obrechye.ru

Генитален херпес, херпес на пенисот

Оваа болест е предизвикана од вирусот на херпес симплекс. Постојат шест од неговите типови, но двајца се особено чести. Во првиот тип лицето и усните се изненадени, тешко поретко - багажникот. Во вториот тип, генитоуринарниот систем (урогенитален) е изненаден, предизвикува херпес на сексуален член. Во последниве години, лекарите се согласуваат дека херпес почна да мутира, е во состојба да се пресели од едни во други. Со други зборови, вирус од прв вид може да предизвика херпес на пенисот, а херпесот од вториот вид може да се појави на било кој дел од вашето тело. Сепак, ваквите претпоставки сеуште не се докажани.

Херпес на пенисот - начинот на инфекција

Вториот тип на херпес доби друго име - генитал. Ова е најчестата болест кај оние кои се пренесуваат преку сексуален контакт. Вирусот се пренесува преку контакт со носачот (сексуален однос, орален или анален секс). Највисоката стапка на инциденца се забележува на возраст од 20-30 години. Фати и маж и жена. Зголемениот ризик од инфекција со генитален херпес се јавува со голем број на сексуални контакти, посебно со повик. Невозможно е да се исклучи можноста за домашна инфекција (употреба на еден крпа, сапун итн.). Како по правило, пациентот е заразен само за време на егзацербација. Но, во овој момент, степенот на зараза е многу висок. Инкубациониот период е од два до три дена до една недела.

Како се манифестира херпесот на пенисот? Генитален херпес човекот.

Кај мажите, како и кај жените, херпесот се манифестира како осип. Почетокот на болеста е акутен. Херпесот на пенисот обично се наоѓа на главата (поретко во перинеумот и скротумот). Се појавуваат мали меурчиња кои имаат црвена граница. Меурчиња избиваат, оставајќи на нив место ерозија. Понекогаш тие можат да се спојат, формирајќи пошироки жаришта на пораз.

Слични феномени се можни во уретрата (уретритис херпетична). Пациентите чувствуваат горење и болка. Утрото исцедок од уретрата. Можно е зголемување на ингвиналните лимфни јазли и зголемување на температурата.

Дали третман на херпес на пенисот?

По една до две недели симптомите исчезнуваат, но во една третина од случаите херпес се повторува. Поттик до повторување може да биде стрес, неухранетост, намален имунитет и така натаму.

самата инфекција не влијае на другите органи (HSV епидидимитис или простатит не се случи), но хроничната урогениталниот херпес може да предизвика активирање на сапрофитски бактериска флора (Escherichia coli, Staphylococcus aureus). И ова ќе, пак, бактериски уретритис, простатит, везикули и епидидимо. И третманот во овој случај ќе биде многу долг и комплициран.

Затоа, третманот е подобро да се започне во почетната фаза. Најефективниот лек за херпес (и првиот и вториот тип) е зовиракс (или ацикловир). Произведени во форма на инјекции, таблети, масти. Сепак, нејзиниот ефект не е насочен толку многу кон третманот, туку како прекин на акутната фаза. Тука е потребна комплексна, имуномодулирачка терапија. На други антивирусни лекови кои се користат во третман на генитален херпес, вклучуваат: фамцикловир, ацикловир, фоскарнет, валацикловир. Како што знаете, вирусот на херпес почесто се влошува кај луѓето со намален имунитет. Подобро уште се консултирате со имунолог.

Спречување на болеста е да се избегне контаминација на начини. Со други зборови, не да имаат секс со партнерот, не doveryaete- откажат од секс (во краен случај, користете кондоми, и покрај тоа што не може да гарантира за да ве заштити од инфекција, бидејќи патот на пренос може да биде преку рацете, усните) - ако се сомневате дека се заразени, контактирајте со вашиот уролог.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вагинален херпесВагинален херпес
Гениталниот херпес во бременоста е опасна болестГениталниот херпес во бременоста е опасна болест
Генитален херпес третман.Генитален херпес третман.
Генитален херпес кај мажи: третманГенитален херпес кај мажи: третман
Херпес на главата: што да направам?Херпес на главата: што да направам?
Херпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекувањеХерпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекување
Како се третира гениталниот херпес? Корисни препоракиКако се третира гениталниот херпес? Корисни препораки
Ацикловир во бременостАцикловир во бременост
Херпес кај дете: не само третман со народни лековиХерпес кај дете: не само третман со народни лекови
Зошто на главата на пенисот се појави црвена точка?Зошто на главата на пенисот се појави црвена точка?
» » Генитален херпес, херпес на пенисот