obrechye.ru

Како да се ослободи отокот? Препораки и ефективни начини

Едем може да се појави поради различни нарушувања во телото. Често, ткивата се отекува од вишокот течност. Исто така, ова може да се должи на внатрешни проблеми. Во секој случај, ова предизвикува непријатност кај некоја личност. Како да се отстрани отокот, опишано во статијата.

Лекови

Често се јавува оток на лицето. Може да се должи на влијанието на разни фактори, вклучувајќи и болести. Затоа, неопходно е да се елиминира овој симптом под надзор на лекар. Специјалистот ќе ги утврди причините за прекршувањата, а потоа ќе ги утврди средствата за задушеност.

Како да се ослободи отокот? За ова може да се препишат лекови. Кога алергискиот едем покажува антихистаминици:

 1. Супрастин.
 2. Зодак.
 3. Zirtek.
 4. "Телфаст".

И како да се отстрани отокот од лицето по мозочен удар? За да го направите ова, ви се потребни лекови. Лекарот може да се препише масти - "Троксавазин", гел "Лиотон", "Кетонал". Во воспалителниот процес, се користат агенси како "Напроксен", "Ацетаминофен", "Ибупрофен".

Отстранете го отокот на лекот "Еуфилин". Исто така, ги отстранува вишокот течности, хлор и натриум. Канефрон, работата на бубрезите е обновена. Лекот има диуретичен ефект, вклучува и стонопеди, ловење, рузмарин. Погодни и диуретици.

Лековите се препишуваат само од лекар, инаку лековите доведуваат до несакани ефекти. Покрај тоа, лековите, исто така, имаат контраиндикации. Особено на оваа потреба да се обрне внимание на бремени жени. Лековите треба да се користат во екстремни случаи, кога без нив едноставно не можат да сторат. И ако отокот е привремен, тогаш народни лекови ќе сторат.

Компреси

како да се отстрани отокот

Како да се намали отокот дома? Компреси се погодни за ова. Тие се создадени од медицински бушотини. Значи намалување на отекувањето на ткивото и отстранување на вишокот течност.

Постапката е како што следува:

 1. Треба да се направи лековит лушпа и да се подготват салфетки, материјалот од нивниот памук или лен.
 2. Сесијата мора да се направи легна.
 3. Салфетката треба да се навлажни во лушпа, прицврстена на кожата на лицето.
 4. Треба да се чува 5 минути. Потоа повторете ја постапката со заменена салфетка.
 5. На крајот, кожата се третира со хранлива крема, која има ефект на укинување.

Колку брзо да се отстрани отокот од лицето? За ова, се применуваат ладни салфетки. Затоа, пред сесијата, тие треба да се чуваат во замрзнувачот. Решенија за облоги се различни. Следниве рецепти се ефикасни:

 1. Ако задушеноста е силна, се употребува компресија на сол. Во топла вода (2 литри) растворете ја сол (4 лажици). Во растворот, треба да ги намачкате салфетките или футираниот пешкир што се нанесува на лицето. Покријте го ткаенина со суво крпа. Постапката се изведува до ладење, а потоа се повторува 3 пати. На крајот, мора да нанесете негување крем.
 2. Вредни се контрастните облоги. Во 1 сад истурете ладна вода, а во друга - топло. Прво, топла пешкир се нанесува на кожата, која се чува додека не се излади, а потоа и студена. Треба да ротирате 4 пати.
 3. Контрастните облоги се направени со супи од кафеави и мудреци. За да го добиете составот на 1 чаша вода, земете 1 лажиче. од секоја фабрика. Инсистирањето трае половина час. Супата треба да се подели на два дела. Додајте мраз во еден. Ткаенината треба да се намотува во секој сад, почнувајќи со топол состав.
 4. Се користи зелен чај. Пијте треба да биде 20 минути, земајќи сува смеса (1 лажица.) За 1 чаша врела вода.
 5. Се користи камилица (2 лажици), calendula (1 лажица), Sage (3 лажици), кои се истури со вода што врие. Инсистирањето трае 20 минути.
 6. Од едемот се користеше лушпа на полево конска опашка. Во вода (1 чаша) се додава 2 лажици. л. растенија. Треба да инсистирате 10 минути. Компреси се применуваат 20 минути.
 7. Да се ​​ослободи од оток и црвенило ќе им помогне на вода од рузмарин. Со тоа, не само што се отстранува отокот, туку се зголемува и клеточниот метаболизам, ткивата се дезинфицира и тонот на кожата е подобрен. Во вода што врие (1 стакло), неопходно е да се стават гранките на рузмарин во смачкана форма. Композицијата треба да се инсистира една недела во фрижидер. Овој лек совршено го елиминира овој непријатен симптом.

Маски

како да се отстрани отеченото лице

Како да се отстрани отеченото лице на друг начин? За да го направите тоа, соодветни маски, направени од импровизирани компоненти. Композицијата на компирот е ефикасна. За да го добиете ви треба компири, кои треба да се варат во униформа. По ова, клубени треба да се пире со кора за да се направи дебел пире од компири. Масата се нанесува за 15 минути, а потоа се мие со вода.

Ќе се отстрани отокот ќе им овозможи на јагода. Таа има киселини кои ја зголемуваат циркулацијата на крвта и ги отстрануваат вишокот течности. Неколку бобинки мора да се замеси, измешани со путер (маслиново), сок од лимон (неколку капки). Маската треба да се нанесува 20 минути.

Маски базирани на магдонос се ефикасни. Зеленилото треба да се меле со мешалка, се меша со вода или со јогурт. Каша треба да се чува 20 минути.

Како да се отстрани отокот од очите? За да го направите ова, гел влошки помага. Тие се во аптеки и козметички продавници. Производот се става во замрзнувачот, а потоа се нанесува на очите 15 минути. Благодарение на влошки, едемот е елиминиран, тонот на кожата се крева и циркулацијата на крвта се обновува.

Апликации

Како да се отстрани отокот со зеленчук апликации? Елиминирање на овој симптом со следните рецепти:

 1. Краставицата има ефект на тонирање, кој треба да се пресече во кругови и да се примени на болни области.
 2. Помош на јаболка со тиква. Кашица од зеленчук треба да се меша со мед (1 лажица). Смесата мора да се примени на лицето.
како да го олесните отокот дома

За двата рецепти, времетраењето на процедурите е 20 минути. Во текот на овој период, има забележително подобрување на состојбата на кожата на лицето.

Супа

Вознемиреност произлегува од задржувањето на течноста во телото. Прво треба да се елиминира вишокот на вода. Лекарите советуваат да користат диуретици. Но, средствата на народот се исто така корисни. Како да се отстрани отекувањето на лицето со лушпа? Пожелно е да се подготват медицински производи од:

 • конска опашка;
 • бреза пупки;
 • ловец;
 • роза колковите;
 • боровинки;
 • ленено семе.

Тие имаат диуретичен ефект. Дозволено е да се подготви состав според едноставен рецепт:

 1. Во садовите во иста количина неопходно е да се истурат коприви, јаслиња, кантарион, хлеб, кучешка роза.
 2. Состав истурете вода што врие (0,5 литри).
 3. Излези пред ладење, а потоа исцедете.
 4. Еден ден треба да пијат 3 чаши супа.

Овој третман ја елиминира отежнатост, ја обновува состојбата на кожата. Таквите постапки се ефикасни и безбедни.

Ледена масажа

како брзо да се отстрани отокот

За да се ослободите од задушеност, ќе им помогнете на масажа со коцки мраз. Можете да користите замрзната вода. Но, најсилните се украси на лековити растенија. Дозвола е да се користи:

 • камилица;
 • calendula;
 • Кантарион;
 • celandine;
 • мудрец;
 • зелен чај.

Неопходно е да се обработат коцки со мраз, челото, образите, брадата. Само важно е да се контролира дека кожата не е преоптоварена. Сесијата се изведува не повеќе од 10 минути.

Лимфна дренажна масажа

Постојат и други средства кои го олеснуваат отекувањето на ткивата. Дома, се врши лимфна дренажна масажа. Со влијанието на некои точки, се враќа циркулацијата на крвта, се изолира вишокот на влага. За извршување на постапката, мора да ги следите упатствата:

 1. Индексните, средните и прстенестите прсти треба да бидат масирани од челото до храмовите. Потоа треба да се движите надолу по страничните страни на вратот, достигнувајќи ја клучната коска.
 2. Од мостот на носот до храмовите по должината на дното на приклучокот за очи и назад по чело, треба да се направат кружни движења со влошки од средината и индексните прсти.
 3. На мостот на носот треба да се поставуваат насочувачки, средни и прстенести прсти. Движењето треба да се изврши на храмовите, по должината на вратот на клавикулите.

Сите движења се повторуваат до 8 пати. Не ставајте премногу притисок на кожата, така што не се истегнувајте. Пред сесијата масажа или маслиново масло се нанесува на лицето. По завршувањето на постапката, треба да се измиете, да нанесете гел, а потоа да нанесете тонер на лицето.

Потребно е да се земат предвид некои контраиндикации во постапката. Не се изведува при високи температури, вирусни, инфективни лезии, гнојни воспаленија, неоплазми. Ако подпухнатост е привремено, тогаш елиминирајте го онака како што е наведено. И кога е поврзано со болести, потребна е консултација со лекар.

Носен едем

Овој феномен се јавува кога се преоптоварува. Zalozhennost исчезнува откако човек ќе ги добие нозете, а потоа носи волнени чорапи. Како да се ослободи отекувањето на носот? Изведување облоги на сол, песок, житарици. Компонентата треба да се загрее во сува тава, истурена во ткивна вреќа и може да се нанесе на максиларните синуси и мостот на носот. Тоа не беше силно жешко, компресова заврши во крпа.

како да се отстрани отокот од очите

Инхалацијата со пареа ги чисти назалните пасуси од гној, ја навлажнува слузницата и исчезнува оток. Корисно е да се вршат инхалации над варени компири. Времетраењето на постапката е 10 минути.

Инхалациите се изведуваат со следниве масла:

 • ела;
 • чајно дрво;
 • еукалиптус;
 • камфор;
 • борови дрвја;
 • рузмарин;
 • тиу или гераниум.

На шпоретот, треба да загреете 2 литри вода. На вриење се додаваат 3-4 капки етер. Неопходно е да се вдише испарување, покривајќи се со крпа за 10-15 минути. Пред постапката, потребно е да се провери како телото ги толерира етеричните масла.

Едем на нозете

како да се отстрани оток на нозете

Како да се отстрани отекувањето на нозете? Ефективни домашни бањи, кои ви дозволуваат да ја отстраните болката и замор. Но, треба да се има на ум дека може да има алергија на некоја компонента. Кога васкуларните болести треба малку топло бања. Следниве рецепти се користат:

 1. Во врела вода (1 литар), додадете смачкан мелем (2 лажици) и камилица (1 лажица.). По 10 минути инфузијата треба да се филтрира. Одделно, треба да се подготви солен раствор, додавајќи 25 г морска сол до 1 литар вода. Неопходно е да се мешаат двете средства. Во готовиот раствор треба да ги спуштите нозете и да го задржите половина час. Тогаш нозете треба да се исплакнат со ладна вода и да се нанесуваат со пешкир.
 2. Неопходно е да се меле кора од лимон, грејпфрут и портокал. Тоа ќе потрае 1 чаша смеса. Треба да истурете 1,5 литри вода и вриејте 5 минути. По ладењето, треба да изведувате бања за нозе 20 минути.
 3. Ќе биде неопходно да се притисне лимонскиот сок во водата (5 литри ви треба 1 лимон). Постапките се изведуваат 20 минути.
оток на носот

Повеќето едеми може да се елиминираат дома со едноставни средства. Со нив процедурите ќе бидат ефикасни и безбедни. И со постојан оток, ви треба помош од лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за децаАко очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца
Силно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемотСилно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемот
Како да се отстрани отекувањето на нозете: практичен советКако да се отстрани отекувањето на нозете: практичен совет
Ајде да зборуваме за оток на Quincke. Симптоми на оваа алергиска реакција и прва помошАјде да зборуваме за оток на Quincke. Симптоми на оваа алергиска реакција и прва помош
Едем на носната мукоза: третман.Едем на носната мукоза: третман.
Како да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методиКако да се отстрани отекувањето од лицето? Ефективни методи
Што е отекување на рацете. Причини за болестаШто е отекување на рацете. Причини за болеста
Надуени нозе: причина за проблемот и како да се решиНадуени нозе: причина за проблемот и како да се реши
Како да се третира отокот на грлото?Како да се третира отокот на грлото?
» » Како да се ослободи отокот? Препораки и ефективни начини