.
Грижа за мрсна кожаГрижа за мрсна кожа
» » Имаше воспаление на лицето. Решавање на проблемот.