obrechye.ru

Купрероза - црвени крвни садови на лицето

Ние сите се стремиме кон совршеност. И желбата да се има убава, добро негувана и здрава кожа е сосема природна. За да го направите ова, и создаде средства за козметологија, кои ја зајакнуваат, ја негуваат и чистат нашата кожа. Сепак, убавината на нашата кожа е под влијание на негативни фактори. И ова не е само нездрава екологија, туку и разни болести.

Ако садовите на лицето почнаа да се појавуваат, црвенилото е купероза, чија причина е често кршење на кожна циркулација. Поради интензивното движење на крвта во садовите, тие започнуваат да се шират, но сврзното ткиво ги притиска надвор однадвор. По некое време, еластичноста на сврзното ткиво, како и самите крвни садови, се намалува, а садовите на лицето остануваат видливи, остануваат проширени.

Обично местата на локализација на куперозата се наоѓаат на носот, образите и брадата. На челото ова е многу ретка. Како дополнителни симптоми може да се нарече мало воспаление и чешање на кожата.

Слабоста на садовите на лицето - е главната причина за појава на таква непријатна болест, како купероза. Ова може да биде и наследен феномен и нарушување на хормоналната рамнотежа во телото. Садовите на лицето може да се манифестираат поради прекумерно внесување алкохол, пушење или дебелина. Ненадејна промена на температурата, исто така, може да ги предизвика.

Како да се третираат крвните садови на лицето

Третманот на купероза треба да биде деликатен. Се препорачува да се избегне козметика како што се маска филмови, грмушки, кремови кои содржат овошна киселина. Одбијте ги лековите, кои содржат алкохол и сите видови мириси (алое, мед, каранфилче, нане и ментол, еукалиптус, итн.).

Користете козметика, слушајте ги вашите чувства, внимателно следете ја реакцијата на кожата. Гел и крем треба да се нанесат многу внимателно, без триење. По миењето, не тријајте го лицето со крпа; Категорично е забрането чистење на лицето со рака, користејќи ги сите видови на масажи.

Со цел да се отстранат садовите на лицето, современата козметологија нуди неколку методи.

Електрокоагулација

Овој метод се смета за најпопуларен и достапен. Процесот сам по себе е збир со иглата струја на садот, која го уништува. За жал, овој метод не може да покрие значајна област, а трагите од воведувањето на иглата може да останат.

Ласерска склеротерапија

Со помош на ласер, може целосно да се ослободите од садовите кои се истакнуваат на лицето. Времетраење на курсот - само неколку процедури, по што има само мало црвенило на кожата, исчезнува доста брзо. Во случај на третман на купероза со помош на ласерот, кожата на лицето бара дополнителна нега.

Фоторегулација

Ако се појави васкуларен ретикулум на лицето, може да се ослободите од него со помош на овој, најсовремен метод на лекување, кој е водечки меѓу другите начини на борба со купероза. Со помош на светлината енергија започнува интензивна васкуларна коагулација и целосно исчезнуваат.

Откако ќе бидат отстранети садовите на лицето, експертите препорачуваат да се придржуваат до неколку правила:

-не заборавајте да користите крем со заштитен комплекс против сончева светлина,

-длабинско чистење на кожата може да се направи само со препарати на растителна основа, на пример, папаин или бромелаин,

-пред да започнете со третман со витамини, препорачливо е да се консултирате со лекар,

-твоето лице ќе биде крајно корисни ладни маски од кал,

-во текот на утринските часови хигиенските процедури ја тонизираат кожата на лицето, наизменична ладна вода и топли,

-запомнете дека употребата на топла вода за перење е многу контраиндицирана,

-правејќи масажа за лицето, важно е да се запамети дека треба да биде специфично, со око на куперозата,

-можно е да се користи мицеларна вода како средство за чистење на лицето,

-Сите козметички производи треба да имаат нежни карактеристики и може да се користат секој ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Неестетична купероза, што е тоа?Неестетична купероза, што е тоа?
Comedones - тоа е проблемот на двете млади и стари!Comedones - тоа е проблемот на двете млади и стари!
Аневризма на церебрални крвни садовиАневризма на церебрални крвни садови
Хиперемија на кожатаХиперемија на кожата
Купрероза: третман, причини, симптомиКупрероза: третман, причини, симптоми
За да се постигне совршенство, ќе им помогне на козметологијата да се соочи домаЗа да се постигне совршенство, ќе им помогне на козметологијата да се соочи дома
Еритроцити во урината - норма или патологија?Еритроцити во урината - норма или патологија?
Како да се грижи за лице правилноКако да се грижи за лице правилно
Сврзното ткиво на човекотСврзното ткиво на човекот
Новите капилари на лицето: што е тоа и како да се справат со нив?Новите капилари на лицето: што е тоа и како да се справат со нив?
» » Купрероза - црвени крвни садови на лицето