obrechye.ru

Како да се отстрани отокот од очите по солзите: популарни и ефективни методи

Нашите очи се многу чувствителни. Тие се секојдневно изложени на различни влијанија - ветер, прашина, зрачење од монитори. Сето ова на некој начин влијае на нив. Но, најизразените се т.н. последици на тага. И така, секој, барем заради референца, треба да знае, како да се отстрани отокот од очите по солзи.

како да се отстрани отокот од очите по солзите

Креми и масти

Крем за очните капаци со кофеин во составот ќе помогне да се справат со проблемите. Таквата алатка ја нормализира циркулацијата на крвта во ткивата, така што отокот на очите брзо поминува. Витаминот Е, кој се продава во капсули, исто така помага. Покрај тоа, ја хидрира кожата и ги отстранува брчките.

Исто така, постојат итни методи. Тие често се силно обесхрабрени, бидејќи можат да ја оштетат не само кожата туку и визијата. Итни методи вклучуваат вазоконстриктивни масти, кои се одлични во елиминирање на оток и модринки под очите. Ако погледот е многу тажен, тогаш е дозволено користење на крем од проширени вени, па дури и хемороиди. Ефектот ќе се забележи по неколку минути.

Од повеќе корисни методи вреди да се забележи со внимание на перење. Можете да направите чистење - со есенцијално масло од камилица, ориз трици, магдонос, екстракт од калинка и мудрец. Како резултат на масата треба да биде нежно масирано лице и очните капаци за неколку минути, потоа прво да се измие со топла вода, а потоа со ладна вода.

ладно компресирање

Лековити лекови

Овој метод исто така треба да се забележи со внимание, зборувајќи за тоа како да се отстрани отокот од очите по солзите. Кинеските трансдермални закрпи се импрегнирани со специјални компоненти што содржат гел кои се справуваат со оток. Со нивна помош, вие не само што може да го намалите отокот, туку и темните кругови под очите, како и брчките.

Вреди да се каже дека сите компоненти се од растително потекло, така што нема да настанат штети. Напротив, може да се користи за навлажнување, ладење, обновување на кожата. Кога крпењето е залепено на кожата, постои "ефект на стаклена градина", поради што хранливите материи продираат во внатрешноста без пречки.

Со помош на импровизирани средства

Малтери и креми со кофеин воопшто не се. И како да се отстрани отокот од очите по солзи во овој случај? Многу едноставно - со помош на импровизирани средства, кои се дома за секој човек. Тоа се лековити билки, компири, овесни снегулки, млеко, белка од јајца, краставици и тиквички.

И можете да ги ставите чајните кеси на твоите очи, подготвени во чаши со врела вода. Мораме да почекаме две минути, а потоа да ги извадиме и да чекаме да се оладат. Но, не до крај - торбите треба да бидат топло. Вишокот чај лисја треба да се исцеди надвор, а потоа ги стави на затворени очните капаци и легнете за 10-15 минути. Погоден е не само црн чај, туку и зелен. Кеси со накит исто така помагаат да се реши проблемот отечени очи. Главната работа - по постапката не заборавајте да се стави на вашата кожа навлажнувачки крем.

Можете да направите компреси и потешко. Земете природен лист чај, го пијте во мала количина на течност, а потоа стави листови на две газа и стави сето тоа на вашите очи. Земете исти чанти за чај, само домашна и поприродна.

оток на очите

Компреси

Постојат многу други начини кои му помагаат на лицето да разбере како да се отстрани отокот од очите по солзите. Топла компресирачка е една од најефикасните методи. Можете да печете компири во микробранова печка и ставете ги клубените во очите. Само температурата треба да биде 38-42 степени. Поради ова, ќе биде можно да се прошират крвните садови, да се зголеми протокот на крв во горните слоеви на кожата, да се релаксираат мускулите и да се отстранат старите клетки на кожата.

Студена компресија - ова е лосион, чија температура е 15-18 степени. Под никакви околности не можете да користите нешто мраз. На пример, нанеси замрзнати пилешки на твоите очи. Одлично ќе им помогне на ладна компресија рендан краставица и јаболко. Првата компонента совршено ја навлажнува, смирува и ја тонира кожата, ќе помогне да се обнови нејзиниот здрав изглед. Јаболкото исто така содржи витамин А, кој има анти-инфламаторен и смирувачки ефект.

чај чанти на очите

Други методи

Ако не сакате да направите нешто од горенаведеното, можете да прибегнете кон контрастно миење. Во една чинија, собирајте топла вода, а во другата - студена. И наизменично спуштете го лицето прво во едно, а потоа на другото.

Помош салата и масажа. Неопходно е да се ротираат очното јаболко за една минута - прво во стрелките на часовникот, а потоа назад. Потоа - често и брзо трепкање. И заврши "тренинг" со кривогледување за 2-3 секунди со наизменична релаксација (исто така направи за една минута).

Патем, диуретиците помагаат да се ослободат од отежнатост на очите. Не се потребни таблети. Неколку парчиња очила со зелен чај со лимон ќе ви помогнат. Како млеко со мед или супа од дива роза. И сепак, неопходно е брзо да се замрзне коцки мраз со камилица или зелен чај. Тогаш тие ќе треба да ја избришат кожата околу очите и очните капаци. Исто така, добар начин за ослободување на отокот и тонирање на кожата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е модринка и како да се ослободите од него брзо?Што е модринка и како да се ослободите од него брзо?
Причините за појавата на Едем под очитеПричините за појавата на Едем под очите
Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.
Причините за појавата на темни кругови под очитеПричините за појавата на темни кругови под очите
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?Како да се отстрани отокот од очите со домашни лекови?
Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за децаАко очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца
Како да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изгледКако да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изглед
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
Капки за очи од црвенило - видови и методи на апликацијаКапки за очи од црвенило - видови и методи на апликација
» » Како да се отстрани отокот од очите по солзите: популарни и ефективни методи